6 عواطف و احساسات اساسی و تأثیر آنها بر رفتار انسان


انواع مختلفی از احساسات وجود دارد که بر نحوه زندگی و تعامل ما با دیگران تأثیر می گذارد. گاهی اوقات ممکن است اینگونه به نظر برسد. خلق و خوی اولیه بر ما حکومت می کنند انتخابی که می کنیم اقدامی که انجام می دهیم و ادراکات ما همگی تحت تأثیر احساساتی است که در هر لحظه تجربه می کنیم.

روانشناسان نیز سعی می کنند انواع مختلفی از احساسات را شناسایی کنند. که مردم تجربه می کنند چندین نظریه برای دسته بندی و توضیح احساساتی که افراد احساس می کنند پدید آمده است.

خلق و خوی اولیه

احساس اولیه

در دهه 1970، روان‌شناس، پل اکمن، شش احساس اساسی را شناسایی کرد که معتقد بود در تمام فرهنگ‌های بشری در سطح جهانی تجربه می‌شوند. احساساتی که او شناسایی کرد عبارت بودند از شادی، غم، انزجار، ترس، تعجب و خشم.او بعداً فهرست احساسات اساسی را گسترش داد و شامل غرور، شرم، خجالت و هیجان بود.

احساسات را ترکیب کنید

روانشناس رابرت پلاچیک “چرخه خلقی” را معرفی کرده است که شبیه چرخه رنگ است. حواس را می توان با هم برای ایجاد احساسات مختلف استفاده کرد، همانطور که رنگ ها را می توان برای ایجاد سایه های دیگر ترکیب کرد.

بر اساس این نظریه، احساسات اساسی تر مانند بلوک های سازنده عمل می کنند. احساسات پیچیده‌تر گاهی اوقات می‌توانند ترکیبی از این احساسات اولیه باشند، برای مثال، احساسات اولیه مانند شادی و اعتماد را می‌توان برای ایجاد عشق ترکیب کرد.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که احساسات پایه بسیار بیشتر از آنچه قبلا تصور می شد رایج هستند. در یک مطالعه منتشر شده در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم، محققان 27 نوع مختلف از احساسات را شناسایی کردند.

با این حال، به جای کاملا متفاوت است محققان دریافته اند که افراد این احساسات را روی سطح شیب دار تجربه می کنند. بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از انواع اساسی احساسات بیندازیم. و اثرات آن را بر رفتار انسان بررسی کند

عروسی

خوشبختی بیش از همه از انواع مختلف احساسات خواسته می شود. شادی اغلب به عنوان یک حالت احساسی لذت بخش تعریف می شود. با احساس شادی، شادی، رضایت، رضایت و رفاه مشخص می شود.

تحقیقات در مورد شادی از دهه 1960 در بسیاری از رشته ها افزایش یافته است. از جمله شاخه ای از روانشناسی به نام روانشناسی مثبت گرا. گاهی اوقات این نوع احساسات از طریق موارد زیر شناخته می شوند:

 • حالات چهره: دوست دارم لبخند بزنم
 • زبان بدن: مثل قرار گرفتن در یک حالت آرام
 • لحن: روشی شاد و دلپذیر برای صحبت کردن.

اگرچه شادی یکی از احساسات اساسی انسان است، اما آنچه ما فکر می کنیم شادی را ایجاد می کند، به شدت تحت تأثیر فرهنگ است. موجب سعادت

واقعیتی که منجر به شادی می شود اغلب بسیار پیچیده تر و فردی است. مردم از دیرباز بر این باور بودند که شادی و سلامتی با هم مرتبط هستند. و تحقیقات از این ایده حمایت می کند که شادی در سلامت جسمی و روانی نقش دارد.

شادی با پیامدهای زیادی همراه است. این شامل امید به زندگی طولانی تر و افزایش رضایت زناشویی بود.از سوی دیگر، ناراحتی با پیامدهای بهداشتی بد بسیاری همراه بود.

به عنوان مثال، استرس، اضطراب، افسردگی و تنهایی با کاهش ایمنی مرتبط است. افزایش التهاب و امید به زندگی را کاهش داد

غم و اندوه

غم و اندوه یکی دیگر از احساسات اساسی است که اغلب به عنوان یک حالت عاطفی گذرا تعریف می شود. با احساس ناامیدی، غمگینی، رنجش، بی تفاوتی و خلق و خوی بد مشخص می شود.

