کیک گدازه شکلاتی – زوج سرآشپز


کیک گدازه شکلاتی مذاب یک غذای خلاقانه با کنسانتره مایع “لاوا” است: دستور پخت دسر عالی برای عاشقان شکلات!

کیک گدازه

این دسر امضا، تعریف ناب انحطاط است: کیک گدازه با شکلات آب شده! نام آن از مرکز مایع آن “گدازه” گرفته شده است که وقتی با چنگال در آن حفاری می کنید مانند یک آتشفشان جاری می شود. اگر شکلات‌فروشی هستید که عاشق لیسیدن قاشق‌های شکلاتی هستید (مجرم!)، این یکی را شکست خواهید داد. به نظر می رسد آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نیست: اما برای جلوگیری از شکست این فاج شکلاتی کلاسیک باید چند نکته را بدانید.

تاریخچه کیک گدازه

کیک لاوا، کیک گدازه شکلاتی یا کیک گدازه مذاب این یک کیک شکلاتی کوچک است که در کاسه ای پخته می شود و عمداً زیر مواد پخته می شود تا مرکز آن مایع بماند. سرآشپزهای زیادی هستند که ادعا می کنند این ایده را ابداع کرده اند.

سرآشپز Jean-Georges Vongerichten ادعا می کند که آن را در سال 1987 پس از بیرون کشیدن یک کیک شکلاتی از فر و دریافت که مرکز چسبنده طعم فوق العاده ای دارد، ایجاد کرده است. در هر صورت، او بود که این کیک را در ایالات متحده و به زودی در سراسر جهان به محبوبیت رساند.

ترفندهای کیک شکلاتی ذوب شده

تهیه کیک گدازه آسان است، اما تسلط بر آن سخت است. (به ما اعتماد کنید، ما چندین بار این دستور غذا را درست کرده‌ایم زیرا آن را تا حد کمال درست کرده‌ایم!) در اینجا سه ​​نکته در مورد تهیه بهترین کیک گدازه وجود دارد:

 • شما به رامکین های 6 اونسی نیاز دارید. کیک گدازه ای کلاسیک به ظرف مخصوص پخت نیاز دارد. حتما تهیه کنید چون زمان پخت به آنها بستگی دارد. (به رامکین نیاز دارید؟ در اینجا پیوندی برای رامکین های 6 اونسی وجود دارد.)
 • زمان پخت بسیار حساس است. وقتی کیک تازه از بیرون پخته شده ولی داخلش هنوز آب شده است باید آن را بکشید. بسته به فر شما کمی تمرین می خواهد، پس اگر بار اول درست نکردید نگران نباشید.
 • دستورالعمل های قالب گیری را دقیقا دنبال کنید. بعد از اینکه کیک ها از فر خارج شدند، پختن آنها را در کاسه ها ادامه می دهند. بنابراین باید به آن‌ها اجازه دهید برای مدت زمان مشخصی بنشینند تا قسمت‌های بیرون و بالا به هم بنشینند.

غیر از این، سرگرم کننده عالی است! این مخلوط سریع و آسان آماده می شود و دسر تئاتری عالی برای دوستداران شکلات است. قالب را از قالب بیرون بیاورید، حفر کنید و جریان گدازه را تماشا کنید!

کیک شکلاتی

چرا کیک های گدازه ای شکلاتی بهترین

در حین آزمایش این دستور غذا، مقدار باورنکردنی از دستور العمل های کیک گدازه را بررسی کردیم. دستور العمل کلاسیک از مقدار زیادی شکلات و کره استفاده می کند. اما ما این دستور العمل را برای سلیقه شما تغییر داده و اصلاح کرده ایم بهتر با ثروت کمتر در اینجا چیزی است که یک کیک گدازه عالی را می سازد:

 • طعم آن شبیه خمیر کیک شکلاتی است. بیشتر دستور العمل های کلاسیک طعم شکلات ذوب شده دارند که خوب است اما نه درخشان. طعم کیک های گدازه ای مذاب شبیه خمیر کیک شکلاتی است که با قاشق لیس می زنید.
 • کاملاً منحط است، با نصف کره و شکلات به عنوان دستور پخت استاندارد. دستور العمل استاندارد برای ما بسیار غنی است. بعلاوه، ما از استفاده از شکلات 1 سایز برای دستور غذا متنفریم (ترجیح می‌دهیم شکلات را بخوریم). این دستور غذا فقط از ½ شکلات تخته ای برای 4 وعده استفاده می کند.

