200 میلیون تومان تسهیلات به عشایر پرداخت کرد.


رجانیوز رئیس سازمان عشایر ایران از پرداخت 100 تا 200 میلیون تومانی در قالب «کارت دام» به عشایر خبر داد و گفت: امسال دو میلیارد تومان به عشایر جاده ای اختصاص یافته است. که بتوانیم تغییر بزرگی در خیابان ها ایجاد کنیم

عباس پاپی زاده گفت زنده. «صبح بخیر ایران» از شبکه یک سیما: «66 هزار کیلومتر راه داخلی داریم که اغلب با مشکل مواجه هستند، زیرا مسیرها غیرقابل دسترسی است و متاسفانه همچنان وجود دارد. در برخی مناطق بسیار زیاد» یک مسیر کابلی و گرگ از یک رودخانه است.

رئیس سازمان بی‌خانمان‌های کشور افزود: کل اعتبار خیابان‌ها در سال گذشته 23 میلیارد تومان بود که خوشبختانه امسال به بیش از 2 میلیارد تومان رسیده است و نوید می‌دهد که بتوانیم تغییرات جدی در خیابان عشایری ایجاد کنیم.

پاپی زاده افزود: امسال صدها درصد اعتبار خود را برای تامین آب شرب بی خانمان ها افزایش داده ایم. تا بتوانیم یک شبکه آبرسانی پایدار برای افراد بی خانمان ایجاد کنیم و عشایر عزیز برای تامین آب آشامیدنی مشکلی نخواهند داشت.

پرداخت تسهیلات 100 تا 200 میلیون تومانی «کارت عشایری» به افراد بی خانمان.

رئیس سازمان بی‌خانمان‌ها در سخنانی درباره سیاست بهینه‌سازی یارانه‌ها و لزوم ساماندهی سامانه ارزی گفت: وزارت کشاورزی تصمیم خوبی گرفته است. و همچنین ارائه تسهیلات لازم برای خرید خوراک دام امروز 20 میلیارد برای بخش دام و طیور کشور ارزش دارد.» این رقم در طول تاریخ بی نظیر بوده است.

او ادامه داد: «بی خانمان های عزیز می توانند به دو صورت عمل کنند. یکی بحث «نگهبانان» است که با همکاری وزیر جهاد کشاورزی و دولت بسیار تسهیل شده است. تسهیلات پرداخت زنجیره ای نحوه بیمه بین خود عشایر در حال پیش رفت و اکنون عشایر زیادی از این امکانات استفاده می کنند.

پاپی زاده گفت: این کارخانجات بین 100 تا 200 میلیون تومان است که افراد بی خانمان بسته به میزان دام می توانند از آن به عنوان سرمایه در گردش استفاده کنند.

وی بخش دوم کار را شامل فعالیت اتحادیه های عشایری دانست که سهامداران آن خود عشایر هستند، افزود: از طریق تسهیلات صندوق توسعه کشاورزی عشایری اتحادیه های عشایری در 31 استان، خوراک دام را تا بی خانمان ها خریداری و ذخیره می کنند. آنها می خواهند به آنها بدهد

تلاش برای پوشش جامعه عشایری

درباره تامین اجتماعی عشایر رئیس سازمان عشایر ایران گفت: صندوق تامین اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر که در سال 2005 تأسیس شد، به دلایلی ناموفق بود. و یک علت از توانایی مالی عشایر برای پرداخت حق بیمه خود

وی گفت: امسال اعتبار خوبی به بی خانمان ها تامین اجتماعی رایگان داده است. و انجام این کار نیاز به تاییدیه های متعدد دارد. که ما روی آن کار می کنیم این مراحل قانونی باید طی شود. و تلاش ما همه جانبه است. همه جمعیت های عشایری بیمه شده» مورد نیاز است تا خود عشایر از آن استقبال کنند.

میزبانی «اولین همایش ملی شهدای عشایر کشور» در هفته آینده.

پاپی زاده درباره نقش برجسته عشایر در دوران انقلاب و دفاع مقدس گفت: جامعه عشایری بیش از 11 هزار شهید والامقام تقدیم نظام و انقلاب کرده است. و هفته آینده «نخستین شورای ملی شهدای عشایر» به مناسبت بزرگداشت ایثار و فداکاری جامعه عشایری در چهارمحال و بختیاری برگزار می شود.

وی افزود: در تاثیرگذاری بر منطقه و شهید والامقام، پاسدار عزیز مدافع حرم نقش بسزایی در موفقیت هایی که در منطقه داریم و سردار شهید قاسم سلیمانی فرزند مردم است، عشایر عشایر و گل سرسبد شهید سرگردان.»

تامین 25 درصدی گوشت قرمز کشور توسط عشایر

رئیس سازمان عشایری ایران گفت: با وجود اینکه عشایر کشور 2 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند. اما 25 درصد گوشت قرمز و لبنیات فله تولید می کند که 35 درصد صنایع دستی کشور را شامل می شود.

وی گفت: جامعه بی خانمان به دلیل محدودیت های موجود از محرومیت از ترافیک، برق، اینترنت و آموزش مجازی در مدارس بی خانمان رنج می برد. با برنامه ای که در سال 1401 دنبال کردیم و تامین اعتبار خوبی که قبلا انجام شده است. آیا می‌توانیم برخی از این مشکلات را حل کنیم؟»

نقش برجسته عشایر در حفظ مرزهای کشور

پاپی زاده افزود: جوامع عشایری علاوه بر نقش سازنده در کشور، نقش اجتماعی و تامین امنیت کشور را ایفا می کنند و همه مسئولان استان مرزی تاکید دارند که در فصل اسکان عشایر، بر روی دیوار مرزی. آنها با امنیت و آرامش بیشتری روبرو هستند.» ما و این مشکل تا حد زیادی از بار هزینه های امنیت مرزهای کشور می کاهد.

وی با اشاره به نفوذ اجتماعی و فرهنگی عشایر گفت: عشایر از اقوام مختلف ذخیره ای از فرهنگ و تمدن کهن است. و هویت اصلی کشور از نظر پوشش، گویش و سنت».

وی افزود: امروزه جوامع عشایری قرن ها ذخایر تمدنی و فرهنگی کشور را در اختیار دارند. و نهادهای فرهنگی در این زمینه مثلاً در طراحی لباس فعالیت بیشتری داشته باشند. یکی از منابع بزرگی که می توانیم از آن استفاده کنیم این است لباس بی خانمان”

800 هزار تن دام برای عشایر در سال گذشته تامین شد.

رئیس سازمان عشایر ایران گفت: در سال 1400 خشکسالی شدیدی را تجربه کردیم که توانستیم 800 هزار تن خوراک مورد نیاز عشایر را تامین کنیم. این رقم نسبت به سال قبل رقم قابل توجهی است و رشد قابل توجهی داشته است.»

اشاره به اجرای طرح زنجیره ای تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری. وی افزود: زنجیره تولید از حلقه های مختلفی تشکیل شده است که یکی از آنها ضریب تبدیل است یعنی از دام های پرورشی و خوراک فرموله شده استفاده می کنیم که امسال عملیاتی می شود.