چربی مناسب برای حفظ سلامتی


چربی مناسب برای سالم ماندن چیست؟

امروزه در مورد نوع چربی های مناسب برای حفظ سلامتی نظرات متفاوت و گاه متناقضی را مشاهده می کنیم. برخی از افراد چربی های حیوانی (مشتق از دم آب شده یا چربی آب شده) را طبیعی می دانند. آنها می گویند خوردن این نوع چربی سالم تر از انواع دیگر گیاهان است. آنها همچنین مسئول ساخت بذر گیاه در حین روغن کاری هستند. دلیل دیگری که گاهی شنیده می شود. قطره روغن پخت و پز هنگام استفاده چسبناک می شود. اعتقاد بر این است که ادعاهای روغن های سرخ شده ناسالم به این دلیل است که قطرات روغن در حین سرخ شدن به سطح گاز نمی چسبد. بنابراین ، نشان می دهد که این نوع چربی سالم تر است بنابراین ، این مقاله از سایت متخصص تغذیه اصفهان دکتر. رضا آتیمانی ، ما به طور مختصر در مورد ساختار روغن ها و نوع چربی مناسب برای حفظ سلامت صحبت می کنیم تا اطلاعات بیشتری در مورد تنوع چربی ارائه دهیم.

مصرف چربی های گیاهی

از سوی دیگر ، متخصصان تغذیه نیز معتقدند که خوردن چربی های گیاهی برای حفظ سلامت افراد مفید است. دلیل اصلی این امر وجود کلسترول و اسیدهای چرب در چربی های حیوانی است که باعث نشت رگ های خونی و همچنین سفت شدن دیواره عروق می شود که منجر به تصلب شرایین و در نهایت فشار خون بالا و بیماری قلبی می شود. روغن های گیاهی علاوه بر اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 حاوی مقادیر مناسبی آنتی اکسیدان طبیعی مانند ویتامین D هستند که به حفظ سلامت مصرف کننده کمک می کند.

مولکول های چربی از ترکیب الکل مثلثی به نام گلیسرول یا گلیسیرین با یک تا سه اسید چرب ساخته می شوند. مولکول چربی از تعدادی کربن و هیدروژن تشکیل شده است. اگر فقط یک الکترون بین دو کربن این مولکول مشترک باشد ، آن را پیوند معمولی می نامند. از طرف دیگر ، اگر دو الکترون بین دو کربن مشترک باشند ، به آن پیوند دوگانه می گویند. بنابراین در حالت اول ، هنگامی که بین اتمهای کربن در زنجیره اسیدهای چرب تماس مضاعفی وجود ندارد ، به آن اسید چرب یا SFA می گویند.

لیست اسیدهای چرب

اگر بین اتمهای کربن در زنجیره اسیدهای چرب تماس مضاعفی وجود داشته باشد. این اسید چرب اشباع (SFA) نامیده می شود. بستگی به این دارد که این اسیدهای چرب یک یا چند چین داشته باشند. نام آنها متفاوت خواهد بود. اگر تنها یک ضمانت نامطلوب در ساخت اسیدهای چرب وجود داشته باشد. این اسید چرب غیر اشباع مونو (MUFA) نامیده می شود. اگر بیش از یک تماس مربع داشته باشد. به این اسید چربی اشباع نشده (PUFA) می گویند.

بسته به ساختار اسیدهای چرب و محل قرارگیری دو ترکیب در آن ، می توان آن را اسیدهای چرب امگا 3 یا امگا 9 و غیره نامید. لازم به ذکر است که سه اسید چرب به نام های اولئیک ، لینولئیک و لینولنیک برای بدن ضروری هستند. یعنی بدن قادر به انجام آن نیست. اما او به آنها نیاز دارد. همانطور که اشاره کردیم ، اسیدهای چرب ضروری فقط در روغن های گیاهی به مقدار کافی وجود دارد.