مواد تشکیل دهنده کیک گدازه مذاب

اکثر دستور العمل های کیک گدازه مذاب به مقدار زیادی کره و شکلات نیاز دارند. این دستور غذا از نصف استاندارد استفاده می کند، بنابراین بیشتر شبیه یک کیک شکلاتی است تا یک پشته بزرگ شکلات. در اینجا چیزی است که شما نیاز دارید:

 • شکلات تخته ای تلخ و شیرین (60%) یا شکلات تخته ای پخته شدهمهمترین نکته ای که باید به آن توجه کنید: از چیپس های شکلاتی استفاده نکنید! فرمول آن متفاوت است تا یک مخلوط بسیار غلیظ باشد. در صورت تمایل می توانید از شکلات تخته ای نیمه شیرین نیز استفاده کنید. مقدار مورد نیاز در این دستور 2 اونس یا نصف یک قطعه 4 اونس است.
 • کره بدون نمک
 • تخم مرغ
 • شکر دانه ریز
 • پودر کاکائو شیرین نشده
 • آرد همه منظوره
 • پودر خمیرمایه
 • نمک کوشر
 • لبن
کیک گدازه

نکاتی برای کشف آنها!

قسمت اعصاب خردکن کیک گدازه: آن را از بسته بندی خارج کنید! باید بدون چسبندگی آن را از کاسه بیرون بیاورید و فقط از بیرون بپزد اما داخل آن آبدار باشد. در اینجا چند نکته وجود دارد:

 • سلطانیه را با کره چرب کنید و یک دایره کاغذ روغنی ته آن اضافه کنید. این تضمین می کند که کیک به راحتی بیرون می رود و به ته نمی چسبد. (ما در تست دستور غذا با این مشکل داشتیم.)
 • بعد از پخت 3 دقیقه صبر کنید. این مهم است: روند پخت و پز هنوز در اینجا ادامه دارد!
 • یک چاقوی تیز دور لبه کیک بکشید. این کار کیک را از کناره ها آزاد می کند.
 • یک کیک را روی یک بشقاب برگردانید (با استفاده از یک پد داغ)، 10 ثانیه صبر کنید، سپس آن را به عقب بکشید. کیک باید در بشقاب منفجر شود. دایره اسکرول را بردارید: روی کیک فقط پخته می شود یا دایره کوچکی از گدازه ظاهر می شود.

عیب یابی: گدازه زیاد در مقابل گدازه ناکافی

اگر گدازه زیادی داشته باشید یا گدازه کافی نداشته باشید چه می کنید؟ در اینجا نکات ما وجود دارد:

 • اگر اولین کیک با مقدار زیادی گدازه فرو بریزد، قبل از باز کردن پیچ قالب های بعدی یکی دو دقیقه دیگر صبر کنید. کیک ها به پختن در کاسه های داغ ادامه می دهند. اما کیک ها را برای مدت طولانی در قالب ها نگذارید: آنها کاملا پخته می شوند و گدازه های آن را از دست می دهند.
 • اگر کیک حاوی گدازه کافی نیستدفعه بعد مافین ها را یک دقیقه کمتر بپزید. رسیدن به ایده آل سخت است زیرا همه فرها متفاوت هستند! نگران نباشید: دفعه بعد آن را دریافت خواهید کرد.
کیک گدازه مذاب

کیک گدازه برای دو نفر

آیا می توانید کیک های گدازه ای برای دو نفر درست کنید؟ سرپیچی کردن طرز تهیه این دستور پخت به اندازه نصف دستور پخت آسان است. به سادگی تمام مقادیر زیر را به نصف تقسیم کنید: ما دقیقاً به عنوان نیمی از دستور العمل کار می کنیم. این دسر عالی برای پایان دادن به یک وعده غذایی دو نفره است، مانند روز ولنتاین یا شام عاشقانه!

دسرهای شکلاتی بیشتر

آیا شما هم مثل ما معتاد به شکلات هستید؟ در اینجا تعدادی از دسرهای شکلاتی مورد علاقه ما آمده است:

دستور تهیه کیک گدازه شکلاتی ذوب شده…

گیاه خواری. برای استفاده بدون گلوتن، از آرد بدون گلوتن استفاده کنید.

دستگاه چاپ

ساعت نماد ساعتچاقوها نماد چاقوعلوم پایه نماد پرچمپوشه نماد پوشهاینستاگرام آیکون اینستاگرامپینترست نماد پینترستسایت شبکه اجتماعی فیس بوک نماد فیس بوکدستگاه چاپ نماد چاپجعبه ها نماد مربعقلب نماد قلبقلب سخت نماد قلب جامد

توصیف کردن

کیک گدازه شکلاتی مذاب یک غذای خلاقانه با کنسانتره مایع “لاوا” است: دستور پخت دسر عالی برای عاشقان شکلات!


