8 نکته که احتمالا درباره ویروس HPV نمی دانستید


ویروس HPV این شایع ترین بیماری مقاربتی است. بلکه یک بیماری کمتر شناخته شده است در اینجا حقایقی در مورد HPV آورده شده است. از نحوه استفاده از آن گرفته تا کسانی که واقعاً به واکسن HPV نیاز دارند.

ویروس HPV

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV شایع ترین بیماری مقاربتی در ایالات متحده است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، حدود 43 میلیون آمریکایی در سال 2018 به HPV آلوده شدند. سال گذشته این آمار بود و 13 میلیون نفر در آن سال به تازگی آلوده شدند.

برای اکثر افراد آلوده به HPV، این ویروس هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند. اما برای برخی می تواند منجر به زگیل تناسلی یا سرطان شود. افزایش بروز سرطان دهان و گلو ضایعات (دهانی و گلو) ناشی از HPV نگرانی خاصی دارند. بر اساس تحقیقات منتشر شده در 16 دسامبر 2021، HPV نقش مهمی در بسیاری از سرطان ها ایفا می کند. از جمله سرطان دهانه رحم و مقعد

در بسیاری از موارد می توان از طریق واکسیناسیون از عفونت HPV پیشگیری کرد. اما طبق مقاله ای که در گزارش هفتگی CDC در مورد بیماری و مرگ و میر در 3 سپتامبر 2021 منتشر شد، تا سال 2020، کمتر از 60 درصد از نوجوانان در ایالات متحده ممکن است به طور کامل به HPV آلوده شوند. واکسینه شده

کارشناسان نگران هستند که بسیاری از مردم هنوز از جزئیات این ویروس اطلاعی ندارند. از جمله روش انتقال افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند و چگونه از خود در برابر عفونت محافظت کنید

ویلیام رابینسون، انکولوژیست زنان در مرکز پزشکی دانشگاه می سی سی پی در جکسون، می گوید: «خیلی چیزها وجود دارد که مردم درباره HPV نمی دانند یا اشتباه می کنند. در اینجا چند نکته مهم برای پیشبرد HPV وجود دارد که ممکن است شما را شگفت زده کند.

1. این امکان وجود دارد که شما HPV داشته باشید.

“اگر رابطه جنسی دارید دکتر رابینسون می گوید، حداقل 50 درصد احتمال ابتلا به ویروس را دارید، اما همه انواع HPV خطرات سلامتی یکسانی ندارند.

HPV اصطلاحی است برای بیش از 150 ویروس مرتبط که بیشتر آنها بی ضرر هستند و حدود 40 مورد می توانند ناحیه تناسلی را آلوده کنند. و تعداد کمتر می تواند باعث زگیل تناسلی یا سرطان شود.

اغلب اوقات، شما هرگز نمی دانید که آیا HPV دارید، زیرا اکثر سویه ها هستند بر اساس CDC، حدود 90 درصد موارد، سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی ویروس را ظرف دو سال از بین می برد، اما زمانی که HPV خود به خود از بین نمی رود، برخی از انواع HPV می توانند انواع مختلفی از سرطان را ایجاد کنند.

افراد مبتلا به HIV بیشتر در معرض ابتلا به عفونت HPV هستند که ادامه می یابد و شانس ابتلا به سرطان های مرتبط با HPV را افزایش می دهد.

2. کاندوم نمی تواند به طور کامل از شما در برابر ویروس HPV محافظت کند.

در حالی که استفاده از کاندوم می تواند خطر ابتلا به HPV را کاهش دهد، اما این خطر را به طور کامل از بین نمی برد.

باربارا گاف، انکولوژیست زنان و جراح ارشد در مرکز پزشکی دانشگاه واشنگتن در سیاتل، گفت: “ویروس می تواند در کیسه بیضه و موهای ناحیه تناسلی زندگی کند.” این بدان معنی است که تماس پوست به تناسلی می تواند ویروس را منتقل کند، مانند رابطه جنسی دهانی، واژینال و مقعدی.

