نزدیک به 140 کشور با حداقل 15 درصد نرخ مالیات جهانی شرکت ها موافقت کردند


نزدیک به 140 کشور ، که بیش از 90 درصد تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می دهند ، موافقت کردند که حداقل نرخ مالیات شرکت ها را 15 درصد در روز جمعه تعیین کنند – در بازسازی اساسی قوانین مالیاتی بین المللی برای مهار پناهگاه های مالیاتی.

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه می گوید قانونگذاران هر کشوری هنوز توافق مورد انتظار را اجرا نکرده اند ، اما توافق 136 کشور پیشرفت بزرگی در حصول اطمینان از پرداخت سهم هیولاهای شرکت های جهانی است.

ماتیاس کورمان ، دبیرکل OECD روز جمعه در بیانیه ای گفت: “توافق امروز ، اقدامات مالیاتی بین المللی ما را عادلانه تر و بهتر می کند.”

“این یک توافق گسترده است که تضمین می کند سیستم مالیاتی بین المللی ما برای هدف اقتصاد جهانی دیجیتالی و جهانی شده مناسب است.”

این توافق نامه تضمین می کند که شرکت های Big Tech بطور خاص برای استفاده از کشورهای با مالیات کم عجله دارند.

بسیاری از شرکت های بزرگ فناوری ایالات متحده ، از جمله فیس بوک و گوگل ، مقر اروپایی خود را در ایرلند تأسیس کرده اند که در حال حاضر نرخ مالیات شرکت ها 12.5 درصد است.

وزیر خارجه آنتونی بلینکن در شورای وزیران OECD در پاریس در 5 اکتبر 2021.
عکس AP / پاتریک سمانسکی ، استخر
مقر سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) در پاریس ، فرانسه است.  نزدیک به 140 کشور در مورد توافق اولیه توافق کردند که به معنای تغییرات گسترده در مالیات شرکت های بزرگ چند ملیتی است تا آنها را از واریز سود به بهشت ​​های مالیاتی در دریا ، که مالیات کمی یا بدون مالیات می پردازند ، منع کند.  در این توافقنامه که روز جمعه اعلام شد ، آمده است که کشورها حداقل نرخ مالیات جهانی 15٪ را برای بزرگترین شرکت های فعال بین المللی وضع می کنند.
مقر OECD در پاریس توافق صورت گرفته در 8 اکتبر 2021 با هدف کاهش بهشت ​​مالیاتی انجام شده است.
عکس AP / فرانسوا موری ، پرونده

با این حال ، ایرلند در میان 136 کشوری بود که روز جمعه این معاهده را امضا کردند ، علیرغم اینکه در ابتدا تمایلی نداشت – وعده این بود که مالیات جدید 15 درصدی آن از اوایل سال 2023 اجرایی شود.

سایر شکاکان این توافقنامه ، استونی و مجارستان نیز پس از اطمینان از اینکه مدت زمان اجرای آن طولانی خواهد بود و نرخ جدید بر مشاغل کوچک تأثیر نمی گذارد ، در حمایت از این توافق نامه امضا کردند.

OECD خاطرنشان کرد که کنیا ، نیجریه ، پاکستان و سریلانکا هنوز به این توافق نپیوسته اند.

این توافق کلیدی همچنین شرکت هایی مانند غول تجارت الکترونیک آمازون را مجبور می کند مالیات را بدون توجه به جایی که مشتری دارند – حتی اگر هیچ دفتر مرکزی در کشور ندارند – بپردازند.

OECD اعلام کرده است که به دولتها کمک می کند تا درآمدهای مالیاتی بیشتری از سود شرکتها ایجاد کنند و همچنین به توزیع یکنواخت این درآمدهای عمومی در کشورهای بزرگ و کوچک کمک خواهد کرد.

وزیر خارجه آنتونی بلینکن در جلسه پایانی شورای وزیران سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در چهارشنبه 6 اکتبر 2021 در پاریس سخنرانی می کند.
شرکتهای آمریکایی مانند فیس بوک و گوگل مقر اروپایی خود را در ایرلند ایجاد کرده اند که در حال حاضر نرخ مالیات شرکتها 12.5 درصد است.
عکس AP / پاتریک سمانسکی ، استخر

با این حال ، مقامات هشدار می دهند ، اگر یک کشور بزرگتر این توافقنامه را اجرا نکند ، این توافق می تواند متلاشی شود و تأثیر چندانی بر اجتناب از مالیات بر شرکت های جهانی نداشته باشد.

به گزارش وال استریت ژورنال ، پاسال دونوهو ، وزیر دارایی ایرلند گفت: “همه ما به همه کشورهای بزرگتر متکی هستیم تا بتوانیم با سرعت یکسان با هم حرکت کنیم.”

اگر هیچ اقتصاد بزرگی در موقعیت اجرای توافق قرار نگیرد ، برای سایر کشورها مهم خواهد بود. ” اما ممکن است برای لحظه ای واضح نباشد. “

تمرکز کشورها بر اجرای توافق تا سال 2023 است.

جانت یلن ، وزیر خزانه داری آمریکا ، این توافق را “موفقیت یک نسل در دیپلماسی اقتصادی” ارزیابی کرد.

یلن به کشورهایی که “تصمیم گرفتند رقابت مالیات بر شرکت ها را تا انتها پایان دهند” تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که کنگره به سرعت این توافق را در ایالات متحده اجرا کند.

“سیاست گذاری مالیاتی بین المللی یک موضوع پیچیده است ، اما زبان مرموز توافق امروز با این شرط ساده و وسیع در تضاد است: آمریکایی ها پس از تأیید ، اقتصاد جهانی را به عنوان مکانی بسیار راحت برای یافتن کار خواهند دید. او در بیانیه ای گفت که زندگی خود را گسترش دهید یا تجارت خود را گسترش دهید. “

دیدگاهتان را بنویسید