یک مکمل افزودنی که ممکن است عملکرد شناختی بی توجه را بهبود بخشد

فسفاتیدیل سرین مکملی است که از سویا یا موجودات دریایی مانند کریل به دست می‌آید، اما تلفظ آن واقعاً ساده‌تر است و احتمالاً همه ما باید آن را مصرف کنیم. همچنین احتمالاً باید به همه خانواده و دوستانمان بگوییم که آن را قبول کنند. مطالعات اخیر به فواید واقعی این مکمل مغزی برای افراد مبتلا به مشکلات شناختی (مانند ما مبتلا به ADD بی توجه) و همچنین برای افرادی که ADD بی توجه یا سایر مشکلات شناختی ندارند، اشاره می کنند. اکنون مطالعات نشان می دهد که فسفاتیدیل سرین به طرز شگفت انگیزی برای به حداکثر رساندن عملکرد مغز ما مفید است.

همانطور که ممکن است به خاطر داشته باشید، (PS) یک لیپید یا چربی مغز است که برای پردازش، مراقبت و حفظ اطلاعات ضروری است. ما از مطالعات قبلی می دانیم که پروفایل چربی مغز افراد مبتلا به ADD بی توجه با ترکیب چربی مغز افراد بدون ADD متفاوت است. چندین مطالعه مزایای شناختی را برای افراد مبتلا به ADD بی توجه نشان داده اند که اسیدهای چرب امگا 3 مکمل مصرف می کنند، اما PS یک چربی مغز است که مهم تر و متفاوت تر است.

PS به طور معمول در مغز ما ساخته می شود، اما شرایط خاصی مانند استرس، التهاب، کمبود ویتامین، پیری و سایر مشکلات مغزی می تواند مقادیر موجود را کاهش دهد و این به نوبه خود می تواند منجر به کاهش عملکرد بهینه مغز و شاید علائمی مانند بی توجهی شود. اضافه کردن.

مطالعه ای که به تازگی در مجموعه مقالات هفتمین کنفرانس بین المللی انجمن بین المللی تغذیه ورزشی (ISSN) و Expo Journal منتشر شده است، گزارش داد که مکمل با 400 میلی گرم فسفاتیدیل سرین روزانه عملکرد شناختی را بهبود می بخشد. این مطالعه بر روی ورزشکاران سالم بدون علائم اختلالات شناختی انجام شد. این گزارش نتیجه گرفت که بهبود ناشی از این مکمل می تواند برای همه حتی افرادی که هیچ گونه علائمی از اختلال شناختی ندارند، مفید باشد.

در روزگاران قدیم تنها راه برای وارد کردن PS اضافی به سیستم، مصرف مکملی بود که از مغز گاو یا بره ساخته شده بود. پس از شروع بیماری گاو دیوانه، عمل ساخت PS از مغز گاو در ایالات متحده متوقف شد. اکنون می توانید مکمل های فسفولیپید را به شکل مکمل های PS تهیه شده از دانه سویا، جگر ماهی، پوست ماهی مرکب (مطمئنم برایتان سوال پیش آمده که چرا ماهی مرکب در گوشه سمت چپ نشسته است) و می توانید مشابه آن را دریافت کنید. فواید روغن کریل روغن کریل حاوی یک فسفولیپید است که شبیه به PS به نام فسفاتیدیل کولین (PC) است.

بر اساس یک مطالعه که در سال 2007 در مجله Alternative Medicine Review منتشر شد، روغن کریل در مقایسه با مکمل ساده امگا 3 در بهبود شناخت بسیار موثر بود. تا آنجا که من می دانم، مطالعه ای در مورد مقایسه کریل PC با دانه سویا یا PS مشتق شده از دریا انجام نشده است، اما یک مطالعه به این واقعیت اشاره کرد که محصولات PS مشتق شده دریایی به طور موثرتری پس از مصرف مکمل به مغز منتقل می شدند تا اینکه محصولات PS مشتق شده از هر یک از آنها. مغز گاو یا دانه سویا.

تحقیقات خوبی برای پشتیبانی از مکمل‌های PS و PC برای همه و نه فقط افراد مبتلا به ADD بی توجه وجود دارد. تصور می شود مکمل های PS و PC با کاهش پاسخ کورتیزول به استرس فیزیکی، بهینه سازی عملکرد انتقال دهنده های عصبی و کاهش التهاب در مغز عمل می کنند. تصور می شود که بهترین دوز برای حفظ عملکرد مطلوب مغز 100-400 میلی گرم میلی گرم در روز است. فسفاتیدیل سرین بسیار بی خطر در نظر گرفته می شود، اما اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، باید مراقب باشید زیرا PS و PC ممکن است دارای خواص رقیق کننده خون باشند.