علائم کمبود ویتامین B12


ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین در تولید گلبول های قرمز خون و DNA و عملکرد سیستم عصبی نقش دارد. ویتامین B12 به طور طبیعی در غذاهای حیوانی از جمله گوشت ، ماهی ، مرغ ، تخم مرغ و محصولات لبنی یافت می شود. متأسفانه کمبود B12 به ویژه در افراد مسن شایع است. اگر از این منابع به اندازه کافی در رژیم غذایی خود استفاده نکنید ، با کمبود مواجه می شوید.

علائم کمبود ویتامین B12

پوست کم رنگ یا زرد

افرادی که کمبود ویتامین B12 دارند اغلب رنگ پریده هستند یا پوست و چشم آنها زرد رنگ است. زیرا کمبود B12 مشکلاتی در تولید گلبول های قرمز ایجاد می کند. ویتامین B12 نقش کلیدی در تولید DNA مورد نیاز برای ساخت گلبول های قرمز خون ایفا می کند. سلولها بدون آن تقسیم نمی شوند. این وضعیت باعث کم خونی مگالوبلاستیک می شود که در آن گلبول های قرمز بسیار بزرگتر از آن هستند که از مغز استخوان خارج شده و وارد جریان خون شوند. بنابراین ، تعداد کمی از گلبول های قرمز در خون گردش می کنند و پوست رنگ پریده به نظر می رسد. شکنندگی گلبول های قرمز باعث تجزیه بسیاری از آنها می شود و بیلی روبین را افزایش می دهد. بیلی روبین در طول تجزیه سلولهای قدیمی خون توسط کبد تولید می شود. سطوح بالای بیلی روبین باعث زردی پوست و چشم می شود.

ضعف و خستگی

ضعف و خستگی از علائم شایع کمبود ویتامین B12 است. این به این دلیل است که بدن به اندازه کافی ویتامین B12 برای ساخت گلبول های قرمز خون که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کنند ، ندارد. در افراد مسن ، این نوع کم خونی اغلب ناشی از یک بیماری خود ایمنی است که به آن کم خونی خطرناک معروف است. افراد مبتلا به این کم خونی پروتئین مهمی به نام فاکتور ذاتی تولید نمی کنند. یک عامل ذاتی برای جلوگیری از کمبود B12 ضروری است زیرا در روده به ویتامین B12 متصل می شود و به جذب آن کمک می کند.

احساس سوزن سوزن شدن

یکی از عوارض جدی کمبود طولانی مدت B12 ، آسیب عصبی است. ویتامین B12 نقش مهمی در مسیر متابولیک تولید چربی میلین دارد. میلین اعصاب را به عنوان نوعی محافظ احاطه کرده است. بدون B12 ، سیستم عصبی قادر به عملکرد صحیح نیست. یکی از شایع ترین علائم احساس سوزن سوزن شدن است که شبیه احساس سوزش در دست و پا است. جالب اینجاست که علائم عصبی مرتبط با کمبود B12 معمولاً همراه با کم خونی مشاهده می شود.

تغییر در حرکت

در صورت عدم درمان ، آسیب به سیستم عصبی ناشی از کمبود B12 می تواند باعث تغییر راه رفتن شود. حتی می تواند بر تعادل و هماهنگی بدن تأثیر بگذارد و فرد را بیشتر در معرض زمین خوردن قرار دهد. این علامت بیشتر در کمبود B12 تشخیص داده نشده در افراد مسن دیده می شود ، زیرا افراد بالای 60 سال بیشتر مستعد کمبود B12 هستند. با این حال ، پیشگیری یا درمان کمبود می تواند تحرک را بهبود بخشد. این را می توان در جوانانی که کمبود جدی دارند مشاهده کرد.

گلوکوسیت ها و زخم های دهان

Glossite اصطلاحی است که برای توصیف زبان ملتهب استفاده می شود. در مورد گلوسیت ، رنگ و شکل زبان تغییر کرده و دردناک ، قرمز و متورم می شود. این التهاب همچنین می تواند زبان را صاف کند ، زیرا همه برآمدگی های کوچک حاوی جوانه های چشایی روی زبان ناپدید می شوند. گلوسیت علاوه بر دردناک بودن ، می تواند نحوه غذا خوردن و صحبت کردن را نیز تغییر دهد. مطالعات نشان داده است که زبان متورم و ملتهب می تواند نشانه اولیه کمبود ویتامین B12 باشد. علاوه بر این ، برخی از افراد مبتلا به کمبود B12 ممکن است علائم دهانی دیگری مانند زخم دهان ، سوزش و خارش دهان داشته باشند.

تنگی نفس و سرگیجه

اگر کم خونی ناشی از کمبود B12 دارید ، ممکن است دچار تنگی نفس و سرگیجه خفیف شوید. زیرا بدن فاقد گلبول های قرمز است که اکسیژن کافی را به سلول های بدن می رساند.

اختلال در بینایی

یکی از علائم کمبود ویتامین B12 تاری دید یا اختلال بینایی است. زمانی رخ می دهد که کمبود B12 درمان نشده منجر به آسیب به سیستم عصبی و عصب بینایی شود. این آسیب می تواند سیگنال عصبی منتقل شده از چشم به مغز را مختل کرده و بینایی را مختل کند. این وضعیت به عنوان نوروپاتی بینایی شناخته می شود.

نوسانات خلقی

کمبود ویتامین B12 با اختلالات خلقی و مغزی مانند افسردگی و زوال عقل در ارتباط است. سطوح بالای هموسیستئین با کمبود B12 می تواند به بافت مغز آسیب برساند ، سیگنال های مغزی را مختل کرده و منجر به نوسانات خلقی شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که درمان کمکی ممکن است علائم را در برخی از افراد مبتلا به کمبود ویتامین B12 معکوس کند.

بیایید آشنا شویم: کپسول Health Brest Complex B.

افرادی که در معرض کمبود ویتامین B12 هستند

افراد مسن ، افرادی که روده خود را با جراحی خارج کرده اند ، افرادی که از متفورمین برای درمان دیابت استفاده می کنند ، گیاهخواران و آنتی اسیدها در معرض کمبود B12 هستند. متأسفانه ، علائم کمبود ویتامین B12 ممکن است چندین سال بعد ظاهر شود و تشخیص را پیچیده کند. گاهی اوقات کمبود B12 را می توان با کمبود فولات اشتباه گرفت زیرا کمبود B12 سطح فولات را کاهش می دهد. در کمبود فولات ، ممکن است کمبود ویتامین B12 پنهان باشد و مشکل اصلی دیده نشود.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید