علت سوختگی پا در شب و روش درمان (توسط متخصص)


آیا در طول روز احساس سوزش ناخوشایندی در پا دارید یا شب بیدار می شوید؟ اگرچه سوختگی پا اغلب شکایت افراد مسن است. با این حال ، به دلایل مختلف می تواند به هر کسی آسیب برساند. از آنجا که یکی از راه های کلیدی برای مدیریت سوختگی های حساس پا از بین بردن علت آن است ، در زیر به شش علت اصلی سوختگی پا می پردازیم.

علت سوختگی پا در شب: پاسخ متخصص

احساس سوزش در پاها در هنگام خواب ممکن است نشانه ای از نوروپاتی محیطی یا آسیب عصبی باشد. حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت هنگامی دچار نوروپاتی محیطی می شوند که گلوکز اضافی در بدن آنها به دیواره رگ های خونی تأمین کننده اعصاب آسیب برساند. سایر علائم نوروپاتی محیطی شامل بی حسی ، سوزن سوزن شدن یا درد در پاها ، یا کاهش توانایی احساس گرما ، سرما و درد در پاها است. پزشک شما گاهی آزمایشاتی را انجام می دهد تا ببیند آیا اعصاب شما به طور عادی کار می کند یا خیر. درمان نوروپاتی محیطی شامل روش هایی برای حفظ سطح قند خون در محدوده طبیعی ، مدیریت درد و مراقبت خوب از پا است.

سوزش پا: واکنش انجمن دیابت آمریکا

اگر احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در پاهای خود دارید ، به این معنی است که اعصاب پای شما تحت تاثیر دیابت قرار دارد. “نوروپاتی دردناک” اصطلاحی است که برای توصیف درد بی دلیل پا در بیماران دیابتی استفاده می شود. افراد مبتلا به نوروپاتی دردناک معمولاً احساس می کنند که پاهای آنها “مورچه” است یا احساس سوزش کسل کننده ای در پاهای خود دارند که شب ها بدتر می شود. البته اگر علائم دیگری نداشته باشید که باعث سوزش پا شود ، این نوروپاتی در نظر گرفته می شود.

علاوه بر این ، ممکن است دچار گرفتگی عضلات پا شوید. از آنجا که نوروپاتی دردناک در هنگام بروز مشکل است ، بهترین درمان برای این بیماری کنترل قند خون برای جلوگیری از نوروپاتی است. این مشکل عصبی اغلب در مردان و همچنین افرادی که سالها مبتلا به دیابت بوده اند ، افراد قد بلند ، افراد سیگاری و کسانی که کنترل زیادی بر قند خون خود ندارند ، رخ می دهد.

اگر در حال حاضر از نوروپاتی دردناک رنج می برید ، باید بدانید که درمان هایی وجود دارد که حدود 50 of از افراد را تسکین می دهد. این درمان ها شامل استفاده از داروهای ضدافسردگی ، برخی داروهای قلبی و کرم های چیلی (کپسایسین) است. این کرم ها برای بی حسی به پا مالیده می شوند. خبر خوب این است که اگر هیچ یک از این درمان ها را بهبود ندهید ، درد ناشی از آن نوروپاتی اغلب با گذشت زمان از بین می رود.

سوختگی پا در شب: سایر علل شایع

1- وضعیت پا

وضعیت پاها نحوه راه رفتن و فشار روی پا را تعیین می کند. در حالت ایده آل ، وزن راه رفتن ما به طور مساوی بر روی پاها توزیع می شود ، اما گاهی اوقات موقعیت برخی از افراد فشار موضعی را روی پاهای آنها وارد می کند. این فشار “نقاط داغ” ایجاد می کند که سپس باعث ایجاد احساس گرما ، قرمزی و سوزش می شود.

یک مثال معمول یک قوس بزرگ در وسط پا است. در این حالت قسمت های کمتری از پا روی زمین قرار می گیرد و بنابراین پاشنه و برآمدگی جلوی پا نواحی اصلی هستند که می توانند فشار را تحمل کنند. این مشکل همچنین می تواند ناشی از هرگونه تفاوت در طول پاها باشد ، حتی اگر اختلاف 6 میلی متر باشد ، زیرا در این حالت وزن یک پا بیشتر از پای دیگر است.

20 رازی که زبان شما درباره سلامتی شما می گوید!

برخی مشکلات و شرایط پا مانند ذرت ، پینه ، زگیل و مفاصل متورم شدید نیز می توانند فشار بیشتری به پا وارد کرده و به طور بالقوه باعث سوزش پا شوند.

2- نوروپاتی محیطی (دیابت)

[webp-to-jpg output image]

نوروپاتی محیطی وضعیتی است که در آن عصبی که از ستون فقرات به نواحی اطراف ، دست ها و پاها منتقل می شود آسیب می بیند. مسیر این عصب از ستون فقرات تا پا فاصله زیادی دارد و هرگونه صدمه در هر نقطه از این مسیر می تواند منجر به علائم عصبی پا از جمله بی حسی ، سوزن سوزن شدن و سوزش شود.

