چرا ترور «شهید صیادخدایی» نشان استیصال صهیونیست‌ها در برابر قدرت مقاومت است؟/ تشییع باشکوهی که ایستادگی مردم ایران را به تصویر کشید


گروه سیاسی-رجانیوز: عصر یکشنبه خبر شهادت شهید حسن صیاد خدایی به سرخط خبری رسانه‌ها تبدیل شد. این شهید مدافع حرم در نزدیکی منزل خود و در هنگامی که قصد ورود به منزل را داشته است به ضرب پنج گلوله به شهادت رسید. چند روز پس از انتشار این خبر، روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز نوشت که رژیم اسرائیل به آمریکا اطلاع داده که ترور شهید صیاد خدایی کار آن‌ها بوده است. اما علت این اعتراف صریح صهیونیست‌ها به ترور شهید خدایی چیست؟

 

قمار برای پیروزی

وقایع ماه‌های اخیر در اسرائیل فضای ملتهب و دهشتناکی را در سرزمین‌های اشغالی ایجاد کرده است. عملیات‌های استشهادی و ورود سلاح به امنیتی‌ترین مناطق اسرائیل باعث شده که به مرور هیمنه امنیتی رژیم صهیونیستی شکسته شده و این تصویر برای مردم دنیا و ساکنان سرزمین‌های اشغالی ساخته شود که این رژیم توانایی حفظ امنیت خاک خود را نیز ندارد. به گفته برخی منابع، اقدامات و اراده ایران از اصلی‌ترین عوامل مسلح شدن گروه‌های ضدصهیونیستی در قلب اسرائیل است. این وضعیت اسفبار را باید به شکست‌های بلندمدت سیاست‌های منطقه‌ای اسرائیل در سوریه، عراق، لبنان و همینطور یمن اضافه کرد.

 

در این شرایط اسرائیل شدیدا نیازمند بازسازی اقتدار امنیتی خود است، لذا دست به اقداماتی در جهت هراس‌افکندن و اعتمادسازی برای ساکنان سرزمین‌های خودش زده است. اقداماتی مانند ترور شیرین ابوعاقله، خبرنگار شبکه الجزیره، و ایجاد اخلال در مراسم تشییع وی یکی از این اقدامات بود که با هدف نمایش اقتدار و جدیت اسرائیل در برخورد سخت با مخالفانش یا کسانی که از سوی آنها احساس خطر می‌کند صورت گرفت؛ با اینکه مشخصا این اقدام هزینه‌های بسیار جدی برای اسرائیل در سطح افکار عمومی مردم دنیا داشته است.

 

عملیات تروریستی یکشنبه تهران نیز در همین پازل قرار می‌گیرد. اسرائیل که به دلیل ضعف جدی امنیتی و میدانی در بازی جنگ روانی رو به شکست بود با این اقدام سعی در اعاده حیثیت امنیتی خود در برابر ایران دارد و به همین دلیل علی‌رغم اطلاع از هزینه سنگینی که ممکن است این اقدام برایش در پی داشته باشد حاضر شد به طراحی و اجرای این عملیات تروریستی اعتراف کند. در واقع اسرائیل هزینه‌های جدی نظامی-امنیتی و همچنین عواقب بین‌المللی رفتارهای خشونت‌بار و غیرقانونی خود را به جان خریده و روی این‌ها قمار کرده است تا موقتا بتواند در جنگ روانی پس از شکست‌های سنگینش تا اندازه‌ای خود را احیا کند.

 

واقعیت میدان، استیصال همه‌جانبه

صهیونیست‌ها در ماجرای ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان در دهه هشتاد، زمانی به ترور روی آوردند که کارد به استخوان‌شان رسیده بوده و ایران در آخرین مراحل دسترسی به بومی کردن دانش هسته‌ای بود؛ حالا و در مواجهه با موفقیت‌های منطقه‌ای ایران نیز شواهد نشانگر این است که در محاسبات امنیتی رژیم صهیونیستی در تقابل با سپاه قدس نیز همین اتفاق تکرار شده است. سپاه قدس عملا کار را در سوریه تمام کرده و به نقطه غیرقابل بازگشت رسانده است. تقویت حضور منطقه‌ای ایران در سوریه پس از جنگ اوکراین نیز از جمله شواهدی است که نشان می‌دهد محور مقاومت در حال ورود به مرحله‌ای جدید از تغییر توازن به نفع جبهه ضدصهیونیستی است.  صهیونیست‌ها حالا به فکر تخلیه بغض و کینه خود از این موفقیت‌ها افتاده‌اند. می‌توان گفت این اقدام با دو هدف شکل می‌گیرد؛ اول دست و پا کردن یک پیروزی روانی در برابر شکست‌های بزرگ، و دوم هزینه‌مند نشان دادن مبارزه با اسرائیل، ولو آنکه منجر به شکست این رژیم شود.

