کوکاکولا و زیگموند فروید

اکثر مردم می دانند که زیگموند فروید پدر روانکاوی مدرن بود، اما آیا می دانستید که او همچنین پدر پرورش دهنده کوکاکولا بود؟ شواهد خوبی وجود ندارد که نشان دهد روانکاوی می تواند اختلالات خلقی یا فکری جدی مانند افسردگی شدید یا اسکیزوفرنی را درمان کند. روانپزشکی مدرن به استفاده از داروها برای تغییر سطوح انتقال دهنده های عصبی مغز بستگی دارد و روان درمانی همراه با دارو موثرتر از دارو درمانی به تنهایی است. تنها مقاله علمی که زیگموند فروید تا کنون نوشته است در مورد روان درمانی نبود. در مورد کوکائین بود.

در سال 1881، زیگموند فروید شروع به آزمایش کوکائین کرد. اولین و تنها مقاله علمی دقیق او در مورد کوکائین بود، نه روانکاوی. ارتش آلمان برای جلوگیری از خستگی از کوکائین استفاده می کرد و فروید فکر می کرد که ممکن است به تعدادی از بیماران مبتلا به اختلالات عصبی کمک کند. او مقداری کوکائین برای نامزدش، مارتا برنیز، که چند مایل دورتر زندگی می‌کرد، فرستاد و گفت: “در آخرین افسردگی شدیدم دوباره کوکائین مصرف کردم و دوز کوچکی مرا به شکلی فوق‌العاده به اوج رساند. همین الان در حال جمع‌آوری ادبیات برای آهنگی در ستایش این ماده جادویی.» فروید ناامیدانه می خواست با مارتا ازدواج کند، اما والدین او ثروتمند بودند و نسبت به این جوان تازه کار که تصور می کرد دست دخترشان را می خواهد، بدبین بودند. بنابراین وقتی فروید کوکائین را کشف کرد، امید زیادی داشت که آنها را با کشف خود تحت تأثیر قرار دهد که کوکائین می تواند گرسنگی، تشنگی و افسردگی را درمان کند و حتی به مردم احساس عالی بدهد. او نمی‌توانست صبر کند تا این داروی شگفت‌انگیز جدید را به جامعه علمی معرفی کند و «درباره کوکا» را در ژوئن 1884 منتشر کرد.

اندکی پس از انتشار مقاله خود، فروید با یک کارآموز چشم پزشکی به نام کارل کولر آشنا شد. فروید و کولر خودشان شروع به مصرف کوکائین کردند. کولر با توجه به اینکه کوکائین هنگام نوشیدن آن لب هایش را بی حس می کند، می خواست ببیند وقتی قبل از جراحی محلول کوکائین را در چشمان بیمارانش بگذارد چه اتفاقی می افتد. او نشان داد که می‌توان کوکائین را به چشم تزریق کرد تا از درد در حین جراحی چشم جلوگیری کند. اما، در آن زمان، فروید خارج از شهر بود و مارتا را ملاقات کرد. هنگامی که او بازگشت، وقتی فهمید که کولر کشف جدید خود را منتشر کرده است، ناراحت شد و اکنون کولر به عنوان کاشف اولین بی حس کننده موضعی برای جراحی چشم شناخته می شود. کشف بزرگ فروید توسط پزشک دیگری به سرقت رفته بود.

در آن زمان در ایالات متحده، جان استیث پمبرتون نسخه خود را از نوشیدنی حاوی کوکائین در الکل ارائه کرد. مردم نوشیدنی او را می‌خریدند و کاری که با آنها انجام می‌داد را دوست داشتند، اما در سال 1885، شهر آتلانتا فروش الکل را ممنوع کرد. بنابراین پمبرتون مجبور شد دستور غذا را تغییر دهد. او الکل را از نوشیدنی خود حذف کرد و نوشیدنی جدید خود را با نام کوکاکولا فروخت. مردم این معجون جدید را به اندازه ای که نوشیدنی حاوی کوکائین در الکل خریده بودند، نخریدند، بنابراین او فکر کرد که نوشیدنی او شکست خورده است و او حق اختراع خود را به قیمت ناچیز 2300 دلار به آسا گریگز کندلر فروخت. با این حال، این پول در سال 1890 بسیار زیاد بود و نوشیدنی مزه افتضاحی داشت. آسا گریگ کندلر حباب‌های دی اکسید کربن را به نوشیدنی اضافه کرد که هم کوکائین و هم الکل را حذف کرده بود و این یک موفقیت فوری بود. اکنون می دانید که زیگموند فروید که امروزه به عنوان پدر روانکاوی شناخته می شود، باید به عنوان پدر پرورش دهنده کوکاکولا نیز شناخته شود.