دکتر گاف گفت: به همین دلیل است که جوانان باید قبل از شروع رابطه جنسی واکسن HPV را دریافت کنند.

3. اگر HPV دارید، شریک فعلی شما ممکن است مقصر نباشد.

اگر متوجه شدید که HPV دارید، که معمولاً پس از آزمایش HPV دهانه رحم یا آزمایش پاپ اسمیر اتفاق می افتد، تصمیم نگیرید که چگونه عفونت کرده اید.

رابینسون گفت: “بعضی از بیماران فکر می کنند که شریک جنسی فعلی آنها آن را به آنها داده است.” “اما احتمالا نه.” زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم در 40 سالگی بیشتر احتمال دارد که مدت کوتاهی پس از رابطه جنسی با همسر اول خود به آن مبتلا شوند.

از آنجایی که HPV می‌تواند سال‌ها قبل از شروع تخریب سلول‌هایی که منجر به سرطان می‌شوند از بین برود، سرطان‌های HPV ممکن است سال‌ها یا حتی دهه‌ها طول بکشد تا ایجاد شوند.

4. سرطان دهانه رحم تنها سرطان ناشی از HPV نیست.

اکثر افرادی که از HPV اطلاع دارند با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند. اما این ویروس به طور فزاینده ای با انواع دیگر سرطان از جمله سرطان دهان و گلو مرتبط است. و همچنین سرطان های فرج، فرج، مقعد و اندام تناسلی. شواهد نشان می دهد که زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم یا تغییرات زودرس (به نام دیسپلازی دهانه رحم) در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان های مرتبط با HPV در سایر قسمت های بدن هستند.

CDC تخمین می زند که از سال 2014 تا 2018 هر سال در ایالات متحده:

  • 25719 زن و 20424 مرد به نوعی سرطان مرتبط با HPV مبتلا هستند.
  • 20236 مرد و زن مبتلا به سرطان مری (دهان و گلو).
  • 12200 زن مبتلا به سرطان دهانه رحم تشخیص داده شدند.
  • 7288 مرد و زن مبتلا به سرطان مقعد بودند.
  • 4191 زن مبتلا به سرطان فرج تشخیص داده شدند.
  • 1986 مردی به سرطان دستگاه تناسلی مبتلا شد.
  • 863 زن مبتلا به سرطان واژن بودند.

همه سرطان‌ها در این نواحی از بدن توسط HPV ایجاد نمی‌شوند، اما اکثر آنها توسط CDC ایجاد می‌شوند. تخمین زده می‌شود که 91 درصد سرطان‌های دهانه رحم توسط HPV ایجاد می‌شوند که حدود 91 درصد از سرطان مقعد است. 69 درصد سرطان فرج و 63 درصد سرطان دستگاه تناسلی.

در حال حاضر هیچ دستورالعمل ثابتی برای غربالگری سرطان مرتبط با HPV به جز سرطان دهانه رحم وجود ندارد.

برای کسانی که در معرض خطر سرطان مقعد هستند می توان از آزمایش سیتولوژی رکتوم استفاده کرد. (که به آن تست پاپ رکتوم نیز گفته می شود) برای جستجوی سلول های غیر طبیعی در رکتوم برخی از جوامع پزشکی این آزمایش را برای بزرگسالان فعال جنسی HIV مثبت بین سنین 25 تا 30 سال توصیه می کنند، اما هر کسی که سیستم ایمنی ضعیفی دارد، مانند گیرنده پیوند. ممکن است خطر ابتلا به سرطان مقعد بیشتر باشد. برای اینکه در معرض خطر بالای سرطان مقعد قرار بگیرید، نیازی به رابطه جنسی مقعدی ندارید. این به این دلیل است که HPV می تواند از نواحی مجاور وارد رکتوم شود.

5. سیگار خطر ابتلا به سرطان های مرتبط با HPV را افزایش می دهد.