 

صهیونیست‌ها مدت‌ها در تلاش بودند این خط را دنبال کنند که در سوریه اقدامات امنیتی زیادی علیه ایران انجام می‌دهند و ایران توانایی پاسخ به این اقدامات را ندارد. دست‌زدن به ترور اخیر در تهران نشان می‌دهد که اقدامات و تلاش‌های تبلیغاتی که آن‌ها در سوریه دنبال می‌کردند، اثر روانی سابق را ندارد و اسرائیل مجبور به ایجاد هیاهو در تهران شده است. این نشانه شکست فاحش رژیم صهیونیستی در نبرد میدانی و تلاش برای تصویرسازی بر خلاف این واقعیت در اذهان جهانیان است.

 

دو سر باختِ صهیونیست‌ها

برخی رسانه‌های صهیونیستی مدعی شده‌اند که شهید صیاد خدایی در سرتاسر جهان علیه دیپلمات‌ها و مهره‌های رژیم صهیونیستی عملیات کرده و از جمله افرادی بوده است که در انتقال فناوری موشک به محور مقاومت نقش جدی داشته است، حتی در صورت آنکه این ادعاها را درست بدانیم به معنای اعتراف صهیونیست‌ها به این واقعیت است که در ازای ده‌ها ضر‌به‌ای که متحمل شده‌اند، مجبور به حذف شهید خدایی شده‌اند. این بدان معناست که عملیات آن‌ها تنها واکنشی منفعلانه و بزدلانه پس از ده‌ها ضربه‌ای است که قبلا دریافت کرده‌اند.

 

عملیات روانی که شکست خورد

رژیم صهیونیستی اشتباه بزرگی را با شهادت مدافعان حرم مرتکب شده است که اتفاقا منجر به خنثی‌سازی عملیات روانی نسبتا موفق‌شان در ابتدای حضور مستشاری ایران در سوریه شده است. در نخستین روزهای حضور مستشاری ایران در سوریه، موجی از شایعات و تخریب‌ها درباره مدافعان حرم توسط رسانه‌های صهیونیستی ساخته و پرداخته شد که یک نمونه آن شایعه پرداخت حقوق های نجومی  به مدافعان حرم بود. اما در همین عملیات تروریستی اخیر شهادت یک پاسدار مدافع حرم در خودرو شخصی او که یک پراید بود، و سکونت وی در منزل اجاره‌ای بار دیگر موجی از بازخوانی تخریب‌ها علیه مدافعان حرم را در افکار عمومی زنده کرد و واقعیت‌ها درباره زندگی مدافعان حرم به افکار عمومی را یادآور شد.

 

بیعت دوباره

تشییع باشکوه شهدای بزرگوار مدافع حرم و شهید صیاد خدایی خود نشانه‌ای روشن از ایستادگی مردم دربرابر نقشه‌های شوم صهیونیست‌ها و شکست سیاست‌های این رژیم نامشروع و ظالم است. جمعیت پر شور در این مراسم به حدی بود که رسانه‌های خارجی نتوانستند از آن یاد نکنند. به عنوان نمونه آسوشیتدپرس در پوشش مراسم تشییع شهید صیاد خدایی گزارش داد: «هزاران نفر از مردم عزادار روز سه‌شنبه برای ادای احترام به سرهنگ «حسن صیاد خدایی» یکی از اعضای سپاه پاسداران که اوایل هفته جاری توسط دو مرد مسلح سوار بر موتورسیکلت به ضرب گلوله کشته شد، به خیابان‌ها آمدند و شعار «مرگ بر اسرائیل» سردادند. عزاداران در این مراسم شعارهای ضدآمریکایی و ضد اسرائیلی سر می‌دادند و پوستری از شهید خدایی به همراه سردار قاسم سلیمانی، سردار ارشد ایرانی کشته شده در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در سال ۲۰۲۰ در عراق، و پرچم‌های پاره پاره شده اسرائیل، آمریکا و انگلیس را نشان می‌دادند. در یک تابلو که با آرم موساد و سیا پوشانده شده بود، نوشته شده بود: «ایران قربانی ‌تروریسم است». یکی از عزاداران در مراسم تشییع به آسوشیتدپرس گفت: «ما فقط می‌خواهیم انتقام بگیریم. دشمنان باید بدانند که ما به شهدا وفاداریم و خون آنها برای ما ارزشمند است.» گفتنی است این مراسم با حضور معنادار فرمانده سپاه قدس همراه بود.