مانند هر احساس دیگری، غم و اندوه نیز چیزی است که هر از گاهی آن را تجربه می کند. در برخی موارد، افراد ممکن است دوره های طولانی و شدید غم را تجربه کنند که می تواند منجر به افسردگی شود. غم و اندوه می تواند خود را به طرق مختلف نشان دهد، از جمله:

 • گریه کردن
 • ناراحت
 • بی حالی
 • سکوت
 • کناره گیری از دیگران

نوع و شدت سوگ بسته به علت زمینه ای می تواند متفاوت باشد. و نحوه برخورد افراد با چنین احساساتی می تواند متفاوت باشد.

غم و اندوه اغلب افراد را به مکانیسم های مقابله ای مانند اجتناب از دیگران سوق می دهد. خود درمانی و جویدن افکار منفی چنین رفتاری می تواند احساس غم و اندوه را تشدید و طولانی کند.

ترس

ترس یک احساس قدرتمند است که می تواند نقش مهمی در بقا داشته باشد. وقتی با خطر مواجه می شوید و ترس را تجربه می کنید شما فراتر از پاسخ به اصطلاح مبارزه یا فرار خواهید رفت.

عضلات شما منقبض می شوند افزایش ضربان قلب و تنفس ذهن شما هوشیارتر خواهد بود. و بدن شما آماده است تا از خطر فرار کند یا در مقابل مبارزه بایستد.

این پاسخ تضمین می کند که شما برای مقابله موثر با تهدیدات موجود در محیط خود آماده هستید. وجود این نوع احساسات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حالات چهره: مثل این است که چشمان خود را کاملا باز کنید و چانه خود را به عقب بکشید.
 • زبان بدن: سعی کنید از تهدید پنهان شوید یا از آن فرار کنید
 • واکنش های فیزیولوژیکی: مانند تنفس سریع، ضربان قلب

البته ترس را همه به یک شکل تجربه نمی کنند. برخی افراد ممکن است بیشتر مستعد ترس باشند. و موقعیت ها یا چیزهای خاصی ممکن است این احساس را تحریک کنند.

ترس یک واکنش عاطفی فوری به تهدیدات است. ما همچنین می توانیم به تهدیدات پیش بینی شده یا حتی افکار خود در مورد خطرات احتمالی پاسخ دهیم. و این همان چیزی است که ما معمولاً از آن به عنوان اضطراب یاد می کنیم.مثلاً اضطراب اجتماعی به ترس پیش بینی شده از موقعیت های اجتماعی مربوط می شود.

از طرفی برخی افراد به دنبال موقعیت های ترسناک هستند. ورزش شدید و سایر هیجانات می تواند ترسناک باشد، اما به نظر می رسد برخی از افراد پیشرفت می کنند و این احساس را دوست دارند.

قرار گرفتن مکرر در معرض اشیا یا موقعیت های مخوف می تواند منجر به آشنایی و سازگاری شود که می تواند احساس ترس و اضطراب را کاهش دهد.

ایده پشت مواجهه درمانی این است که افراد به تدریج آنچه را که آنها را می ترساند به روشی کنترل شده و ایمن تجربه کنید.

چندش آور

انزجار یکی دیگر از شش احساس اساسی توصیف شده توسط اکمن است. انزجار را می توان به روش های مختلفی بیان کرد، از جمله:

 • زبان بدن: به موضوع انزجار پشت کنید
 • واکنش فیزیکی: مانند استفراغ یا عرق کردن
 • حالات چهره: مثل چین و چروک روی بینی و لب بالایی منقبض شد.

این احساس انزجار می تواند ناشی از چیزهایی مانند طعم، بینایی یا بوی نامطبوع باشد. محققان بر این باورند که این احساس در پاسخ به مواد غذایی بالقوه خطرناک یا کشنده تکامل یافته است، به عنوان مثال، زمانی که افراد بوی بد یا طعم بد را می‌چشند. انزجار یک واکنش طبیعی است.

بهداشت ضعیف، عفونت، خون، تجزیه و مرگ می تواند واکنشی بد ایجاد کند. این ممکن است راه بدن برای جلوگیری از ناقلان احتمالی بیماری های مسری باشد.

