10 ماموریت رئیس جمهور برای تغییر در نظام بانکی / رگولاتوری بانک مرکزی باید تقویت شود


گروه اقتصادی رجا نیوز: آیت الله «سید ابراهیم رئیسی» در بازدید از سامانه بانک مرکزی و پس از استماع گزارش رئیس کل بانک مرکزی در جمع مدیران ارشد این مجموعه، خاطرنشان کرد. جایگاه کلیدی بانک مرکزی در مدیریت پولی و پولی اصلاح منابع و بانکداری و 10 وظیفه برای تعریف تغییرات و بهبودها

گزارش کردن رجا نیوزآیت الله رئیسی بانک مرکزی را اتاق تفکر و نظارت بر سیاست های پولی و پولی کشور خواند و گفت: بانک مرکزی باید نظام بانکی خود را به شدت اصلاح و ارتقا دهد. و نظارت بر اجرای سیاست های پولی و پولی کشور.

در این جلسه رئیس جمهور ارزش پول ملی را افزایش داده است. رفع عدم تعادل بانکی رشد نقدینگی سالانه را متوقف کنید. اصلاح پرتفوی ذخایر ارزی با توجه به نیازهای سرمایه گذاری و تجاری کشور. گسترش دامنه وثیقه و تسهیل فرآیند وثیقه یک حساب تجاری فعال کنید تقویت سیستم نظارتی و سرمایه در گردش ایمن. وی واحد تولیدی را در ماموریت اصلی بانک مرکزی شناسایی کرد.

آیت الله رئیسی «توقف رشد نقدینگی و مدیریت تولید پول» را از وظایف بانک مرکزی دانست و افزود: نقدینگی اگر بر تولید توسط مدیریت متمرکز شود، موضوعی نیست. اما اگر به سمت گمانه زنی های بازار حرکت کنیم عواقب فاجعه باری به همراه خواهد داشت

وی «هدف نقدینگی زیر 25 درصدی» بانک مرکزی را یکی دیگر از معیارهای بسیار مهم نظام مالی کشور دانست. جایی که کنترل و مدیریت تورم را کنترل خواهد کرد.

نظارت بانک مرکزی باید تقویت شود

رئیس جمهور نترازی بانک ها را عامل تورم دانست و گفت: بانک مرکزی باید بخش نظارتی خود را تقویت کند و بتواند با برنامه ریزی سیاست های پولی و ضد تورمی را دنبال کند.

آیت الله رئیسی از سیستم نظارتی و نظارتی بانک مرکزی ابراز خرسندی کرد و گفت: خدا را شکر. ما در جمع آوری و ردیابی اطلاعات و اطلاعات وضعیت خوبی داریم. و این اطلاعات می تواند به شفافیت مالی در کشور کمک کند.

وی اقدام به موقع برای جلوگیری از سوء استفاده را یکی از مصادیق بارز استفاده از اطلاعات جمع آوری شده توسط این سامانه ها برشمرد و خاطرنشان کرد: همه کسانی که در اقتصاد ملی مشارکت دارند باید بدانند که نظارت بانک مرکزی و اقدام به موقع هیچ تخلفی در این سیستم وجود ندارد.

بانک مرکزی چشم نظام مالی و بانکی کشور است.

رئیس جمهور بانک مرکزی را چشمان نظام بانکی و مالی کشور دانست و گفت: باید محور تمام عملیات نظام بانکی کشور برای حمایت و تقویت تولید باشد زیرا امروز نجات کشور است. در تولید و اجرای مقام معظم رهبری در حوزه حمایت از تولید است. این الگوی حفظ اقتصاد ایران است.

آیت الله رئیسی افزود: «حل مشکل سرمایه در گردش واحد تولیدی» اقدام مهم بانک مرکزی است. و اضافه کرد که بخشی از علت تعطیلی واحد تولیدی مشکل سرمایه در گردش بود. که در صورت حل شدن منجر به برای افزایش تولید و اشتغال».

