چگونه افراد مشهور اخبار جعلی را منتشر می کنند / از شایعات ازدواج بی وفا به کشیش تا دستور تأسیس بیت مقدس


فرهنگ رجا نیوز: اخبار جعلی یا اخبار جعلی و اخبار جعلی این روزها در اوج خود هستند. و ماشین جنگ روانی دشمن را با سرعت بالا به پیش می برند. ثبت خودکشی و مرگ های طبیعی به نمایندگی از کشته شدگان در اغتشاشات. نام گذاری آتش و توطئه در اوین یک پروژه سرکوب است. و این نوع اخبار در فضای رسانه های فارسی خارجی به وضوح دیده می شود. این عملیات سازماندهی شده با کمک ربات های تحت حمایت آلبانیایی ها و مرکز کنترل عربستان در فضای مجازی به وضوح قابل مشاهده است.

از فروپاشی هرج و مرج خیابانی و تداوم روندهای گذشته در فضای مجازی. افشای روزافزون جریان های قدرتمند پشت این اقدامات در فضای مجازی، شفافیت این موضوع رسانه های جهانی مانند CNN را متوجه این اقدام سایبری کرده است. و آن را جدی ترین عملیات سایبری در جهان نامید.

اگرچه بسیاری از مردم قبلاً این رویداد را درک کرده بودند. اما برخی از سلبریتی ها با بازی در فضاهای مجازی خود به عنوان تسهیلگر همچنان در مسیر جنگ روانی با مردم هستند. در جدیدترین کلاهبرداری رسانه ای پخش اخبار جعلی با آرم خبرگزاری رسمی کشور. برخی از سلبریتی ها را فریب داده و آنها را وادار به واکنش احساسی کرده است. بدون بررسی صحت خبر آنها به اخبار جعلی ضریب می دهند. و افزایش سرعت ماشین جنگ روانی برای وحشت روحی ایرانیان، خواسته یا ناخواسته.

امیرحسین صادقی بازیکن سابق استقلال تهران در روزهای اخیر مطالبی جنجالی بر اساس مطالب جعلی و تخیلی منتشر کرده است. وی با انتشار عکسی جعلی با لوگوی خبرگزاری تسنیم به معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اشاره کرد و نوشت: به جای مطالعه آموزش ناکارآمد گشت ارشاد، دختران ختایی را با هم ازدواج کنیم. کشیشان به طوری که در ازدواج خود آنها با سیره پیامبر اعظم (ص) آشنا می شوند و از پنهان کاری در ذهن و قلب خود پرهیز می کنند» همراه با این مقاله. زنان صادقی همراه با این هشتگ، زندگی آزادی را مقصر این دروغ ها دانستند و نوشتند: بیا…

سمانه پاکدل بازیگر سینما نیز در استوری اینستاگرامی عکسی جعلی با آرم روزنامه همشهری منتشر کرد که در آن زاکانی شهردار تهران گفت: در دیدار با رئیس کل نیروهای مسلح کشور، من به شما خانه حیا را پیشنهاد داده ام. با ابراز احساسات این دختران آشکارا معترض در خیلی جاها، بیایید تهران را باز کنیم و این هرج و مرج پایان یابد. در اعتراض به اخبار کذب، هیجانشان برطرف شد و درآمد اسلامی گرفتند. این بازیگر نوشت: متاسفانه دختر، همسر و خانواده نداری… شرمنده شما مغرور و مغرور هستید از طرف ماست ما به شما قول می دهیم که به دختران و زنان و مادران آینده این سرزمین توهین می کنید متأسفانه جای شما نادرست تعیین شده است.

تهمینه میلانی نیز از جمله کسانی بود که در نوشتن این وضعیت دروغین گرفتار شد. کارگردان کشورمان عکسی جعلی منتشر کرد که دکتر کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی آن را منتشر کرد. جامعه زنان و خانواده می گوید: «آن دختران بی بند و باری که عمداً روسری خود را برداشتند و بدن و اعضای خود را در خیابان ها آشکار کردند. به پلیس و آنها در حال بسیج و ایجاد صحنه هستند، و برای آن، مانند یک فاحشه آنها از شبکه های اجتماعی پوند و دلار به دست می آورند. بنابراین آنها می دانند که صبر ما رو به اتمام است.» در گوشه ای از این پست تصویری ساخته شده است. این خبر در همان دقایق اولیه به دلیل گسترش واکنش های خشن حذف شد.

محسن کیایی بازیگر سینما و تلویزیون نیز با استناد به سخنان آیت الله طباطبایی امام جمعه اصفهان که در سال 1395 تکذیب شد، امام جمعه اصفهان در این مطلب گفت: “ناراحت نباش اگر با بی حجابی با اسیدپاشی مقابله کنیم» همزمان دفتر آیت الله طباطبایی این خبر را تکذیب کرده است. مطلب سوء استفاده از تصویر یک خبرگزاری بود اما سلبریتی به راحتی و بدون هیچ اطلاعات ساده این دروغ ها را منتشر کردند.

عرفان باقری بازیکن استقلال نیروی انتظامی کشور را به انتشار کاریکاتوری متهم می کند که در آن نیروهای ویژه مردم را می کشند. او زیر این کاریکاتور نوشت: وقتی قاتل پلیس است، مردم نمی‌دانند با چه کسی تماس بگیرند.»

دومینوی این مطالب گمراه‌کننده نشان می‌دهد که اکثر افراد ملت به شدت از کمبود سواد رسانه‌ای رنج می‌برند.