دیابت یکی از شایع ترین علل نوروپاتی محیطی است. تحقیقات نشان می دهد 61 درصد از استرالیایی های مبتلا به دیابت درجاتی از نوروپاتی را دارند. دلیل آن افزایش و کنترل ناکافی سطح قند خون در دراز مدت است که می تواند به اعصاب آسیب برساند ، دیواره های عصبی را ضعیف کرده ، انتقال سیگنال های عصبی را کند کرده و احساس طبیعی پا را تغییر دهد. این عوارض جانبی به تدریج ظاهر می شوند و با گذشت زمان بدتر می شوند. این بدان معناست که احساس سوزش پا تشدید می شود یا حتی ممکن است پا کاملا بی حس شود.

سایر علل نوروپاتی محیطی شامل بیماریهای خود ایمنی ، عوارض جانبی برخی درمانها مانند شیمی درمانی ، بیماریهای ارثی ، عفونتها ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و موارد دیگر است.

3- عصب مورتون

نورومای مورتون یک توده دردناک و متورم در پا است که در نتیجه التهاب عصبی که ناحیه خاصی را پوشانده است ، اغلب بین انگشتان دوم و سوم یا انگشتان سوم و چهارم ایجاد می شود. هنگامی که عصب متورم و تحریک می شود ، برخی علائم عصبی از جمله سوزش پا ظاهر می شود.

در این شرایط ، احساس درد و سوزش در پا هنگام پوشیدن کفش های تنگ یا باریک بدتر می شود ، زیرا این مدل کفش ها استخوان های پا را به هم نزدیک می کند و در نتیجه فشرده سازی و تحریک عصب بیشتر می شود.

برای تضعیف بدن چه بخوریم و چه کنیم؟ (از پروفسور کلوئی)

4- فشرده سازی یا گیر افتادن عصب (سندرم تونل تارسال)

همه ما یک تونل کوچک در مچ پای خود داریم که به آن تونل تارسال می گویند. این تونل عبور بسیاری از تاندون ها ، شریان ها ، رگ ها و اعصاب مچ پا را فراهم می کند. عصب تیبیای خلفی یکی از اعصاب این ناحیه است.

گاهی اوقات ساختارهای تونل پشتی از جمله عصب تیبیای خلفی فشرده می شوند و علائمی مانند سوزش پاها را ایجاد می کنند. علل فشرده سازی یا گیر افتادن این اعصاب عبارتند از: صافی کف پا ، ستون فقرات ، کیست یا متورم شدن تاندون در یک تونل که فضا را اشغال کرده و عصب را فشرده می کند ، آسیب به ناحیه مچ پا و آسیب به ساختارهای تونل می شود. گزارش شده است که تارسال باعث تورم یا سایر شرایط التهابی می شود که بر عصب فشار وارد می کند. نقاط مختلف دیگری نیز در امتداد عصب وجود دارد که ممکن است تحت فشار باشند.

5- آسیب عصبی ضربه ای (آسیب پس از سانحه)

مانند ماهیچه ها ، تاندون ها و رباط هایی که می توانند در اثر ضربه آسیب ببینند ، اعصاب ما نیز ممکن است آسیب ببینند و باعث ایجاد تعدادی از علائم عصبی از جمله سوزش پا شوند. این ضربه می تواند یک ضربه مستقیم به پا یا ساق باشد ، به عنوان مثال فردی به پای شما ضربه می زند ، چیزی به پای شما ضربه می زند ، یک توپ فوتبال به پایتان می خورد و غیره ، یا می تواند بسیار جدی تر باشد و به ستون فقرات در جایی ضربه بزند. عصب از آنجا می آید

6- عفونت پای ورزشکاران (عفونت قارچی)

پای ورزشکاری نام عفونت قارچی است که می تواند باعث احساس سوزش موقتی و خاصی در ناحیه پا و بین انگشتان پا شود. این عفونت قارچی روی لایه بیرونی پوست تأثیر می گذارد و در نتیجه باعث خشکی ، لایه برداری ، قرمزی ، خارش ، سوزش و آسیب به ظاهر پوست می شود.

عفونت های قارچی باعث تحریک می شوند زیرا قارچ از کراتین تغذیه می کند. کراتین پروتئینی است که در پوست ، مو و ناخن یافت می شود. خوشبختانه درمان عفونت های قارچی پوست بسیار ساده است و فقط کافی است از داروی ضد قارچ استفاده کرده و مراقبت های لازم را در خانه انجام دهید.

نکاتی که به پاهای شما در مورد سلامت شما می گوید!

سایر دلایل سوزش پاها

سایر علل سوزش پا که در مقالات پزشکی ذکر شده است شامل کمبود ویتامین (به ویژه ریبوفلاوین و ویتامین B12) ، اعتیاد به الکل ، نارسایی کلیه ، کم کاری تیروئید ، سندرم درد مزمن منطقه ای یا اختلالات ارثی مانند بیماری شارکوت ماری-ثوت است. ماری توت). سوزاندن پاها نیز می تواند ایدیوپاتیک باشد ، به این معنی که علت مشخصی ندارند.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید