کیف خالی بابا در بازار لوازم التحریر گران قیمت.


همزمان با محو شدن ویروس کرونا و مدارس مواجه شده اند خریداران لوازم التحریر در محدوده قیمت سردرگم شده اند.

راج نیوز به نقل از انجمن خبرنگاران. افتتاح مدرسه و شور و هیجان در میان میلیون ها دانش آموز در سراسر کشور به وجود آمد. این شامل بازارهای شلوغ و خرید لوازم مدرسه است. و البته هزینه هایی از جمله خرید لباس، کیف، کفش، لوازم التحریر، خرید کتاب درسی، هزینه ثبت نام و سایر هزینه ها را نیز به خانواده تحمیل می کند.

سونامی با قیمت بالا به لوازم التحریر می آید.

امسال پس از سال ها درس در مورد کرونا و فضای مجازی، کلاس ها از مهرماه به صورت حضوری برگزار می شود. و این بار دانش آموزان باید با دنیای سایبری تبلت ها و گوشی ها خداحافظی کنند. و حضور در مدرسه رسمی

اما برای برخی از پدران این با اضطراب و نگرانی همراه بود. پدرانی که نمی دانند از پس این همه هزینه بر می آیند یا نه. و از فرزندانش خجالت نمی کشید. مشتاقانه منتظر خرید مدرسه و کودکانی که مشتاقانه منتظر خرید لوازم التحریر هستند. کیف و کفش مدرسه و خانواده هایی که حتی این قیمت ها را می دانند من به طور کامل هر آنچه را که نیاز دارید فراهم می کنم. چون معتقدند همه چیز گرانتر است و این طبیعی است.

اما در عین حال دستان کارگران کیسه خالی را دیدم که هزاران کلمه از گرانی و بی پولی می گفتند. و امروزه کمتر در بازار لوازم التحریر بخرید.

مردم نمی توانند لوازم التحریر بخرند/ رفتن به مدرسه هزاران دلار هزینه دارد.

خرید لوازم التحریر برای دانش آموزان مقطع ابتدایی حدود یک و نیم میلیون است. این ممکن است هزینه های خانواده های کارگر را پوشش دهد. و به همین دلیل برخی خانواده ها درگیر هزینه این دستگاه ها هستند.

برای اطلاعات بیشتر به فروشگاه لوازم التحریر مدرسه رفتم. خانواده ای را دیدم که در حال خرید لوازم التحریر مدرسه بودند. و اگرچه قیمت آن بالاست دیدم آنها با تمام وسایل نایلونی از فروشگاه خارج شدند. و با وجود اعتراض بچه ها، وسایلشان ناقص بود. از من گذشتند

گریه یک بچه توجهم را جلب کرد. کمی جلوتر می روم دیدم بچه دبستانی گریه می کند و کیف خریده است. دلیلش را از پدرم پرسیدم پدر با شرم گفت: من 4 فرزند دارم و همه هستند. درس خواندن و مخارج فردی برایم آزاردهنده بود، کارگر بودم، باید اجاره می دادم. و دخترم کیفی می خواهد که به قیمت خواهر و برادرش باشد. نمی دونم دردمو به کی بگم با این هزینه ها کسی باید به فکر ما باشد؟ قیمت واقعا برای من آزار دهنده است.

بعد از صحبت های مرد با مغازه دار آنجا آقای کوربانی صحبت کردم و او با جان و دل گفت: ما دلیل این گرانی ها نیستیم.

من به چندین فروشگاه دیگر سر زدم و قیمت ها واقعاً افزایش یافت. نسبت به چند سال پیش به گفته آقای مکاری، صاحب مغازه که سال ها کار کرده است.

آقای مکاری گفت کیف ها که از ضروریات هستند، قیمت بیشتری دارند. و به شدت از این افزایش قیمت گلایه کرد. با بیان اینکه مردم از این وضعیت راضی نیستند و سعی می کنند از خرید خودداری کنند.

از آقای مکاری پرسیدم فکر می کنید چند درصد افزایش قیمت را دارید؟ و با اطمینان جواب داد: 100% به گونه ای که بعضی ها پول ندارند چیزی بخرند.

