Psst – آیا در مورد افزایش نوشیدنی های بهداشتی کاربردی شنیده اید؟

حافظه خود را بهبود بخشید؟ روحیه خود را بالا ببرید؟ تنش را از بین ببریم؟ بازار رو به رشد “نوشیدنی های بهداشتی کاربردی” که با گیاهان و سایر مواد تشکیل شده است، نویدبخش بهبود سلامت شما است. اما آیا این نوشیدنی ها واقعا فواید سلامتی دارند؟ با قضاوت بر اساس واکنش به این محصولات، پاسخ قاطعانه است، بله.

آمریکایی ها می خواهند سالم تر باشند و همچنین چشمه جوانی و طول عمر را کشف کنند. صنعت غذا برای تحقق این آرزوی جدید عجله دارد. کلمه کلیدی جدید “نوشیدنی ها و غذاهای سالم و کاربردی” است. نوشیدنی های کاربردی (همچنین به عنوان “مواد خنثی” شناخته می شوند) نوشیدنی هایی هستند که با مکمل های غذایی و داروهای گیاهی غنی شده اند. و آنها در حال تبدیل شدن به یک صنعت چند میلیارد دلاری هستند.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند آمریکایی‌ها بیشتر از قهوه یا آبجو آب بطری می‌خرند. طعم‌های مصنوعی در حال از دست دادن جایگاه خود به نوشیدنی‌هایی با ادعای “تمام طبیعی” هستند. محصولات چای آنتی اکسیدان در حال حاضر خشم هستند. و حداقل یک مارک قهوه به دانه های خود گیاهان و مواد معدنی اضافه می کند. نوشابه‌های انرژی‌زا سریع‌ترین رشد را در دسته سوپرمارکت‌ها دارند – با نوشیدنی‌های ورزشی درست پشت سرشان.

ژاپن در نوشیدنی ها و غذاهای کاربردی پیشگام بود که تقریباً دو برابر بیشتر از هر ملیت دیگری نوشیدنی های کاربردی مصرف می کرد. ژاپنی‌ها همیشه ارتباط مستقیمی بین آنچه می‌خورید و می‌نوشید و آنچه هستید برقرار کرده‌اند، و مدت‌هاست که رژیم غذایی خود را منبع اصلی سلامتی و دارو می‌دانند.

نوشیدنی های انرژی زا ده ها سال است که در ژاپن ایجاد شده اند و به عنوان نوشیدنی های مقوی نیز شناخته می شوند. این نوشیدنی‌ها که در ابتدا مصرف‌کنندگان جوان را هدف قرار می‌دادند (و معمولاً توسط این جمعیت به عنوان مخلوط نوشیدنی‌های الکلی مورد استفاده قرار می‌گرفتند)، اکنون برای افرادی در هر سنی که نیاز به افزایش انرژی سالم دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. مردم اکنون می‌دانند که تقریباً هر چیزی که ما دریافت می‌کنیم نوعی تأثیر دارد – این یک نوع دانش جدید است. مصرف کنندگان به دلیل این دانش توانمندتر شده اند و شرکت ها به این پیشرفت شخصی جدید پاسخ می دهند.

سایر بخش های بازار همچنان به گسترش خود ادامه می دهند. آب‌میوه‌های غنی‌شده و نوشیدنی‌های غنی‌شده با ویتامین‌ها و مواد معدنی، مانند نوشیدنی‌های گیاهی، محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند. همه اینها برای صنعت نوشیدنی های کاربردی خوب است. نوشیدنی‌های بهداشتی کاربردی بیشتر به جریان اصلی تبدیل می‌شوند، زیرا مصرف‌کنندگان کلی‌نگرتر شده‌اند، بنابراین شرکت‌ها در حال حاضر آنها را در وسط قرار می‌دهند. اکنون این آگاهی وجود دارد که مقادیر بسیار کمی از چیزی می تواند تأثیر بسیار مهمی داشته باشد.

صنعت نوشابه های کاربردی توجه تولیدکنندگان نوشیدنی سنتی را به خود جلب کرده است که بر روی گسترش دامنه محصولات خود در مواجهه با کاهش فروش استند بای های قدیمی مانند کربنات ها متمرکز شده اند. خرید پپسی از Gatorade و South Beach Beverages Sobe، خرید Cadbury Schweppes از برندهای Snapple و Mistic چند نمونه هستند. محصولات وابسته به برندهای ورزشی بزرگ مانند نوشیدنی‌های ورزشی و عملکردی ریباک و آمبرو نیز در حال نفوذ به بازار هستند. محصولات پیچیده‌تر، مانند نوشیدنی‌های آبرسانی سریع، در حال محبوب شدن هستند، به‌ویژه در ژاپن، جایی که نوشیدنی‌های ورزشی تقویت‌کننده استقامت با مواد افزوده شده برای کمک به عملکرد محبوب‌تر می‌شوند.

محصولات سلامتی و نوشیدنی‌های مغذی به طور فزاینده‌ای برای بخش‌های خاصی از جمعیت، به عنوان مثال، سن، جنسیت، سبک زندگی و شرایط سلامت خاص مورد هدف قرار می‌گیرند. به عنوان مثال می توان به Sunny Delight برای کودکان و نوشیدنی برای زنان اشاره کرد. هدف قرار دادن بخش های خاصی از جمعیت انگیزه بسیاری از محصولات جدید مانند محصولات ویژه زنان، محصولات مرتبط با موضوع، به عنوان مثال، پیشگیری از سرطان پروستات و سینه بوده است.

