چه نوع جاذبه هایی را می شناسید؟


در دبیرستان به فنلاند مهاجرت کرد

جذابیت نقش مهمی در جذب ما به سوی دیگران دارد. اگرچه مفهوم جذابیت در زمینه رابطه جنسی رایج است، اما انواع مختلفی از جاذبه وجود دارد که افراد در طول زندگی خود تجربه می کنند.

جاذبه را می توان به عنوان میل به چیزی یا کسی تعریف کرد. ممکن است عاشقانه باشد اما می تواند احساسی، آرام، فیزیکی، جنسی یا فکری باشد.

در این مقاله به بررسی انواع جاذبه ها می پردازیم. و تاثیر آن بر زندگی و روابط شما.

جذابیت

نوع جاذبه

وقتی مردم کلمه “جذاب” را می شنوند، به طور خودکار تصور می کنند که این کلمه به معنای کشش جنسی و جذابیت عاشقانه است. آنها همچنین فرض کردند که دو شکل گرانش با هم همپوشانی دارند یا اساساً یک چیز هستند.

درک این نکته مهم است که افراد می توانند پیوند را به روش های مختلف تجربه کنند. درک احساسات خود به شما کمک می کند تا خودآگاهی بهتری داشته باشید و درک بهتری از آنچه در رابطه با دیگران می خواهید داشته باشید.

تحقیقات نشان می دهد که جذابیت یکی از عواملی است که نقش مهمی در شیمی بین فردی ایفا می کند. یا ارتباطی که هنگام ملاقات با کسی برای اولین بار احساس می کنید.

جاذبه فیزیکی

جاذبه فیزیکی به میل به لمس یا لمس شدن مربوط می شود. اغلب بر تمایل به بودن در کنار دیگران و نشان دادن عشق و محبت از طریق تماس فیزیکی متمرکز است.

جذابیت فیزیکی با جاذبه جنسی یکی نیست. اگرچه این دو شبیه هم هستند

اگرچه جذابیت جنسی بر رابطه جنسی متمرکز است. اما جاذبه فیزیکی بر سایر اشکال لمس تمرکز دارد. این نباید در مورد رابطه جنسی، در آغوش گرفتن، بوسیدن و سایر اشکال محبت فیزیکی باشد. این تنها چند نمونه از نحوه بیان این نوع جاذبه است.

جاذبه عاطفی

جاذبه عاطفی شامل دوست داشتن شخص دیگری بر اساس شخصیت یا سایر ویژگی های درونی اوست. وقتی احساس می کنید به کسی جذب می شوید شما همیشه دوست دارید بیشتر در مورد آنها به دلیل شخصیت آنها بدانید تا ظاهرشان.

این نوع جذب نقش مهمی در انواع روابط بین فردی نزدیک دارد. از جمله دوستی و روابط عاشقانه

تحقیقات نشان می دهد که جذب عاطفی می تواند نقش مهمی در موفقیت روابط عاشقانه داشته باشد. یک مطالعه نشان داد که آمادگی عاطفی مهمتر از آمادگی جنسی است. زوج هایی که این رابطه عاطفی را ندارند بیشتر احتمال دارد از هم جدا شوند.

جذب عاطفی به دیگران نیز می تواند به ایجاد و حفظ روابط طولانی مدت کمک کند. وقتی بیشتر به دیگران علاقه دارید شما همیشه سوال می‌پرسید و به چیزهایی که به آنها علاقه دارد توجه می‌کنید.

وقتی انرژی بیشتری برای رابطه می گذارید به احتمال زیاد صمیمیت عمیق تری ایجاد می کنید که از یک رابطه عمیق تر و طولانی تر پشتیبانی می کند.

جاذبه عاشقانه

جاذبه عاشقانه نوعی جذابیت است که افراد در رابطه عاشقانه با شخص دیگری می خواهند. این همان جذابیت جنسی نیست. اگرچه این دو اغلب می توانند همزمان رخ دهند. جذابیت رمانتیک می تواند بدون تماس فیزیکی یا جنسی رخ دهد.

به عنوان مثال، کسی که عاشقانه است تجربه کمی از جذابیت برای دیگران دارد. اصطلاح allromantic برای توصیف کسی استفاده می شود که جذابیت عاشقانه را تجربه کرده است. Demiromantic اصطلاحی است که به کسی گفته می شود که جذابیت عاشقانه را تجربه کرده است. فقط در شرایط خاص.

جذابیت جنسی

کشش جنسی، جاذبه ای است که بر اساس میل به انجام فعالیت جنسی با فرد دیگری بنا شده است. این می تواند احساسات برانگیختگی و شهوت را برانگیزد و به زندگی واقعی محدود نمی شود. همچنین می تواند شامل فانتزی ها یا کشش جنسی برای افرادی باشد که شما آنها را جذاب و پرشور می دانید. اما با افرادی که هرگز با آنها در تماس نزدیک نبوده اید (مانند علاقه شما به سلبریتی مورد علاقه خود).

