پزشک گوش و حلق و بینی چیست و چه زمانی باید به وی مراجعه کرد؟ – وبلاگ در مورد سلامت ماموریت


مشکلات مکرر در گوش ، بینی یا گلو می تواند مشارکت کامل در زندگی را دشوار کند. اگر علائمی دارید که این نواحی را تحت تأثیر قرار می دهد ، به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

ما هر روز از حواس خود برای حرکت ، لذت بردن و درک جهان خود استفاده می کنیم. یک پزشک گوش و حلق و بینی – یا متخصص گوش و حلق و بینی – به ما کمک می کند تا سه مورد از این پنج حس را مراقبت کنیم.

پزشک گوش و حلق و بینی چیست؟

گوش و حلق و بینی به معنی گوش ، بینی و گلو است ، سه ناحیه متصل به هم در بالای خط گردن که این پزشکان روی آن تمرکز می کنند. نام رسمی این تخصص گوش و حلق و بینی و متخصص گوش و حلق و بینی است ، اما استفاده از اختصار رایج ENT برای گوش ها ، بینی و گلو برای بیماران آسان تر است.

گوش ها ، بینی و گلوهای سالم به ما این امکان را می دهد که جهان اطراف خود را درک کرده و در مورد آنچه درک می کنیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم. گوش ها ، بینی و گلو نیز توسط شبکه ای پیچیده از لوله ها و مجاری به هم متصل شده اند. حفظ سلامت این قسمت های بدن بخش مهمی از سلامت کلی است.

سالانه حدود 27 میلیون نفر به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه می کنند. آنها معمولاً پس از مراجعه به ارائه دهنده مراقبت های اولیه به گوش و حلق و بینی مراجعه می کنند. پزشک مراقبت های اولیه شما معمولاً بهترین فرد برای مشاهده عفونت گوش ، گلودرد یا سردرد سینوسی است ، اما اگر این مشکلات هنوز عود کرد یا به درمان پاسخ نداد ، مراقبت های اولیه ممکن است گوش و حلق و بینی را توصیه کند.

دلایل اصلی مراجعه به گوش و حلق و بینی

دلایل اصلی مراجعه به گوش و حلق و بینی شامل عفونت گوش ، مشکلات شنوایی ، مشکلات سینوسی و بینی ، گلودرد ، لوزه ، تورم گلو و مشکلات بلع است.

عفونت های مکرر گوش

والدین به سرعت علائم قابل تشخیص التهاب گوش در کودکان خردسال خود را می آموزند: کشیدن گوش ، گریه و / یا تب. این مهم است که بدانید عفونت های مکرر گوش می تواند فراتر از این باشد که خواب خوب را خراب کند – همچنین می تواند منجر به کاهش شنوایی دائمی شود.

اگر شما یا فرزندتان دچار عفونت گوش می شوید که عود می کند یا با مراقبت های پزشکی برطرف نمی شود ، گوش و حلق و بینی می تواند به تعیین علت اصلی و درمان آن کمک کند. به ویژه در کودکان ، این می تواند به معنای معرفی لوله های گوش برای تخلیه مایعاتی باشد که ممکن است باعث عفونت شود. درمان آلرژی و رعایت واکسیناسیون نیز می تواند میزان بروز عفونت گوش را کاهش دهد.

کاهش شنوایی یا وزوز گوش

مشکلات شنوایی می تواند ما را از دنیای ما جدا کند ، که به طور بالقوه می تواند منجر به تنهایی ، انزوا و مشکلات جدی سلامتی شود. وزوز گوش (زنگ زدن مداوم در گوش) از هر پنج نفر یک نفر را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند بر روابط ، تمرکز و کیفیت زندگی تأثیر بگذارد. وزوز گوش و کاهش شنوایی می تواند ناشی از تماس طولانی مدت با سر و صدا ، ضربه به سر یا سایر اختلالات باشد.

متخصصین گوش و حلق و بینی می توانند کم شنوایی را تشخیص داده و درمان کنند و با متخصصان شنوایی شناس همکاری کنند تا م aidثرترین سمعک را برای بیماری شما شناسایی کنند. درمان وزوز گوش می تواند دشوارتر باشد. گزینه هایی برای بهبود علائم شامل استفاده از موسیقی در پس زمینه یا سمعک های مخصوص طراحی شده برای جلوگیری از صداها است.