در حال حاضر، بازار نوشیدنی های ورزشی بالغ ترین است و بنابراین فرصت کمی برای رشد ارائه می دهد، که در حال حاضر در بازارهای ایالات متحده و ژاپن آشکار شده است. در تمام خطوط تولید نوشیدنی‌های بهداشتی کاربردی، نوشابه‌های انرژی‌زا سریع‌ترین بخش رشد را دارند، روندی که هیچ نشانه‌ای از کندی در آینده نزدیک نشان نمی‌دهد.

بخش نوشیدنی‌های سلامتی غذایی کم‌توسعه‌یافته‌ترین اما احتمالاً هیجان‌انگیزترین بخش است، با نوشیدنی‌هایی که حاوی موادی مانند پروبیوتیک‌ها، پری‌بیوتیک‌ها، پروتئین‌های سویا و فیتواسترول‌ها هستند. سیاست های قیمت گذاری بیش از حد حق بیمه نیز در برخی شرایط فروش را محدود کرده است، اگرچه نظرسنجی اخیر در ایالات متحده نشان داد که 40 درصد از مصرف کنندگان مایل به پرداخت حق بیمه برای محصولات حاوی مزایای تغذیه ای اضافی هستند.

همان مطالعه این مزایا را رتبه بندی کرد و دریافت که افزایش انرژی، پیشگیری از بیماری، سلامت قلب، اثرات ضد سرطانی، آرامش، بهبود خلق و خو و تقویت جنسی مطلوب ترین ها هستند. با توجه به علاقه به این نوع محصولات بیشتر از همیشه، آینده روشنی برای این دسته به نظر می رسد. دهه 1990 به انقلابی در سلامت و سبک زندگی دامن زد که منجر به تقاضای مصرف کنندگان برای غذاها و نوشیدنی هایی شد که هم غذا و هم طعم خوب را با قیمت مناسب ارائه می کردند. صنعت نوشیدنی، با نوشیدنی‌های کاربردی، با فروش طیف وسیعی از محصولات – آبمیوه‌ها، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، اسموتی‌ها، نوشیدنی‌های مبتنی بر سویا، ایزوتونیک‌های تقویت‌شده، آب تقویت‌شده، چای‌هایی که نیازهای تغذیه‌ای را برآورده می‌کنند، با موفقیت به این خواسته‌ها پاسخ داده است.

ادعای بسیاری از این نوشیدنی ها ثابت نشده است و مقدار مواد افزوده شده نه استاندارد شده است و نه روی برچسب مشخص شده است. و ایمنی آنها – دوزهای بهینه، فعل و انفعالات و پیامدهای طولانی مدت – شناخته شده نیست. برخی از بدبینان معتقدند بهترین رویکرد برای زندگی سالم و احساس پرانرژی این است که سالم غذا بخورید، فعالیت بدنی منظم داشته باشید و به خودتان زمان استراحت بدهید.

مصرف کنندگان آمریکایی در سال 2005 بیش از 25 میلیارد دلار برای نوشیدنی های سلامتی خرج کردند که 12 درصد از کل هزینه های نوشابه در سراسر ایالات متحده و اروپا را تشکیل می دهد. بازار یک فرصت بزرگ برای بازاریابان نوشیدنی است، زیرا مصرف کنندگان از ارتباط بین رژیم غذایی و سبک زندگی آگاه می شوند.

چه چیزی در مورد صنعت سلامتی مهم است؟ چگونه در مورد تعریف: سلامتی هر چیزی است که باعث می شود احساس سلامتی، قوی تر، بهتر دیدن، شنیدن بهتر، احساس بهتر یا مبارزه با علائم پیری داشته باشید. تعریف صنعت بیماری بیشتر با مراقبت های بهداشتی مطابقت دارد: هر چیزی که مربوط به بیمار بودن و درمان علائم بیماری باشد. صنعت بیماری ارتباط چندانی با پیشگیری از بیماری، قوی‌تر یا سالم‌تر بودن ندارد که باعث افزایش محبوبیت نوشیدنی‌ها و محصولات غذایی سلامت عملکردی می‌شود. مردم از ریختن قرص‌ها برای هر چیزی که آزارشان می‌دهد خسته شده‌اند و به جای مراقبت‌های پزشکی سنتی که اکثر ما به آن عادت کرده‌ایم، درمان‌های جامع‌تر یا به قول برخی‌ها به دنبال درمان‌های بهداشتی جایگزین هستند.

صنعت سلامتی در حال رونق گرفتن است. پیش از پایان این دهه، تخمین زده می‌شود که صنعت سلامتی ممکن است از انقلاب دات‌کام پیشی بگیرد. این یک زمان هیجان انگیز است.

اعم از نوشیدنی‌ها یا اسپری‌های آن، ماست‌ها یا دسرها، غذاها و نوشیدنی‌های کاربردی جزو دسته‌هایی هستند که سریع‌ترین رشد را در صنایع غذایی دارند. اگر دوباره شبیه دهه 80 به نظر می رسد، این روند سلامت تازه کشف شده باید قوی ترین باشد. رویکرد مصرف کنندگان به سلامت این بار متفاوت است. تهاجمی تر، پیچیده تر، و اینجاست که بماند.