رئیس‌جمهور همچنین از رئیس کل بانک مرکزی خواست تا از تلاش خود برای اجرای دقیق اصول بانکداری اسلامی و نظارت کامل بر قراردادهای بانکی استفاده کند.

آیت الله رئیسی بار دیگر بر نظارت و نظارت بانک مرکزی بر ارزها و کالاها برای جلوگیری از احتکار بازار تاکید کرد و گفت: اگر فردی اقدام به ایجاد اختلال در بازار کند، باید با آنها برخورد شود. اما باید بدانیم که فعالان اقتصادی نیازمند حمایت و تشویق هستند. و هر اقدامی نباید تخلف تلقی شود

وی بر «توجه ویژه به حاکمیت ریال» تاکید کرد و گفت: استفاده از ارزهای مختلف به ویژه در مبادله با کشورهای همسایه و قراردادهای مالی دوجانبه می‌تواند به ثبات عرضه کالا و افزایش مبادلات کمک کند و کشور را در برابر ضربه‌ها حفظ کند. دلار به آرامی

رئیس بانک مرکزی مشتاق و آگاه از وضعیت پولی و مالی. لازمه تحول اقتصادی دانست و گفت: اقدامات به موقع شما در بانک مرکزی تاثیر بسیار مثبتی در بهبود نظام پولی و بانکی کشور خواهد داشت.

آیت الله رئیسی همچنین به لزوم پرداخت به موقع تسهیلات بانکی اشاره و تاکید کرد: بین تصمیم گیری و اعلام عمومی نباید فاصله ای وجود داشته باشد. و بهره برداری و پرداخت تسهیلات. و در این زمینه من می خواهم تاکید کنم که محدوده وثیقه باید گسترش یابد و باید روند وثیقه را تسهیل کند

صالح آبادی: کاهش حدود 20 درصدی تورم 12 ماهه.

در ابتدای این جلسه رئیس کل بانک مرکزی گزارش عملکرد بانک مرکزی را برای مستندسازی تغییر دولت مردم ارائه کرد.

علی صالح آبادی اظهار داشت: کنترل تورم اصلاحات بانکی مدیریت بازار ارز سلطه واقعی و بانکداری اسلامی پنج استراتژی اساسی بانک های مرکزی است. برای تحقق اهداف سند تغییر دولت شماره 13 گفت: برای تحقق هر یک از این راهکارها اقدامات متعددی انجام شده یا در حال انجام است.

وی به موفقیت دولت سیزدهم در کنترل تورم و کنترل رشد پایه پولی اشاره کرد و گفت: تمامی اقدامات انجام شده در این حوزه که با هماهنگی کامل تیم اقتصادی دولت همراه است، نرخ تورم 12 ماهه را رقم می زند. نرخ از 59.3 درصد به 40.1 درصد به حدود 20 درصد کاهش یافت و همچنین در رشد پایه پولی بیش از 16 درصد از 42.6 درصد به 26.2 درصد کاهش یافت.

رئیس کل بانک مرکزی کنترل رشد ترازنامه بانک را برای جلوگیری از خلق پول بی ضابطه از دیگر اقدامات بانک مرکزی در راستای اصلاحات بانکی و در عین حال برشمرد. تایم، وی گفت: تمامی تسهیلات پرداختی شبکه بانکی در چهار ماهه نخست سال جاری. در مقایسه با در مدت مشابه سال گذشته حدود 38 درصد افزایش داشته و سهم قابل توجه این تسهیلات مطرح است. همچنین تسهیلات ارائه شده به شرکت های دانش بنیان نسبت به مدت مشابه سال قبل 80 درصد رشد داشته است.

صالح آبادی تسهیل دسترسی مردم به خدمات بانکی را رویکرد اساسی بانک مرکزی برای تحقق شمولیت مالی در کشور دانست و به افزایش 300 درصدی محدودیت اعتباری با اقداماتی مانند ممنوعیت تجارت ارز در خارج از کشور اشاره کرد. ایجاد بازار اجماع و تسهیل فرآیند بازگشت ارز حاصل از صادرات جاری در بازار ارز با وجود نوسانات فصلی، آرامش و ثبات حاکم است.