اگرچه جذابیت فیزیکی و جاذبه عاشقانه اغلب با جاذبه جنسی همپوشانی دارند، اما اینطور نیست. اما آنچه مردم می بینند از نظر جذابیت عاشقانه و جنسی بسیار متفاوت است.

به عنوان مثال، یک فرد فعال از نظر جنسی تمایلی به داشتن رابطه جنسی با افراد دیگر ندارد اما ممکن است همچنان اشتیاق به عشق پیدا کند و از درگیر شدن در یک رابطه عاشقانه لذت ببرد.

مدل جذب تبعیض آمیز راهی برای درک اینکه چگونه جذابیت جنسی ممکن است با جاذبه عاشقانه متفاوت باشد.

– طبق این چارچوب، جنسیت فردی که جذب عشق می شود ممکن است با جنسیت فردی که از نظر جنسی جذب می شود یکسان نباشد.

خلاصه کردن

کشش جنسی با تمایل به داشتن رابطه جنسی با شخص دیگری مرتبط است. اگرچه اغلب در کنار عشق اتفاق می افتد. اما این دو یکی نیستند. کشش جنسی می تواند بدون جذابیت عاشقانه رخ دهد و بالعکس.

جاذبه زیبایی شناختی

جذب زیبایی شامل این باور است که چیزی برای چشم زیبا و جذاب است. اما نیازی به دنبال کردن هیچ رابطه فیزیکی، عاشقانه، مسالمت آمیز یا جنسی نیست.

ممکن است افرادی را در زندگی خود ببینید که احساس می کنید بسیار زیبا هستند. چه کسی باشد که می شناسید یا یک سلبریتی که در رسانه های محبوب می بینید. این نوع جاذبه شامل احساس جذابیت یا میل به ظاهر و زیبایی فرد است. اما هیچ تماس یا رابطه ای را پوشش نمی دهد

زیبایی شناسی را می توان برای سایر اشیاء بصری که با آنها روبرو می شوید نیز اعمال کرد.این نوع جذابیت بر نوع محصولاتی که خریداری می کنید و نوع دکوراسیونی که در خانه یا محل کار خود استفاده می کنید تأثیر می گذارد.

جاذبه

جذابیت فکری به معنای یافتن افکار یا هوش مورد علاقه کسی است. این نوع جاذبه ها ممکن است باعث شود که بخواهید یک فرد را بهتر بشناسید، نظرات او را در مورد موضوعات مختلف دریافت کنید. یا چیز جدیدی از آنها یاد بگیرید.

گرچه جاذبه جسمی و جنسی نیست. اما برخی از افراد متوجه می شوند که قبل از اینکه بتوانند انواع دیگر جذابیت، چه از نظر فیزیکی، چه از نظر عاطفی و چه از نظر جنسی، جذب آن شخص شوند، باید جذب شوند.

خلاصه کردن

از دیگر انواع جذابیت ها به جز جاذبه های فیزیکی، عاشقانه و جنسی می توان به زیبایی و جاذبه فکری اشاره کرد. جذابیت زیبایی شناختی شامل یافتن چیزی است که توجه را به خود جلب کند. در حالی که جذابیت ذهنی شامل یافتن جاذبه، افکار و ایده های دیگران است..

اثرات جاذبه

انواع مختلف جذابیت می تواند از طرق مختلف بر رفتار شما تأثیر بگذارد. تحقیقات نشان داده است که وقتی مردم به طرف مقابل به عنوان جذاب نگاه می کنند انتظارات مثبتی در مورد سایر ویژگی ها ایجاد می کند. از جمله هوش و شخصیت آنها

به عبارت دیگر اگر با فردی آشنا شدید که از نظر فیزیکی جذاب است ممکن است فکر کنید آنها باهوش، بامزه، مهربان و دارای بسیاری از ویژگی های مثبت دیگر هستند.

این پدیده نمونه ای از چیزی است که به عنوان اثر هاله شناخته می شود. این تمایل ممکن است در نحوه درک شما از افراد در زمینه های مختلف نقش داشته باشد، چه آنها را به عنوان شرکای بالقوه ارزیابی کنید یا آنها را برای کار استخدام کنید.

در یک مطالعه کسانی که از نظر جسمی جذاب‌تر ارزیابی می‌شدند، احتمال بیشتری داشت که ویژگی‌های شخصیتی مثبتی مانند موفقیت و هوشیاری داشته باشند.

انواع جذابیت و روابط

جذب همیشه آسان نیست و ممکن است گاهی گیج کننده باشد. به احتمال زیاد انواع مختلفی از جاذبه ها را خواهید یافت. بسیاری در طول زندگی شما توانایی به خاطر سپردن انواع جذابیت هایی که احساس می کنید می تواند به شما کمک کند روابط خود را به طور مؤثرتری هدایت کنید.

