10 دستاورد دولت ریاست جمهوری بدون برجام و FATF


وجه مشترک اظهارات و مواضع دولتمردان و فعالان اصلاح طلب در دولت قبل این است که تا زمانی که برجام احیا نشود و ایران به عضویت FATF در نیاید، هیچ اقدام مثبتی در کشور صورت نخواهد گرفت.

رجانیوز به نقل از مشرق در دولت قبل. بحث هایی مانند برجام و FATF بارها از سوی دولتمردان تکرار شده است. فعال و رسانه های اصلاح طلب نکته کلی این اظهارات و مواضع این است که تا زمانی که برجام احیا نشود و ایران به عضویت FATF در نیاید، هیچ اقدام مثبتی در کشور انجام نخواهد شد.

این ادعا در شرایط حساس به طور گسترده مطرح می شود. از جمله واکسیناسیون کرونا و ضریب را بدست آورید اما با روی کارآمدن دولت سیزدهم و تغییر سیاست خارجی سیاست داخلی، قواعد محلی و اقتصاد دولتی هر روز شاهد نادرست شدن این ادعا هستیم.در اینجا به 10 دستاورد دولت ریاست جمهوری بدون برجام و FATF اشاره می کنیم:

1: یکی از مهمترین مصادیق اقدام مثبت دولت سیزدهم بدون برجام و FATF مربوط به واکسیناسیون کرونا در سراسر کشور و کارنامه مثبت دولت در این زمینه است. در دولت قبل رئیس جمهور یک بار گفت «واکسن کرونا برای صمغ سوهان کافی نیست»! علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی در بیانیه‌ای گفت: شرکت نکردن ایران در FATF دلیل ناتوانی در خرید واکسن کرونا است.

بر اساس گزارش های منتشر شده، تا 24 مرداد 1400 پایان دولت روحانی – حدود 19 میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شده است. با راندمان 13 دولت تا پایان اسفند 1400 کل واکسن های وارد شده به کشور به حدود 158 میلیون دوز رسید به عبارتی در حدود 8 ماه واردات واکسن کرونا 8 برابر شد. این دوره. واکسن های تولید داخل نیز پیشرفت های زیادی داشته اند. و به مقدار زیاد تولید و به کشورهای زیادی صادر می شود.

تا تابستان سال 1400، میزان مرگ و میر روزانه کرونا به بیش از 700 نفر رسید. با این حال، به لطف اقدام بسیار مهم دولت سیزدهم در این زمینه، تعداد مرگ و میرها و مبتلایان به شدت کاهش یافت و روزهای بدون آن. رکورد مرگ ناشی از کرونا اگرچه در این مدت برجام احیا نخواهد شد. و ایران به عضویت FATF درآمد.

2: در دولت قبل برخی از دولتمردان با فعالان و اصلاح طلبان رسانه ای وی تاکید کرد تا زمانی که موضوع FATF حل نشود، اتفاقاتی مانند پیوستن ایران به شانگهای رخ نخواهد داد. اما در دولت سیزدهم و با تغییر سیاست خارجی دولت ایران به عنوان عضو ناظر سازمان همکاری اقتصادی شانگهای شناخته شده است.

3: رئیس جمهور سابق روحانی – فروردین 1395 – گفت: بدون برجام گام به گام نمی توانیم حتی یک بشکه نفت صادر کنیم. در کامنت مشابهی گفته است که «جدی ترین گام تحریم نفت و غذا است. اما الان در شرایطی هستیم جایی که این بی عدالتی ها و اراذل و اوباش اجازه دارند حتی یک قطره غذا و دارو بفروشند.همچنین بیژن زنگنه وزیر نفت دولت روحانی که جریان اصلاحات او را «ژنرال» می‌خواند، در بیانیه‌ای گفت: ما امروز نمی توانیم نفت بفروشیم. حتی اگر آن را بفروشیم ما نمی توانیم پول بیاوریم.»

اما در دولت سیزدهم نه تنها فروش نفت افزایش یافت. بلکه از فروش نیز درآمد کسب کنید سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در چند روز گذشته گفته بود: «در چهار ماهه نخست امسال، نسبت به مدت مشابه سال قبل ما شاهد افزایش 580 درصدی درآمد صادرات نفت خام و میعانات بودیم.

علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی گفت: ما به ارقام بسیار خوبی در فروش نفت دست یافتیم. و ما همه درآمدهای حاصل از فروش نفت را جمع آوری می کنیم، بنابراین حتی اگر توافقی صورت نگیرد، باید تامین پول ملی به درستی انجام شود.

اخیراً وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت که فروش نفت ایران به بالاترین سطح خود از زمان تحریم های دولت ترامپ رسید.» باید گفت در هفت ماهه نخست دولت سیزدهم بیش از 55 قرارداد و تفاهم نامه به ارزش 33 هزار میلیون دلار امضا شده است. از جمله با شرکت های بزرگ خارجی در حوزه نفت و انرژی. در همین حال ارزش کل قرارداد در دولت قبل که اصلاحات فعلی آن را نامیدند “گلابی معامله” 4.8 میلیارد دلار برآورد شده است.