 • نصف فنجان کره بدون نمک
 • 2 اونس شکلات تخته ای تیره (60%) یا شکلات تخته ای تلخ (از شکلات چیپسی استفاده نکنید!*)
 • 2 تخم مرغ
 • ⅓ فنجان شکر دانه ریز
 • نصف فنجان پودر کاکائو شیرین نشده
 • 6 قاشق غذاخوری آرد همه منظوره
 • 1 قاشق چایخوری پودر خمیرمایه
 • نصف قاشق چایخوری نمک کوشر
 • نصف فنجان شیر


 1. فر را با دمای 450 درجه فارنهایت گرم کنید.
 2. یک تکه کاغذ روغنی را از وسط تا کنید، سپس یک نیمه را دوباره قرار دهید تا چهار لایه شود. کف کاسه را روی پوسته بکشید و 4 دایره برش دهید. از کره برای پوشاندن کف و کناره کاسه ها استفاده کنید. دایره های روغنی را در کف کاسه ها قرار دهید و همچنین با کاغذ روغنی چرب کنید.
 3. کره را تکه تکه کنید و شکلات را به قطعات کوچک خرد کنید. آنها را در یک پیمانه یا کاسه شیشه ای قرار دهید. به مدت 30 ثانیه در مایکروویو قرار دهید، هم بزنید، سپس 20 تا 40 ثانیه دیگر در مایکروویو قرار دهید تا زمانی که به هم زدن کاملا ذوب شود. در حالی که بقیه مخلوط را درست می کنید بگذارید خنک شود.
 4. در یک کاسه بزرگتر، تخم مرغ ها را با همزن بزنید تا کاملا یکدست و کف کند. سپس مواد خشک را با شیر مخلوط کنید. هم بزنید تا یکدست شود سپس مخلوط کره و شکلات را به آرامی اضافه کنید و با همزن بزنید تا کاملا یکدست و یکدست شود.
 5. مخلوط را به طور مساوی در چهار قالب بریزید. رامکین ها را در سینی فر قرار دهید و به مدت 11 تا 12 دقیقه (یا 10 تا 11 دقیقه در صورت پخت زیاد) بپزید. کیک باید بالا بیاید و روی آن ترک بخورد و وقتی با انگشت به مرکز ضربه زدید کمی تکان بخورد. (11 دقیقه در فر ما عالی است.)
 6. کیک را از فر خارج کرده و اجازه دهید به مدت 3 دقیقه استراحت کند (دقیق بودن در اینجا مهم است؛ کیک ها تا زمانی که در کاسه هستند هنوز پخته می شوند). با احتیاط یک چاقوی تمیز کننده تیز را دور قسمت بیرونی کیک بکشید و آن را از روی خرچنگ رها کنید. با استفاده از یک پد داغ، کیک گدازه را روی یک بشقاب برگردانید (مراقب باشید، رامکین ها داغ هستند!). 10 ثانیه صبر کنید قبل از اینکه کاسه را با دقت خارج کنید تا قالب شل شود، سپس دایره پوستی را از روی آن جدا کنید. روی کیک یا فقط پخته می شود یا یک دایره کوچک از گدازه روی آن خواهد بود. اگر کیک با مقدار زیادی گدازه خرد شد، می توانید یکی دو دقیقه دیگر صبر کنید تا کیک های دیگر شل شوند، زیرا آنها به پختن در کاسه داغ ادامه می دهند. (اما کیک را زیاد در قالب ها نگذارید: خوب پخته می شود و گدازه های آن از بین می رود!) اگر کیک گدازه کافی نداشت، دفعه بعد که دستور پخت را درست کردید، زمان پخت را یک دقیقه کاهش دهید.
 7. پودر قند بپاشید و بلافاصله سرو کنید و با قاشق کیک را باز کنید و اجازه دهید گدازه ها بیرون بیایند.

یادداشت

* چیپس های شکلات خوب عمل نمی کنند، زیرا ذوب نمی شوند (در نتیجه یک مخلوط بسیار غلیظ ایجاد می شود). در برابر اصرار برای جایگزینی آنها مقاومت کنید! بیشتر شکلات‌ها به شکل 4 اونس هستند، بنابراین 2 اونس نصف میله است. در صورت تمایل می توانید شکلات نیمه شیرین را جایگزین کنید.

** این دستور به آسانی نصف دستور غذا است: یک دسر عالی برای یک شام دو نفره!

 • زمان آماده سازی: 15 دقیقه
 • زمان پخت و پز: 10 دقیقه
 • دسته بندی: شیرین
 • روش: نان خورده
 • ظرف ها: آمریکایی

کلید واژه ها: کیک لاوا، کیک گدازه شکلاتی، کیک گدازه مذاب