افتادگی دریچه میترال و ارتباط آن با استرس


نارسایی میترال و ارتباط آن با استرس

افتادگی دریچه میترال نوعی دریچه میکسوماتوز است. بافت اطراف دریچه میترال و وترها به طور غیرطبیعی کشیده شده به طوری که دریچه میترال همزمان با ضربان قلب خم می شود.
افرادی که دچار افتادگی دریچه میترال هستند ممکن است عود نکنند (نشتی دریچه) یا شدت آنها از نشتی خفیف تا نشتی دریچه های بسیار پوسته پوسته باشد. البته اکثر مردم هیچ نشتی یا نشتی جزئی ندارند.

درصد کمی از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال شدید MVP شدید دارند که نیاز به درمان دارد. افتادگی دریچه میترال بسیار شایع است و حدود سه تا پنج درصد از افراد را درگیر می کند. گزارش ها نشان می دهد که زنان دو برابر مردان مبتلا می شوند. به خاطر داشته باشید که افتادگی دریچه میترال در کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان قابل مشاهده است ، بنابراین می تواند در هر گروه سنی یا جنسیتی رخ دهد.

بخش دریچه میترال قلب

علائم افتادگی دریچه میترال

اگرچه افتادگی دریچه میترال معمولاً یک اختلال مادام العمر است ، اما بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری هرگز علائمی ندارند.

بنابراین وقتی افراد مبتلا به این بیماری تشخیص داده شوند ، ممکن است متعجب شوند. هنگامی که علائم قابل مشاهده است ، ممکن است به این دلیل باشد که خون از دریچه به عقب جریان می یابد. علائم افتادگی دریچه میترال می تواند در افراد مختلف بسیار متفاوت باشد. همانطور که در بالا ذکر شد ، این علائم خفیف هستند ، اما شایع ترین آنها عبارتند از:

ضربان قلب رقابتی یا نامنظم (آریتمی)
سرگیجه یا سرگیجه
مشکل در تنفس یا تنگی نفس ، اغلب در هنگام فعالیت بدنی یا دراز کشیدن
• خستگی

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید علائم زیر را دارید ، باید به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که بسیاری از بیماریهای دیگر قلبی باعث علائم مشابه افتادگی دریچه میترال می شوند ، بنابراین علت علائم تنها با مراجعه به پزشک مشخص می شود.

• اگر درد قفسه سینه دارید و مطمئن نیستید که ممکن است حمله قلبی باشد.

• اگر سابقه افتادگی دریچه میترال دارید ، در صورت بدتر شدن علائم به پزشک مراجعه کنید.

علل افتادگی دریچه میترال

دریچه میترال جریان خون بین بطنهای چپ بالا و پایین قلب را کنترل می کند.

هنگامی که قلب به درستی کار می کند ، دریچه میترال با پمپاژ قلب به طور کامل بسته می شود و از جریان خون به داخل بطن چپ بالا (دهلیز چپ) جلوگیری می کند.

اما در برخی از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال ، یک یا هر دو برگچه دریچه میترال دارای بافت اضافی یا کشیدگی بیش از حد است ، که باعث می شود قلب هر بار که عقب می رود مانند یک چتر به دهلیز چپ نزدیک شود. برآمدگی ممکن است محکم بسته نشود.

در برخی موارد ، خون ممکن است از دریچه به عقب نشت کند (کمبود دریچه میترال) اگر فقط مقدار کمی خون به دهلیز چپ برود ، ممکن است مشکلی ایجاد نشود. در بالا گزارش شده است که نارسایی شدید دریچه میترال می تواند علائمی مانند تنگی نفس ، خستگی یا سرگیجه ایجاد کند.

نام دیگر افتادگی دریچه میترال ، سندرم کلیک و سوفل است. هنگامی که پزشک قلب را با گوشی پزشکی می شنود ، ممکن است صدایی را بشنود که انگار برگها در حال بازگشت هستند و سپس به دلیل برگشت خون به داخل دهلیز ، صدای دیگری را بشنود.