برای مثال، ممکن است متوجه شوید که به فردی در زندگی خود علاقه مند هستید. اما این بدان معنا نیست که تشخیص احساستان همیشه آسان است. این به این دلیل است که مردم اغلب جذابیت را با جذابیت عاشقانه یا جنسی یکی می دانند. به راحتی می توان تصور کرد که جذابیت به این معناست که می خواهید با آن شخص صمیمی باشید.

آگاهی بیشتر از آنچه که احساس می کنید و چگونه انواع مختلف جاذبه ها را تجربه می کنید. می تواند به شما در درک بهتر معنی کمک کند آیا می خواهید با آنها رابطه جنسی داشته باشید؟ یا دوست دارید با آنها وقت بگذرانید و درباره آنچه آنها فکر می کنند بیشتر بدانید؟ یا احساسات شما در مورد تحسین فکری بیشتر؟

جاذبه را درک کنید

تعدادی کار وجود دارد که می توانید برای شناخت بهتر نوع جاذبه ای که تجربه می کنید انجام دهید.

  • خودآگاهی خود را تقویت کنید: زمانی را برای تمرکز بر احساسات خود اختصاص دهید تا بدانید چه چیزی را دوست دارید و چه چیزی برای شما مهم است.
  • ایجاد و حفظ مرزها: یادگیری بیشتر در مورد خودتان و تجربیاتی که احساس می‌کنید به آن‌ها علاقه دارید، می‌تواند به شما در ایجاد مرزهای عشق و جنسی در مورد آنچه که مایل به پذیرش در یک رابطه هستید کمک کند.
  • انگیزه خود را درک کنید: به این فکر کنید که از یک رابطه چه می خواهید. آیا به یک تعهد طولانی مدت علاقه دارید یا به دنبال چیزی راحت تر هستید؟ آیا فقط عشق می خواهید، فقط رابطه جنسی یا هر دو؟ صمیمیت عاطفی چگونه در نیازهای شما نقش دارد؟
  • به یاد داشته باشید که هیچ راه مطمئنی برای تجربه مناظر وجود ندارد: یک طلسم بهتر یا دقیق تر از دیگری نیست. درک نیازها و خواسته های خود به شما کمک می کند تا رابطه ای پیدا کنید که از آنچه در حال حاضر به دنبال آن هستید پشتیبانی کند.
  • جاذبه ها قابل تغییر هستند: مهم است که به یاد داشته باشید که گرانش بر روی سنگ تنظیم نمی شود. خواسته ها و نیازهای شما می توانند در طول زمان تغییر کنند، برای مثال، ممکن است با تمایل به مشارکت در یک موقعیت شروع کنید. اما معلوم می شود که این امر مستلزم تعهد عاطفی پایدار است. نکته کلیدی این است که آشکارا با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید و مایل باشید در مورد آنچه احساس و تجربه می کنید صحبت کنید.

خلاصه کردن

ایجاد خودآگاهی و تعیین حد و مرز می تواند به شما کمک کند در روابط جذاب باشید. به آنچه از رابطه خود می خواهید فکر کنید و به یاد داشته باشید که این نیازها و احساسات جذاب شما می توانند در طول زمان تغییر کنند.

چه زمانی درخواست کمک کنیم

اگر در درک مشکل جذب مشکل دارید یا اگر از رابطه یا دلبستگی ناراضی هستید ممکن است بخواهید با یک متخصص سلامت روان صحبت کنید. یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا احساس خود را شناسایی کنید و از اینکه چگونه احساسات جذاب شما ممکن است بر روابط شما با دیگران تأثیر بگذارد آگاه تر شوید.

اگر در رابطه فعلی خود مشکل دارید. ممکن است بخواهید زوج درمانی را در نظر بگیرید. هنگام کار با هم در درمان در مورد خواسته ها و نیازهای یکدیگر بیشتر خواهید آموخت. همچنین می تواند راهی موثر برای همکاری با یکدیگر برای ایجاد یک رابطه عاطفی، عاشقانه یا جنسی قوی باشد. که می تواند رابطه شما را به شیوه ای مثبت بهبود بخشد

آخرین کلمه

جاذبه چیز پیچیده ای است و انواع مختلفی از جاذبه ها وجود دارد که ممکن است در زمان های مختلف با آنها روبرو شوید. در زندگی شما حتی در یک رابطه سبک جذبی که با آن روبرو می شوید می تواند در طول زمان تغییر کند.

یادگیری بیشتر در مورد تجربه جذب به شما کمک می کند تا خود، نیازها و خواسته های خود را بهتر درک کنید. این می تواند به شما در ایجاد و حفظ رابطه ای کمک کند که در آن نیازها و انتظارات یکدیگر را درک کنید.

منبع:

خیلی خوب

تقویم اندروید فارسی