7 اشتباه مرگبار که به کلیه های شما آسیب می رساند


در دبیرستان به فنلاند مهاجرت کرد.

اگر کلیه های شما به درستی کار نمی کنند همچنین می توانید خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش دهید. اگر می خواهید از آسیب کلیه جلوگیری کنید از اشتباهات زیر باید اجتناب کرد.

کلیه

شما از طرفداران بزرگ غذاهای بسته بندی شده هستید.

بیشتر غذاهای فرآوری شده مملو از سدیم هستند. که نه تنها بر قلب تأثیر منفی می گذارد بلکه باعث مشکلات کلیوی نیز می شود وقتی علائمی از خوردن نمک زیاد را نشان می دهید بدن شما باید هنگام ادرار کردن، سدیم را دفع کند. جیمز سیمون، متخصص نفرولوژی در کلینیک کلیولند، می گوید برعکس، وجود کلسیم بیش از حد در ادرار خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد. دستورالعمل های غذایی برای آمریکایی ها توصیه می کند که سدیم را به 2300 میلی گرم در روز محدود کنید. اما یک آمریکایی به طور متوسط ​​بیش از 3400 میلی گرم سدیم در روز مصرف می کند. و برخی افراد دو برابر بیشتر غذا می خورند. به برچسب تغذیه خود نگاهی بیندازید. ممکن است تعجب کنید که چقدر سدیم می تواند به سرعت به رژیم غذایی روزانه شما اضافه شود. دکتر سیمون می گوید: «مردم به کربوهیدرات، چربی و کالری نگاه می کنند، اما به سدیم نگاه نمی کنند.

فشار خون شما از کنترل خارج شده است.

فشار خون بالا بر کل بدن شما از جمله کلیه ها تأثیر می گذارد. اگر فشار خون بالا در شریان های بزرگ دارید، می گوید: «کلیه ها رگ های خونی بزرگی هستند که ادرار را تخلیه می کنند. فشار خون بالا کنترل نشده می تواند به رگ های خونی منتهی به کلیه ها آسیب برساند و به اندام ها آسیب برساند.

شما سیگار را ترک نکرده اید.

اگر فکر می کنید سرطان ریه تنها دلیل ترک سیگار است. یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که ترک سیگار به مدت 16 سال یا بیشتر خطر ابتلا به سرطان سلول کلیه را کاهش می دهد. این ماده تا 40 درصد از همه سرطان ها (شایع ترین شکل سرطان کلیه در بزرگسالان) را در بزرگسالان از بین می برد. دخانیات همچنین به عروق خونی آسیب می رساند و خطر فشار خون بالا را افزایش می دهد. .

وقتی تشنه هستید هرگز آب نمی نوشید.

بر خلاف باور رایج برای اینکه کلیه ها به خوبی کار کنند نیازی به نوشیدن هشت لیوان آب ندارید.دکتر سایمون می گوید که حتی نوشیدن چهار تا شش لیوان آب در روز باعث حفظ عملکرد کلیه ها می شود. اما نوشیدن فقط 1-2 لیوان آب در روز می تواند چالش برانگیز باشد. بدن شما فقط آب کافی برای تنظیم سطح سدیم را از دست نمی دهد. اما کم آبی افزایش فشار خون را دشوارتر می کند. دکتر سیمون می‌گوید: «کلیه‌ها به جریان خون بسیار حساس هستند. اگر آنقدر کم آب هستید که فشار خونتان پایین می‌آید و جریان خون به کلیه‌ها کاهش می‌یابد، خوب نیست.» «احتمالاً نیازی به نگرانی نیست. در مورد کم آبی در این سطح هر روز اما اگر در روزهای گرم زیاد ورزش می‌کنید یا در فضای باز ورزش می‌کنید، مطمئن شوید که آب کافی بنوشید.»

مدام در حال مصرف داروهای ضد درد هستید.

اگر از داروهای OTC برای درد مزمن استفاده می کنید مراقب باشید. داروهای ضد التهابی به نام NSAIDs که شامل ایبوپروفن و آسپرین است این جریان خون را به کلیه ها کاهش می دهد و باعث ایجاد اسکار می شود. دکتر سیمون می گوید از آنجایی که آنها مستقیماً برای اندام ها سمی هستند، هیچ کس نمی گوید که شما از سردردهای ضربان دار رنج می برید. اما مصرف بیش از حد NSAID ها می تواند خطر ابتلا به مشکلات کلیوی را افزایش دهد. “افراد در معرض خطر آنها را روزانه برای مدت طولانی مصرف می کنند. اما اگر قبلاً دچار آسیب کلیه شده اید. او توصیه می کند به طور کلی از NSAID ها اجتناب کنید.

به نظر شما مکمل بی خطر است؟

فقط به این دلیل که یک محصول به عنوان “طبیعی” به بازار عرضه می شود به این معنی نیست که برای شما خوب است. دکتر سایمون می گوید: «داروهای گیاهی زیادی وجود دارند که خطرناک هستند. به عنوان مثال، یک ماده گیاهی به نام اسید آریستولوکیک در «طب سنتی» یافت می شود، اما می تواند باعث ایجاد اسکار کلیه شود. FDA به مصرف کنندگان هشدار می دهد که از محصولات حاوی آن خودداری کنند دکتر سایمون هشدار می دهد که Aristolochia، Asarum یا Bragantia روی برچسب، زیرا ممکن است حاوی مواد مضر باشند. همیشه قبل از شروع هر نوع مکملی با پزشک خود مشورت کنید.

وزن شما مشکل ایجاد می کند

اضافه وزن برای بدن شما سخت است. اضافه وزن شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار می دهد که می تواند شانس ابتلا به بیماری کلیوی را افزایش دهد. مشکلات انسولین ناشی از دیابت نوع 1 و نوع 2 باعث تورم و زخم در کلیه ها می شود.

دکتر سیمون می گوید: «همه بیماران دیابتی باید عملکرد کلیه و ادرار خود را به طور منظم بررسی کنند.

منبع:

سالم

تقویم فارسی اندروید