افراد با مشاهده رفتار غیراخلاقی، غیراخلاقی یا شیطانی دیگران می توانند انزجار اخلاقی ایجاد کنند.

خشم

خشم می تواند یک احساس قوی باشد که با خصومت، سردرگمی، ناامیدی و خصومت نسبت به دیگران مشخص می شود. و همچنین ترس خشم می تواند در واکنش مبارزه یا فرار بدن شما نقش داشته باشد.

وقتی تهدید شما را عصبانی می کند ممکن است بخواهید از خطر دوری کنید و از خود محافظت کنید. خشم اغلب به صورت زیر بیان می شود.

 • حالات چهره: اخم کردن یا خیره شدن
 • زبان بدن: مانند محکم نگه داشتن یک موقعیت یا دور زدن
 • لحن: دوست دارد بی ادبانه صحبت کند یا فریاد بزند
 • پاسخ فیزیولوژیکی: مانند عرق کردن یا قرمزی
 • رفتار خشونت آمیز: مانند ضربه زدن، لگد زدن یا پرتاب اشیا

اگرچه خشم اغلب به عنوان یک احساس منفی در نظر گرفته می شود. اما گاهی اوقات این می تواند چیز خوبی باشد. این می تواند به روشن شدن نیازهای شما در روابط سازنده کمک کند. همچنین می تواند شما را تشویق کند که دست به کار شوید و راه حل هایی برای آنچه شما را آزار می دهد بیابید.

با این حال، خشم زمانی می تواند مشکل ساز شود که اغراق آمیز باشد یا به گونه ای ناسالم، مخرب یا مخرب بیان شود. خشم غیر قابل کنترل می تواند به پرخاشگری تبدیل شود. آزار و اذیت یا خشونت سریع

این نوع احساسات می توانند هم اثرات روحی و هم جسمی داشته باشند. عصبانیت غیر قابل کنترل می تواند تصمیم گیری منطقی را دشوار کند و بر سلامت جسمانی شما تأثیر بگذارد.

خشم با بیماری های قلبی عروقی و دیابت مرتبط است. همچنین با خطرات سلامتی مانند رانندگی تهاجمی همراه است. نوشیدن الکل و سیگار کشیدن

تعجب

غافلگیری احساس دیگری از شش نوع اساسی انسان است که اولین بار توسط اکمن توصیف شد. غافلگیری ها اغلب بسیار کوتاه مدت هستند و با یک واکنش نوسانی فیزیولوژیکی به موارد غیرمنتظره مشخص می شوند.

این نوع احساسات می توانند مثبت، منفی یا خنثی باشند. برای مثال، یک غافلگیری ناخوشایند ممکن است شامل پریدن از درخت و شوکه کردن شما هنگام رسیدن به ماشین باشد.

یک نمونه از یک سورپرایز دلپذیر این است که به خانه بروید و بهترین دوست خود را در جشن تولد خود پیدا کنید. سورپرایزها معمولاً به این شکل هستند:

 • حالات چهره: به عنوان مثال، ابروهای خود را بالا بیاورید، چشمان خود را کاملا باز کنید و دهان خود را باز کنید.
 • پاسخ فیزیکی: مثل پریدن به عقب
 • واکنش کلامی: مانند جیغ زدن، جیغ زدن یا نفس نفس زدن

غافلگیری نوع دیگری از احساسات است که می تواند واکنش جنگ یا گریز را تحریک کند. وقتی مردم وحشت می کنند آنها ممکن است هجوم آدرنالین را تجربه کنند که به آماده سازی بدن آنها برای مبارزه یا فرار کمک می کند.

غافلگیری می تواند تأثیر مهمی بر رفتار انسان داشته باشد، به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که افراد به طور نامتناسبی از رویدادهای غافلگیرکننده آگاه هستند.

به همین دلیل است که رویدادهای دراماتیک و غیرعادی در تلویزیون بیش از هر خبر دیگری در حافظه ظاهر می شود. تحقیقات همچنین نشان می دهد که افراد بیشتر تحت تأثیر استدلال های غافلگیرکننده قرار می گیرند و از اطلاعات غافلگیرکننده بیشتر یاد می گیرند.