به طور کلی ، اگر بیش از حد از اسیدهای چرب استفاده کنید ، می توانند باعث ایجاد کلسترول غیرطبیعی خون شوند. علاوه بر این ، اکثر اسیدهای چرب ، از جمله اسید لوریک ، اسید میریستیک و اسید پالمیتیک ، باعث افزایش چربی خون و آسیب عروقی می شوند. اسید میریستیک بیشترین توانایی را برای آسیب رساندن به عروق خونی دارد و بعد از آن اسیدهای پالمیتیک و لوریک وجود دارد. اسید میریستیک معمولاً در کره ، روغن نارگیل و روغن پالم یافت می شود. اسید پالمیتیک 60 درصد از کل چربی دریافتی را تشکیل می دهد و جب می تواند باعث افزایش کلسترول بالا (کلسترول خون بالا) شود. این اسید چرب در بیشتر چربی های حیوانی یافت می شود.

جایگزینی اسیدهای چرب با چربی های بدون چربی

جایگزینی اسیدهای چرب با دو اسید چرب غیر اشباع (مانند لینولئیک اسید ، یک کربوهیدرات دو چربی 18 برابر) و همچنین افزایش مصرف میوه و سبزیجات می تواند به شما کمک کند. بنابراین نوع اسیدهای چرب در رژیم غذایی بر افزایش چربی و کلسترول خون و ایجاد بیماری های قلبی تأثیر زیادی می گذارد.

افزایش 1 درصدی مصرف چربی باعث کاهش کلسترول به 1.4 میلی گرم در دسی لیتر می شود. این اسیدهای چرب در روغن های گیاهی ، سس سالاد و مارگارین بسیار رایج است. مطالعات نشان داده است که غذاهای دریایی مدیترانه ای میزان بروز بیماریهای مزمن عروقی را 70 تا 50 درصد کاهش می دهد. این رژیم غذایی سرشار از میوه ، سبزیجات (هویج ، تربچه ، سیب زمینی ، پیاز ، تربچه) و سبزیجات ، سبزیجات برگ دار ، نان ، ماهی و غذاهای سرشار از لینولئیک اسید (دانه کتان و روغن کانولا) و روغن های گیاهی مانند کلزا است. مغز مانند گردو است.

روش آبیاری ، به طور گسترده در صنعت برای سخت شدن روغن ها و حاشیه ها استفاده می شود. اسید چرب خطرناکی به نام ترانس تولید می کند. با این حال ، حاوی برخی اسیدهای چرب ترانس در غذاهای حیوانی (گوشت گاو ، کره ، چربی لبنیات) است. اما میزان اسیدهای چرب اشباع نشده در چربی های طبیعی کم است.

مصرف اسیدهای چرب باعث افزایش کلسترول می شود. این اسیدها از نظر بیولوژیکی مانند اسیدهای چرب عمل می کنند. توصیه می شود بیش از 2 درصد از کل انرژی رژیم غذایی به اسیدهای چرب داده نشود. باید از استفاده از چربی های گیاهی جامد که به روشهای سنتی تولید می شوند خودداری کرد.

میزان چربی غذا:

چاقی با مصرف چربی ارتباط دارد و بر بسیاری از عوامل خطر بیماری های قلبی از جمله تصلب شرایین تأثیر می گذارد. هنگامی که چربی رژیم غذایی کاهش می یابد ، سطح تری گلیسیرید و کلسترول نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. البته یک رژیم غذایی بسیار کم چرب که کمتر از 20 درصد از کل انرژی چربی را تأمین می کند ، نمی تواند سطح کلسترول خون را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. بنابراین ، توصیه اساسی این است که میزان مصرف چربی را کمتر از 30 درصد از کالری روزانه خود قرار دهید. کمتر از 7 درصد غذا باید چرب باشد. به


دکتر. رضا اطمینانانی

تغذیه را درک کنید


دکتر. رضا اطمینانانی می تواند با ارائه تغذیه و کمیت اولیه و عادات غذایی ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر اینستاگرام کلیک کنید رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و تغذیه در اصفهان.


موارد پیشنهادی

استراتژی های کنترل گرسنگی

راهنمای خرید شیر

منابع غذایی آنتی اکسیدان ها

رابطه بین تغذیه و خلق و خو

مشکلات رژیم غذایی بدون کربوهیدراتدیدگاهتان را بنویسید