شارین لوین، مدیر پزشکی انکولوژی زنان در مرکز پزشکی نیوجرسی می گوید: “تنباکو سیستم ایمنی را ضعیف می کند.” این باعث می شود که HPV به طور غیر طبیعی رشد کند. اگر می خواهید از متاستاتیک یا سرطانی شدن عفونت HPV خفته جلوگیری کنید، بیایید امروز سیگار را ترک کنیم.

6. واکسن HPV فقط برای دختران نیست.

واکسن HPV نه تنها حدود 100 درصد از زنان را در برابر سرطان دهانه رحم ناشی از انواع 16 و 18 HPV که باعث 70 درصد سرطان دهانه رحم می شود محافظت می کند، بلکه فواید مستقیمی برای سلامتی مردان نیز دارد. از جمله پیشگیری از زگیل تناسلی اگرچه مطالعه نهایی بسیاری از محققان این کار را انجام نداده اند. اعتقاد بر این است که واکسیناسیون کودکان در نهایت خطر ابتلا به سرطان دهان و گلو را کاهش می دهد. و سرطان های دیگر

واکسن HPV که در حال حاضر در ایالات متحده موجود است، توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای استفاده در تمام افراد 9 تا 45 سال تایید شده است.

CDC واکسیناسیون HPV را برای همه نوجوانان بین 11 تا 12 سال یا در صورت نیاز 9 سال توصیه می کند.

اگر قبلا واکسینه نشده اید واکسیناسیون برای همه افراد تا سن 26 سال توصیه می شود.

برای بزرگسالان 27 تا 45 ساله، CDC توصیه می کند که با پزشک خود در مورد خطرات ابتلا به HPV جدید و مزایای بالقوه واکسیناسیون صحبت کنید.

7. حتی اگر علیه HPV واکسینه شده باشید، باز هم نیاز به غربالگری دهانه رحم دارید.

واکسن HPV در برابر تمام انواع HPV که ممکن است در معرض خطر بالایی باشند محافظت نمی کند. و در برابر ویروس هایی که فرد قبل از واکسیناسیون در معرض آن قرار گرفته است محافظت نمی کند. بنابراین، آزمایش دوره ای HPV دهانه رحم یا تست پاپ برای زنانی که واکسن HPV را دریافت کرده اند توصیه می شود.

واکسن HPV گارداسیل 9 در برابر انواع 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 HPV محافظت می کند که همگی می توانند باعث سرطان شوند. همین امر در مورد انواع 6 و 11 نیز صدق می کند که می توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند. دو واکسن قبلی، Cervarix و Gardasil، محافظت کمتری در برابر HPV ارائه می دهند.

8. واکسن HPV نمی تواند HPV را درمان کند.

این ممکن است بدیهی به نظر برسد. اما باید تکرار شود: واکسن HPV فقط یک پیشگیری است. در افرادی که قبلاً آن را داشته اند با ویروس مبارزه نمی کند به همین دلیل است که به ویژه برای کودکان و بزرگسالان توصیه می شود – اگر شما بزرگتر هستید این احتمال وجود دارد. حداقل در معرض برخی از گونه‌های HPV قرار گرفته‌اید که واکسن از قبل در برابر آن محافظت می‌کند. اما همیشه اینطور نیست گارداسیل 9 برای بزرگسالان تا سن 45 سالگی تایید شده است.

به گفته کالج آمریکایی زنان و زایمان، هیچ درمانی برای عفونت HPV وجود ندارد، اگرچه به خودی خود از بین می رود. زنانی که نتایج غیرطبیعی HPV یا پاپ اسمیر دارند ممکن است برای آزمایش های بیشتر برای بررسی ناهنجاری ها توصیه شود. پذیرفته یا صبر کنید تا سلول های غیر طبیعی برداشته شوند. بعد از سه تا شش ماه دوباره آزمایش بدهید.

منبع:

سلامتی هر روز

تقویم فارسی اندروید