عفونت سینوسی یا مشکلات بینی

بینی قسمت قابل مشاهده حفره های بینی است که شامل چهار جفت حفره در پشت پیشانی ، چشم ها و گونه های گونه است. از آنجا که حفره ها وارد گلو می شوند ، اختلالات سینوسی می تواند ریشه بسیاری از علائم باشد ، از جمله سردرد ، رینیت ، قطره بینی ، گرفتگی صدا و گلودرد.

اگر این علائم زندگی شما را به طور مکرر قطع می کند یا ناپدید نمی شود ، ممکن است گوش و حلق و بینی کمک کند. درمان سینوس و مشکلات بینی ممکن است شامل برخورد با آلرژی یا التهاب در مجاری باشد. گاهی ممکن است جراحی لازم باشد.

لوزه های مکرر یا مشکل در بلع

وقتی به آینه نگاه می کنید ، دهان خود را باز کنید و بگویید “آها” ، متوجه می شوید که لوزه های شما در دو طرف گلو شما قرار دارد و یوولا شما در وسط آویزان است. شما آدنوئیدها را نمی بینید ، اما آنها نیز وجود دارند. سایر قسمت های گلو شامل آب و هوا و زبان های سخت و نرم است. اختلالات گلو ، که می تواند در اثر عفونت ، ریفلاکس اسید ، تومورها یا آلرژی ایجاد شود ، می تواند بر توانایی صحبت کردن یا بلع فرد تأثیر بگذارد.

علائمی که در صورت داشتن اختلال گلو باید به پزشک مراجعه کنید شامل گلو درد شدید ، مشکل در تنفس ، مشکل در بلع ، تورم ، خون در بزاق و مشکل در صحبت کردن است. پزشکان گوش و حلق و بینی می توانند به تشخیص و درمان اختلالات که می توانند باعث ایجاد این علائم شوند ، کمک کنند.

خرناس

خروپف گاه به گاه معمولاً طبیعی است ، اما خروپف مداوم یا بلند می تواند نشانه ای از وقفه تنفسی انسدادی خواب در بزرگسالان یا اختلال در تنفس در کودکان باشد. علاوه بر خروپف با صدای بلند ، افرادی که دارای این شرایط هستند می توانند شب ها نفس بکشند یا بینی خود را بکشند. در طول روز ، ممکن است احساس خستگی و تحریک کنند. تشخیص خروپف و مشکلات خواب شامل معاینه فیزیکی آنامنیز و گاهی اوقات مطالعه خواب شبانه است که در آن متخصصان تنفس و سایر عملکردهای بدن را در حالی که بیمار در خواب است تجزیه و تحلیل می کنند.

در کودکان ، بزرگ شدن لوزه ها و آدنوئیدها ممکن است مقصر باشند و برداشتن جراحی معمولاً مشکل را حل می کند. متخصص گوش و حلق و بینی ممکن است به بزرگسالان مجهز به دستگاه فشار مداوم راه هوایی (CPAP) باشد که جریان پایدار اکسیژن را در طول خواب برای کمک به تنفس عادی تر فراهم می کند.

توده ای روی گردن

برآمدگی های گردن اغلب در نتیجه عفونت ایجاد می شوند ، اما همچنین می توانند نشانه بیماری جدی تری باشند. در صورت مشاهده توده یا توده ای در گلو که طی چند هفته ناپدید نمی شود ، بزرگ می شود یا با علائم دیگری مانند کاهش وزن ، تغییر صدا ، درد ، کاهش شنوایی ، مشکل تنفس یا خون ریزی.

گوش ، بینی و گلو به هم متصل هستند و همچنین به ما در برقراری ارتباط با دوستان و خانواده کمک می کند تا بتوانیم زندگی کاملی داشته باشیم. اگر علائم مکرر بر گوش ، بینی یا گلو شما ناراحتی ایجاد می کند ، برای حفظ یا ترمیم این قسمت ها و عملکردهای مهم آنها به ENT مراجعه کنید.دیدگاهتان را بنویسید