نظارت ویژه برای بازگشایی مدرسه

محمد جاهین، رئیس صنعت، معدن و تجارت مهاباد گفت: این طرح در آستانه بازگشایی مدارس آغاز شد. و این طرح تا نیمه آبان ماه سال جاری ادامه خواهد داشت. با توجه به افزایش تقاضا برای آموزش مواد لازم برای دانش آموزان

وی گفت: طرح های ویژه نظارت بر بازار برای بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی برای تهیه، توزیع و عرضه به موقع کالاها در حال انجام است. قیمت ها و خدمات ضروری امروز را برای محافظت بررسی و پیگیری کنید. افزایش بی رویه قیمت ها و تخلفات احتمالی

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد گفت: گران فروشی، تاکید شد. بدون احتساب قیمت ها و سایر تخلفات اقتصادی از هر نوع، مشمول اجرای این طرح خواهد بود. و با متخلفان برخورد خواهد شد و از مردم می پرسد که آیا تخلفی اعم از گرانفروشی و بدون احتساب قیمت مشاهده کردند؟ وضعیت را به سامانه 124 صنعت استان اعلام کند سازمان معدن و تجارت یا شماره تلفن 42449974

مردم نمی توانند بخرند

در این بین خانواده هایی را دیدم که قیمت را شنیده بودند با اندوه از مغازه بیرون رفتند و یکی یکی از کنار مغازه گذشتند به امید اینکه بتوانند چیزی ارزان بخرند. اما نمی دانم که قیمت همه را فریب داده است. بلد نیستم شکایت کنم به دلیل چند درصد افزایش قیمت چه کسانی شدند؟

مردی را در آن طرف جاده دیدم و به سمت او رفتم. از دست مسئولان این شهر به تنگ آمده بود. پس دلیلش را از او پرسیدم. افسران باید مراقب وضعیت ما با حقوق کم و بچه های زیادی دارند و هزینه آن بالاست

پیرزنی را دیدم که با سه بچه از مغازه بیرون آمد، با تمام وجود داشت حرف می زد، کنجکاو شدم، رفتم پیشش و پرسیدم چه خبر است؟ پیرزن با عصبانیت گفت: چه مشکلی دارد، وضعیت من، شوهرم مریض است، پول زیاد است، از کجا می توانم پول بچه هایم را بدهم؟ من سال هاست که کار می کنم، اما پیر هستم، نمی توانم کار کنم و به جز سه فرزندم و شوهر مریضم، هیچ کس برایم مهم نیست. با این وضعیت چه کنم؟

از اعتراضات و شکایات این افراد قلبم شروع به خشم کرد که انگار قرار بود مأموران وارد عمل شوند. چون دل مردم و کیف پولشان ناخوش است.

کمپین شور عشق در مهاباد راه اندازی شد

احمد نوذری رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) مهاباد گفت: امسال جشن های عاطفی از چند روز پیش با سراسر کشور آغاز شد. و این جشن تا 15 مهر در شهرها و روستاها ادامه خواهد داشت.

وی گفت: امسال پایگاه های نیکوکاری در میدان شهرداری مهاباد و مصلی های نماز جمعه شهرها و روستاها ایجاد می شود. و همکاران مدیریت کمک های خیرین محلی و چهره به چهره دریافت خواهند کرد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) مهاباد گفت: خیرین می توانند وجه نقد را به شماره حساب بانکی ملی واریز کنند. 0110769749001 با شناسه پرداخت 880237558 یا کارت هیئت امداد امام خمینی (ره) به شماره 6037997950022310.

وی گفت: خیرین کمک های خود را با شماره تلفن 8877*04410 به کمیته امداد مهاباد واریز کنند.

نوذری با بیان اینکه شهروندان می توانند از طریق «کدهای QR» به صورت الکترونیکی به موسسات خیریه و کمک های مردمی کمک کنند، افزود: از این طریق تمامی اعضای صندوق های خیریه می توانند با استفاده از این کد با تلفن همراه خود به راحتی هزینه های خیریه را پرداخت کنند.

در مهابات با 240 هزار نفر، بیش از 12 هزار و 300 نفر در قالب 6 هزار و 140 خانوار تحت پوشش کمیته امداد هستند.

میانگین قیمت خرید لوازم التحریر چقدر است؟

قیمت کیف مدرسه معمولی بدون احتساب هزینه از 200 هزار تومان شروع می شود و تا حدود 1 میلیون تومان می رسد و از 10 هزار تومان نیز می باشد و لازم به ذکر است که تجهیزات با کیفیت بالاتر هزینه بیشتری را در پی خواهند داشت.

همه ما می‌توانیم به روش‌های مختلف به دانش‌آموزان نیازمند کمک کنیم، دست به دست هم دهیم تا تحصیل را از دست ندهند و بتوانند شهریه خود را پرداخت کنند.

یکی از راه های کمک به دانش آموزان کمک های مالی است.