کیست کلیه چیست و درمان آن چیست؟


کیسه صفرا نوعی بیماری کلیوی است که در برخی موارد می تواند مشکلات مختلفی را ایجاد کند. با بدن اما آیا با این علائم آشنا هستید؟ چه تفاوتی با کیست های معمولی دارند؟ و بهترین راه برای درمان کیست کلیه کورتیکال چیست؟

کیست کلیه چیست و درمان آن چیست؟

قشر کلیه چیست؟

کیست از قشر مغز معمولاً به عنوان اسکن اولتراسوند شناخته می شود کیست یا کیستی است که سرطانی نیست. که در افراد زیادی یافت می شود به خصوص در افراد بالای 50 سال، این کیسه ها که معمولاً از چند میلی متر تا چند سانتی متر اندازه دارند. آنها ممکن است در یک یا هر دو کلیه ساکن شوند و با افزایش سن به اندازه آنها رشد کنند.اما بسیاری معتقدند این کیست ها در میانسالی در بدن ایجاد می شوند. و پیری علت بروز آن نیست.

معمولاً نیازی به درمان کیست های قشر کلیه نیست. زیرا برای بدن و عملکرد کلیه مضر نیست و خطرناک نیست اما علائم خاصی در بدن می تواند یک سیگنال هشدار دهنده برای جدی گرفتن آن باشد. و در تشخیص سی تی اسکن یا MRI بنا به صلاحدید پزشک مورد نیاز است. برای کسانی که در پایتخت هستند توصیه می کنیم برای آزمایش به متخصص کلیه در تهران مراجعه کنید.

دقیقاً مشخص نیست که کیست ها چگونه ایجاد می شوند، اما اکثر متخصصان معتقدند که این کیست ها به دلیل انسداد کلیه ها یا مجاری ادراری ایجاد می شوند، علاوه بر این، این بیماری در مردان شایع تر از زنان است.

تفاوت بین کیست های قشر کلیه و سایر کیست ها

تفاوت اصلی کیست های کورتیکال با سایر کیست ها، تشکیل آن ها در قسمت بیرونی کلیه یا قشر مغز است. بسیاری از کیست ها در کلیه ها تشکیل می شوند و هیچ مشکلی برای بدن ایجاد نمی کنند، علاوه بر این، اندازه این کیست ها می تواند از یک نخود تا یک توپ گلف متغیر باشد.

دو نوع کیست وجود دارد که در قسمت بیرونی کلیه ایجاد می شود: خوش خیم و بدخیم. کیست های خوش خیم گاهی دارای ویژگی هایی مانند ضخیم شدن دیواره یا رسوب کلسیم هستند. و نباید با کیست های معمولی اشتباه گرفته شود. اگرچه این کیست ها بی خطر هستند و در چنین شرایطی نیازی به درمان کیست های کورتیکال در کلیه ها نیست اما باید بررسی شود از طرفی نوع سرطان آن خطرناک است. و اگر آن را درمان نکنید ممکن است باعث مشکلات حل نشده شود.

قشر کلیه چیست؟

علائم کیست قشر کلیه

اگر چه افراد تمایل دارند کیست های مننژ را در هنگام درمان سایر بیماری ها تشخیص دهند اما علائمی وجود دارد که باعث می شود مشکوک به این عارضه باشید.

احساس درد کلیه

اولین چیزی که ممکن است شما را تشویق به درمان کیست کلیه کند، احساس دردناک در کلیه است. شدت این درد بسته به اندازه کیست متفاوت است. یا جدی یا جدی نیست و می تواند به قسمت های دیگر سرایت کند از پشت و شکم

در طرفین توده های قابل توجهی وجود دارد.

کیست ها ممکن است به اندازه ای بزرگ باشند که از پهلو احساس شوند. در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید.

فشار خون بالا

کیست های بدخیم قشر کلیه در برخی موارد با اختلال در عملکرد کلیه باعث فشار خون بالا می شوند. ترشح رنین و همچنین میزان خون رسانی به بدن را کاهش می دهد

ادرار تغییر رنگ داده

اگر حجم و فشار روی کیست زیاد باشد ممکن است پارگی و خونریزی ایجاد شود در این صورت رنگ ادرار نیز تغییر کرده و تیره می شود. در چنین موردی برای درمان کیست های قشر کلیه باید به پزشک مراجعه کنید.

تکرر ادرار

اگر کیست در کلیه داریم که بدخیم است عملکرد کلیه کاهش می یابد و نیاز به ادرار به شدت افزایش می یابد.

عفونت

در برخی موارد نادر کیست ممکن است پس از خونریزی عفونی شود و علائم دیگری مانند تب و لرز ایجاد کند.

بهترین درمان برای کیست قشر کلیه

اسکلروتراپی و جراحی دو روش اصلی درمان کیست کلیه در مننژها هستند. روش درمان بستگی به علائم کیست از نظر پزشک دارد. همچنین چندین درمان خانگی برای این بیماری وجود دارد که ممکن است مفید باشد.

اسکلروتراپی

در این روش که با بی حسی موضعی همراه است مواد داخلی کیست با عبور دادن یک سوزن بزرگ از زیر پوست تخلیه می شود. پزشک شما از الکل برای پر کردن کیست ها برای جلوگیری از عفونت و کوچک کردن کیست ها استفاده می کند. همچنین احتمال تشکیل کیست را تا حد زیادی کاهش می دهد.

علائم کیست قشر کلیه

عمل جراحي

دومین روش رایج برای درمان کیست های بدخیم یا بزرگ کلیه، جراحی لاپاراسکوپی است.در این روش ابتدا کیست ها تخلیه شده و سپس از بدن خارج می شوند.بافت خارجی ممکن است برای جلوگیری از عوارض احتمالی سوزانده شود. زیرا این روش شامل بیهوشی عمومی و جراحی روی بدن شما می شود. ممکن است لازم باشد یک یا دو روز پس از جراحی در بیمارستان بمانید.

درمان خانگی

اگر کیست های خوش خیم پیدا شد پزشک شما ممکن است هیچ دارویی تجویز نکند. در عوض، برای بیماران توصیه می شود که سبک زندگی سالمی داشته باشند و از موادی که بر کلیه ها و سیستم گوارشی تأثیر منفی می گذارد، مانند سیگار و الکل اجتناب کنند.

کیست قشر کلیه چه زمانی باید درمان شود؟

به طور معمول، کیست در کلیه ها برای بدن بی ضرر است. و در بسیاری از موارد بیماران حتی متوجه نمی شوند.اما به شدت توصیه می شود در صورت مشاهده مشکلاتی مانند درد کلیه یا اختلالات ادراری به پزشک مراجعه کنید. اگر نسبت به علائم کیست مننژ بی تفاوت هستید. خطر آسیب به سایر اندام ها، به ویژه مربوط به دفع سموم و مواد زائد از بدن، افزایش می یابد.

نادیده گرفتن اندازه و رشد کیست های قشر مغز نیز خطر بزرگی برای بیماران است. این به این دلیل است که کیست های ساده و بی ضرر می توانند در دراز مدت به کیست های جدی تبدیل شوند.