احساسات دیگر

شش احساس اساسی توصیف شده توسط اکمن فقط انواع مختلفی از احساسات هستند. تئوری اکمن نشان می دهد که این احساسات محوری در فرهنگ های سراسر جهان هستند.

با این حال، سایر نظریه ها و تحقیقات جدید هنوز در حال بررسی انواع مختلف احساسات است و نحوه طبقه بندی احساسات، بعداً اکمن احساسات دیگری را اضافه کرد شماره یک لیست او اما نشان می دهد که بر خلاف شش احساس اصلی او که لازم نیست هر احساسی را از طریق حالات صورت رمزگذاری کند. برخی از احساساتی که او بعداً شناسایی کرد عبارتند از:

 • شادی
 • شرمندگی
 • کرسندی
 • دقیقا
 • برانگیخته
 • احساس گناه
 • افتخار موفقیت
 • تسکین
 • رضایت
 • حیف شما

سایر نظریه های احساسی

مانند سایر مفاهیم از نظر روانی برخی از نظریه پردازان در مورد نحوه طبقه بندی واقعی احساسات یا عواطف اختلاف نظر دارند. چطور هستید اگرچه نظریه اکمن یکی از شناخته شده ترین نظریه هاست. اما نظریه پردازان دیگر ایده خود را از احساسات در هسته تجربیات انسانی مطرح کرده است.

به عنوان مثال، برخی از محققین پیشنهاد می کنند که تنها دو یا سه احساس اساسی وجود دارد، برخی دیگر پیشنهاد می کنند که احساسات در یک سلسله مراتب وجود دارند، احساسات اولیه مانند عشق، شادی، تعجب، خشم و غم را می توان به احساسات ثانویه تقسیم کرد. بله، برای مثال. عشق از احساسات ثانویه مانند عشق و شیفتگی تشکیل شده است.

این احساسات ثانویه ممکن است به آنچه به عنوان احساسات شخص ثالث شناخته می شود تقسیم شوند.عشق ثانویه شامل احساسات ثانویه مانند عشق، نگرانی، شفقت و شفقت است.

یک مطالعه جدید نشان می دهد که حداقل 27 احساس مختلف وجود دارد که همه آنها به شدت مرتبط هستند. پس از تجزیه و تحلیل پاسخ بیش از 800 مرد به بیش از 2000 کلیپ ویدئویی، محققان یک نقشه تعاملی ایجاد کردند تا نشان دهند که چگونه این احساسات با هم ارتباط دارند.

داچر کلتنر، محقق ارشد در مرکز علمی Greater Good، توضیح می دهد: “ما 27 بعد مختلف را یافتیم، نه شش، تا توضیح دهیم که چگونه صدها نفر به طور قابل اعتماد احساس خود را در پاسخ به ویدئو گزارش کردند. هر مورد.”

به عبارت دیگر احساسات حالت های جداگانه ای نیستند. اما این مطالعه نشان می دهد که احساسات متنوع هستند و این احساسات متفاوت عمیقاً مرتبط هستند.

آلن کوهن، نویسنده اصلی تحقیق و دانشجوی دکترای علوم اعصاب در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، خاطرنشان می‌کند که درک بهتر ماهیت احساسات ما می‌تواند نقش کلیدی در کمک به دانشمندان، روان‌شناسان و پزشکان در مطالعه داشته باشد. درباره احساسات و فعالیت‌های اساسی بیشتر بدانید. مغز، رفتار و حالت ها با ایجاد درک بهتری از این شرایط. او امیدوار است که محققان بتوانند درمان های بهتری برای علائم روانپزشکی ایجاد کنند.

آخرین کلمه

احساسات نقش مهمی در شیوه زندگی ما دارند. از تأثیرگذاری بر تعاملات روزانه ما با دیگران تا تأثیرگذاری بر تصمیمات ما. درک انواع مختلف احساسات این به شما درک بهتری از نحوه بیان این احساسات و تأثیر آنها بر رفتار شما می دهد.

با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ احساس تک بعدی وجود ندارد. اما بسیاری از احساساتی که با آنها روبرو می شوید ظریف و پیچیده هستند. و با هم کار کنید تا بافت های غنی و متنوع زندگی عاطفی خود را ایجاد کنید.

منبع:

خیلی خوب

تقویم فارسی اندروید