4: افزایش صادرات غیرنفتی از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم بدون برجام و بدون FATF در هفته های اخیر است. محمد دررضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در دولت قبل بین سال های 1391 تا 1398 شاهد کاهش 7 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی بودیم».

در اوایل تیرماه سال جاری رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از افزایش 40 درصدی صادرات غیرنفتی بهار امسال خبر داد. وی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزود: صادرات غیرنفتی 40 درصد افزایش یافت و تراز تجاری کشور را به 600 میلیون دلار رساند.

5: یکی از اقدامات بسیار مهم در دولت سیزدهم، احیای کارخانه ها و واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل است. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که برجام در دولت سیزدهم احیا نشده و جایگاه ایران در FATF تغییر نکرده است.

احیای مجدد ارج، تمبر، فولاد ازنا، ذوب آهن اردبیل و … در کارخانه هایی مانند هفت تپه، هپکو و آذرآب تنها گوشه ای از تغییرات مثبت این حوزه در طول فعالیت دولت سیزدهم است.

6: در زمان دولت روحانی، مردم استان های شمالی در زمستان دچار قطعی گاز و برق شدند. و با مشکلات زیادی روبرو می شوند اما در دولت رئیس جمهور ما شاهد توقف این روند ناگوار بودیم. یکی از دلایل این تغییر، امضا و اجرای قرارداد تبادل گاز بین ایران است. ترکمنستان و آذربایجان

در مثالی دیگر در سفر اخیر رئیس جمهور روسیه به ایران، تفاهم نامه سرمایه گذاری 40 میلیارد دلاری با شرکت روسی گازپروم امضا شد.

7: در دولت گذشته برخی از دولتمردان مدعی هستند که سند همکاری 25 ساله ایران و چین تا رفع تحریم ها مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. و ایران عضو FATF نیست اما در دولت سیزدهم این موضوع از قبل مطرح شده است.ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در یک نشست خبری در 19 مرداد 1401 گفت: “خوشبختانه تمایل برای مشارکت وجود دارد.” در بالاترین سطح برای گسترش روابط دو کشور ایران و چین بر اساس دوجانبه علایق و علایق… ما وارد پروسه اجرای سند همکاری شدیم 25 ساله شدیم.»

8: سید ابراهیم رئیسی اخیراً در چهاردهمین اجلاس بریکس و سایر گروه های بین المللی موسوم به «بریکس پلاس» که به دعوت رسمی رئیس جمهور چین برگزار شد، سخنرانی کرد و کشورهای بریکس شامل کشورهایی چون: چین، روسیه، هند، برزیل و آفریقای جنوبی می شود. بریکس نماینده نیمی از جمعیت جهان است و بخش مهمی از قدرت اقتصادی جهان است. شایان ذکر است که در آخرین اجلاس سران بریکس پلاس، تنها ایران از منطقه غرب آسیا دعوت شده بود، ایران هم اکنون به طور رسمی عضو بریکس پلاس شده است. و این برنامه مورد استقبال اعضای BRICS قرار گرفته است.

9: در دولت گذشته برخی از دولتمردان ادعا می کنند که کشاورزی کفایت مزخرف است. همان طیف وقتی صحبت از تعاملات اقتصادی بین المللی می شود ادعا می شود که تا زمانی که برجام و FATF انجام نشود، شاهد این روند نخواهیم بود.

اما در دولت سیزدهم که فعالانه با دیپلماسی اقتصادی همسو است، شاهد تحولات مثبت و قابل توجهی هستیم، در این راستا ونزوئلا یک میلیون هکتار زمین کشاورزی را برای کشت فراساحلی در اختیار ایران قرار داده است. کارشناسان می گویند مناطق کشاورزی ونزوئلا شرایط ایده آلی را برای محصولات استراتژیک مانند ذرت و سویا فراهم می کند. در مثالی دیگر روسیه اعلام کرده است که 100 هزار هکتار زمین قابل کشت فراساحلی را در اختیار ایران قرار می دهد.

10: همانطور که در اخبار اعلام شده است ظرف سه ماه آینده قرارداد تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) امضا خواهد شد که زیرساخت مهمی برای مبادلات تجاری است. بر اساس این قرارداد 80 درصد تعرفه بین ایران و پنج کشور عضو اتحادیه (ارمنستان، روسیه، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان) صفر خواهد شد.

در روزهای اخیر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه گفت جمهوری اسلامی ایران عضو فعال گروه‌های بین‌المللی، منطقه‌ای و اقتصادی از جمله سازمان D8 در زمینه همگرایی اقتصادی و مبادلات تجاری است. ما در حال ساختن شالوده تجارت آزاد هستیم. و به زودی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا قرارداد تجارت آزاد منعقد خواهیم کرد.

این موارد تنها تعدادی از 13 نتیجه عملکرد دولت بدون برجام و بدون FATF است. خوشحالم از نظر استفاده از فرصت از دست رفته و غمگین چون در هشت سال اخیر «دولت اصلاحات»، این استعدادهای بزرگ مغفول مانده و آسیب های زیادی به کشور وارد کرده است.

سوالی که در حال حاضر مطرح می شود این است چرا جریان های احیا کننده و طیف غربی با توهین به شعور و شعور مردم و نادیده گرفتن مصالح ملت حتی یک عذرخواهی ساده را رد کنید!؟