پمپئو و حساسیت معنوی | پایگاه داده پادشاه


گروه سیاسی – رجانیوز: مایک پمپئو در گفت‌وگو با رسانه‌های دولتی عربستان، لفاظی خود را به کشور ما می‌گوید. بسیاری از مردم به ما گفته اند که اگر از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شویم، اگر او به کودز برود، جنگ رخ خواهد داد. جنگ رخ خواهد داد این هشدار وجود دارد که اگر به سردار سلیمانی حمله کنید، جنگ رخ می دهد، ما یکی دو مورد از این کارها را انجام ندادیم. ما هر سه مورد را انجام داده‌ایم و جنگی در کار نیست.» او از اظهارنظر در مورد سؤالاتی در مورد اینکه آیا اقدام نظامی برای وادار کردن ایران به اجرای تعهدات برجامی انجام شود یا خیر، خودداری کرد.

اما این مصاحبه چند تا اشکال دارد:

اولی؛ ایالات متحده و هیئت حاکمه آن ایالات متحده که یکی از قوی ترین متحدان است، از “جنگ احتمالی” نیز می ترسد. نگرانی هایی در مورد خطر تشدید تنش ها و جنگ احتمالی به عنوان دولت ایالات متحده وجود دارد اقدامی علیه بشردوستانه انجام دهد عواقب بالقوه و پرهزینه برای ایالات متحده استدلال هایی است که مشاوران کاخ سفید انجام نمی دهند.

دومین؛ یک تحلیلگر اصلاح طلب و دولتمرد سابق ایران هنوز نتوانسته الزامات یک نظام بین المللی را درک کند و با اقدامات رژیم ترامپ به درستی عمل کند. نگرانی در مورد جنگ با «تله تنش» و «سایه جنگ» در زمانی رخ می دهد که مقامات آمریکایی اعتراف کنند که می ترسیدند این اتفاق بیفتد. این بدان معناست که واکنش خشونت آمیز ایران به عقب نشینی بازیگر ماجراجو و افزایش هزینه ها برای آمریکا منجر می شود.

سومین؛ مایک پمپئو در مصاحبه با العربیه از اشاره به اقدامات نظامی علیه ایران پرهیز کرد. در حالی که تلاش می کند دولت آمریکا را متهم کند در حال حاضر نسبت به ایران سهل انگاری می کند او چاره ای جز رویارویی با جمهوری اسلامی ایران نداشت. این موضوع با اعترافات دولت آمریکا تأیید شد. این نشان می دهد که تنها راه رو به جلو از طریق دیپلماسی است. وزیر خارجه سابق آمریکا یک استدلال خیالی باید تحت رهبری دولت بایدن ایجاد شود. که در اعمال تحریم ها علیه ایران سخت گیری نمی کند شواهد نشان می دهد که این درست نیست. و گشایش فروش نفت ایران تبدیل ارز توسعه تجارت خارجی و آزاد شدن بخش قابل توجهی از وجوه بلوکه شده ما تنها ناشی از مذاکرات دیپلماتیک ایران در ماه های اخیر بوده است. تحریم روز پنجشنبه دولت بایدن این موضوع به فهرست تحریم ها علیه پتروشیمی ها و صادرات اضافه می شود. این نشان می دهد که تحریم در ته دیگ فرو رفته است و سلاح های تحریم دیگر اثری ندارند.

چهارمین؛ آمریکایی ها با مشاهده واکنش نامتناسب، خشونت آمیز و بازدارنده به ایران آتش بس را تشدید کردند.دولت روحانی بدون حداقل هزینه و بدون کاهش تعهدات برجام مانند هیچ کشور دیگری در جهان از برجام خارج شد و ایران را مقصر انتقام گیری دانست. اما صلح روحانیت در آمریکا پیامی از آسیب پذیری داد. این کمپین حداکثر فشار را بر لایه های سیاسی و اقتصادی برای گسترش تحریم ها وارد می کند. تا جایی که سپاه پاسداران نیز تروریست معرفی شد. اتفاقی که زمینه قانونی جرم و جنایت را در آمریکا ایجاد کرد. بررسی بعدی و ارزیابی واکنش ایران توسط رژیم همه این اتفاقات مانع از آن نشد که دولت وقت از وضعیت «تنهایی در برجام» رهایی یابد و اقداماتی علیه یکدیگر انجام دهند. بعدها هم روحانی ظریف و دیگر دولتمردان در برابر قانون راهبردی شورای مشورتی اسلامی مقاومت کرده و همواره بر این راه غلط پافشاری کرده است.

پنجمین؛ آمریکایی ها به اختلاف عقاید بین احزاب طرفدار غرب فکر می کنند. حمایت دولت و جناح بی تفاوت حکومت به سازماندهی نیروهای انقلابی انقلاب منجر شده است «عدم تصمیم گیری» و سردرگمی در ایران و در نتیجه ترور فرمانده نیروهای مقاومت در بغداد را با اطمینان انجام دادند. برای آزمایش کمپین برای ایجاد بالاترین فشار در سطوح امنیتی و نظامی. برای بهره برداری از درک نادرست احساسات سیاسی در ایران ترامپ نیز پس از این جنایت تهدید کرد که اقدام ایران با 52 حمله همزمان به ایران همراه خواهد بود اما موشک باران عین الاسد یک سیلی بود. حتی عدم اقدام تلافی جویانه ایالات متحده را بر آن داشته است که میزان موفقیت مبرم ترین کارزار امنیتی نظامی خود بر نخبگان سیاسی و اقتصادی را زیر سوال ببرد. همچنین نگران شکل گیری تنش های طولانی مدت است آنها حدود 24 ساعت در مورد نوع واکنش پس از حمله به بزرگترین پایگاه خود در منطقه مشورت کردند. مصاحبه دونالد ترامپ پس از این دیدار با صداهای لرزان و کلمات پراکنده وحشت را در چهره آنها نشان داد. این اقدام ممکن است به تداوم جنایت سازمان یافته نهایی این رژیم کمک کند. و به این ترتیب شکست این کمپین در لایه جدیدی دیده شده است.

ششمین؛ دولت ترامپ اقدام جدید را متوقف کرد. آتش زا و برهنه تا یک سال پس از ترور شهید سلیمانی و مهندسان، تضعیف نظریه پردازان «استراتژیک» در تهران، پیامی متفاوت از ایران به همراه داشت. این پیامی است که منجر به منافع هزینه ای اقدام جدید ایالات متحده می شود که انتظار می رود تأثیر منفی بر این کشور داشته باشد. کار تا آنجا پیش رفت که ساکنان جدید دفتر بیضی آشکارا در مورد آن صحبت کردند این «شکست بالاترین فشار بر ایران» بود و در بدترین حالت باعث شد کشورشان پنجره مذاکرات را ببندد. همه اینها نشان می دهد که آنچه به بازدارندگی یک کشور می انجامد یک اقدام متقابل و قدرتمند است. تصور ایده آل از نظام بین الملل و نوع مقابله بی تفاوت با دشمن. نه تنها قادر به تامین منافع سیاسی و اقتصادی ایران نیست. اما به ابعاد نظامی و امنیت ملی نیز آسیب می رساند.