اسامی دیگر برای توصیف افتادگی دریچه میترال عبارتند از:
• سندرم بارلو
سندرم فلاپی دیسک
سندرم دریچه میترال
میکسوماتوز بیماری دریچه میترال

خطر افتادگی دریچه میترال

عوامل خطر افتادگی دریچه میترال

نارسایی قلب میترال می تواند در هر فرد و در هر سنی رخ دهد. علائم شدید افتادگی دریچه میترال در مردان بالای 50 سال شایع تر است. افتادگی دریچه میترال می تواند با چندین بیماری دیگر همراه باشد ، مانند:

سندرم مارفان
سندرم Ehlers-Danlos
• ناهنجاری مامایی
• دیستروفی عضلانی
بیماری گریوز
• اسکولیوز

تشخیص افتادگی دریچه میترال

از آنجا که اکثر بیماران مبتلا به MVP هیچ علامتی ندارند ، معاینه فیزیکی قلب با گوشی پزشکی ممکن است سوفل را نشان دهد. علائم شایع عبارتند از ضربان قلب سریع (تپش قلب) ، ناراحتی در قفسه سینه و خستگی.

پزشک شما ممکن است پس از گوش دادن به قلب انسان با گوشی پزشکی به افتادگی دریچه میترال مشکوک شود. حرکت غیرعادی دریچه میترال می تواند صدایی مجزا به نام “کلیک” ایجاد کند. اگر نارسایی میترال نیز وجود داشته باشد ، پزشک ممکن است صدای سوفل در قلب شما را که ناشی از جریان برگشت است ، بشنود.

تشخیص قطعی افتادگی دریچه میترال مورد نیاز است اکوکاردیوگرام انجام دهید این یک نوع سونوگرافی قلبی است.

نحوه تشخیص افتادگی دریچه میترال

اگر سوفل داشته باشم باید چکار کنم؟

حتی برای کسانی که علائم ندارند ، در صورت تشخیص سوفل افتادگی دریچه میترال ، اکوکاردیوگرام (اکو) توصیه می شود. در سونوگرافی از سونوگرافی برای ارزیابی وضعیت دریچه و میزان خونی که از دریچه در طول انقباض قلب خارج می شود ، استفاده می شود.

آزمایش دیگر ممکن است تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (CMR) باشد که MRI قلبی نیز نامیده می شود.

درمان افتادگی دریچه میترال

نارسایی میترال برای اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی کند ، بنابراین درمان معمولاً ضروری نیست.

افرادی که از نارسایی شدید میترال به دلیل افتادگی دریچه میترال رنج می برند ، اغلب می توانند از جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه نشتی سود ببرند. برای افرادی که به دلیل افتادگی دریچه میترال با نارسایی میترال علائم نارسایی احتقانی قلب دارند ، جراحی بهترین روش درمانی است.
اگر در اکوکاردیوگرام نارسایی میترال وجود نداشته باشد ، علائم افتادگی دریچه میترال به ندرت خطرناک هستند. بهترین درمان برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد ، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• ورزش ها
• مسکن
تکنیک های آرامش و استرس
از مصرف کافئین و سایر محرک ها خودداری کنید

داروهای مسدود کننده بتا ، داروهایی که ضربان قلب را کاهش می دهند ، ممکن است در افرادی که دارای ضربان قلب سریع هستند ، معروف به تاکی کاردی ، با افتادگی دریچه میترال ، مفید باشد.

MVP بندرت به یک بیماری جدی تبدیل می شود. با این حال ، در شدیدترین موارد ، می تواند باعث ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی) شود ، که در نهایت می تواند زندگی را تهدید کند.

وقتی افتادگی دریچه میترال به حدی شدید باشد که باعث نشت قابل توجه دریچه به نام “عود” شود ، می تواند منجر به عوارض جدی مانند حمله قلبی و سکته مغزی شود.

زیرا در صورت نشت سوپاپ ، دهلیز ممکن است بزرگ شود. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند منجر به مشکلات ریتم قلب شود ، مانند “فیبریلاسیون دهلیزی” که می تواند منجر به تشکیل لخته خون شود. وقتی لخته ها از قلب به عروق یا مغز منتقل می شوند ، می توانند منجر به سکته مغزی یا حمله قلبی شوند.

برای مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و رزرو نوبت در مرکز اکسیر قلب و دیابت الان تماس بگیر.️

آدرس شعبه اول: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید