Shakshuka سیب زمینی شیرین – داستان های آشپزخانه سبز


گزیده ای از آشپزخانه آزمایشی Ottolenghi: Shelf Love اثر نور مراد و Yotam Ottolenghi (Ebury Press, 25 پوند)

1. فر را با دمای 200 درجه سانتیگراد / 400 درجه فارنهایت گرم کنید. کل سیب زمینی شیرین را با چنگال پوست بگیرید (حدود 8 تا 10 بار) و روی یک ورقه پخت متوسط ​​که با کاغذ روغنی پوشانده شده است قرار دهید. به مدت 45 تا 50 دقیقه یا تا زمانی که کاملاً پخته و سفت شود بپزید. کنار بگذارید تا خنک شود و دمای فر را با فن/375 درجه فارنهایت به 180 درجه سانتیگراد کاهش دهید.

2. در همین حین در یک کاسه کوچک پیاز را با 1 قاشق غذاخوری آبلیمو و کمی نمک مخلوط کرده و برای ترشی کنار بگذارید.

3. سیب زمینی های پخته شده را پوست بگیرید و به قطعات تقریباً 4 سانتی متری برش دهید. هسته سیب زمینی را به یک کاسه بزرگ منتقل کنید و کنار بگذارید. دوباره کراست را روی سینی فر قرار دهید و 1 قاشق غذاخوری روغن، 1/4 قاشق چایخوری نمک و فلفل ریز خرد کنید. به مدت 8 دقیقه یا تا زمانی که خوب رنگ شده و شروع به ترد شدن کند بپزید. کنار بگذارید تا خنک شود و بیشتر بالغ شود.

4. با چنگال تفاله سیب زمینی را له کنید تا یکدست شود، سپس پنیر، سیر، زیره، یک قاشق غذاخوری روغن، یک قاشق غذاخوری آبلیمو، یک قاشق چایخوری نمک، مقدار زیادی فلفل را به آن اضافه کنید و با هم مخلوط کنید.

5. بقیه روغن را در یک ماهیتابه بزرگ بریزید تا درب آن باشد و آن را گرد کنید تا کف آن را بپوشاند. مخلوط پوره سیب زمینی را با قاشق داخل تابه بریزید و از قاشق برای پخش یکنواخت آن استفاده کنید. روی حرارت متوسط ​​رو به بالا قرار دهید و اجازه دهید به مدت 7 دقیقه بجوشد تا ته آن شروع به رنگ شدن کند. حرارت را کم کنید و با قاشق هشت حلقه چاه در مخلوط سیب زمینی ایجاد کنید و هر کدام را یک تخم مرغ بشکنید. کمی نمک و فلفل بپاشید، درب آن را بپوشانید و به مدت 4-5 دقیقه با چرخش ماهیتابه یا تا زمانی که سفیده ها سفت شده و زرده ها هنوز مایع باشند، بپزید.

6. در حالی که تخم مرغ ها در حال پختن هستند، کره و سریراچا را در قابلمه ای کوچک روی حرارت متوسط ​​قرار دهید و بپزید تا کره ذوب شود و مدام هم بزنید تا به صورت امولسیون درآید. مخلوط را قبل از شروع به حباب زدن از روی حرارت بردارید – نمی خواهید ترک بخورد.

7. وقتی آماده شد، کره سریراچا را روی تمام تخم مرغ ها بریزید، سپس یک مشت خوب پوست سیب زمینی ترد، نیمی از ترشی پیاز و تمام برگ های گشنیز انتخاب شده را اضافه کنید. بلافاصله سرو کنید و با بقیه پوست سیب زمینی و پیاز ترشی کنار آن میل کنید.