پایان دوران هسته ای “به صورت”


راه اندازی و تزریق گاز به صدها سانتریفیوژ پیشرفته توسط سازمان انرژی اتمی کشورمان. که در واکنش به تحریم های جدید آمریکا صورت گرفت. به تعدادی از شرکت های مرتبط با ایران این پاسخ روشنی به سیاست “هویج و چوب” ساحل غربی و مواجهه با چالش های جدید است.

ساعاتی پس از اعلام تحریم های واشنگتن علیه فعالیت های اقتصادی ایران. تهران اقدامی انجام داده و متعهد شده است که ظرفیت هسته‌ای خود را به صورت صلح‌آمیز به سطح بالاتری بر خلاف تقاضای غرب برساند. دو روز پیش وزارت خزانه داری آمریکا این شرکت اعلام کرده است که شرکت جدید را به دلیل دخالت با ایران در لیست تحریم قرار داده است. نکته جالب پس از این عملیات در بیانیه یکی از مقامات خزانه داری آمریکا مشاهده شد. که پس از اعلام تحریم های جدید کشور او همچنان به دیپلماسی متعهد است. پاسخ سریع، روشن و قاطع ایران. که به گفته وزیر امور خارجه «ایران ساکت نخواهد ماند» در حالی است که انتظار می‌رود مقامات آمریکایی و اروپایی واکنش‌های دیپلماتیک به ایران نشان دهند. آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و رافائل گروسی مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای ادعایی در جریان نشستی برای اصلاح معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، اقدامات بلندپروازانه ایران را تشریح کردند. و دو کشور اروپایی انگلستان و فرانسه. جاه طلبی نیز نامیده می شود در بیانیه ای مشترک واشنگتن به خطرات دریافت تسلیحات هسته ای توسط تهران اشاره کرد. در همین حال، «بلینکن» در پیامی توئیتری به صراحت اعلام کرد که «واشنگتن تا زمانی که ایران آماده بازگشت به برجام شود، به اعمال تحریم ها ادامه خواهد داد».

مقابله با آزار و اذیت آمریکا

واکنش آمریکا به تحریم ها و اقدام بدون در نظر گرفتن تأثیر بالقوه آنها. این نشان می دهد که در مقابل سوء استفاده آمریکا و متحدان اروپایی اش ادعاهایی را درباره صنعت صلح آمیز هسته ای ایران مطرح می کنند. اقدامات متقابل ایران دیگر بی تفاوت نخواهد ماند. و تصمیم گیرندگان کشور با توجه به قوانین راهبردی برای رفع تحریم ها، امکانات قانونی گسترده ای را برای مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا کشف کرده اند.

یک سال از آغاز مذاکرات لغو تحریم ها در وین می گذرد. این فرصت خوبی برای انتشار حقایقی است، مانند تاخیر آمریکا در تصمیم گیری درباره دستیابی به توافق. و در عین حال ادامه راه دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا. در پیگیری فشارها و تحریم ها باید ابعاد مختلف آنچه در روند آخرین تحولات مذاکرات برای احیای برجام رخ داد مورد بحث و بررسی قرار گیرد فرصت های خوب برای آمریکا. و متحدان برای انتقاد، انتقاد و آموختن راه روشن و قاطع ایران در مواجهه با تحریم ها و فشارها. یا به عبارت دیگر سیاست شکست خورده از «هویج و چماق» و موارد مشابه ممکن است در آینده پیش بیاید. برای پیشرفت و به تصمیم گیران و مجریان کشورمان عزم و اراده بیشتری می دهد تا راهی را که در مواجهه با غرب پیش رو دارند طی کنند.

اقدامات لازم برای پایان دادن به تحریم ها

اعتبار این پاسخ تهران این است که آمریکا طرف اصلی مذاکرات غیرمستقیم با ایران است. این باید با لغو تحریم های هسته ای در یک فرآیند کارآمد برای تحقق منافع اقتصادی تهران تصمیم گیری شود. این تنها اقدامی است که به ایران اجازه می دهد تعهدات خود را در قالب توافق هسته ای از سر بگیرد. اما در بحبوحه شرایط حساسی که طرفین در حال ارائه ایده های جدید است آمریکا نام خود را به فهرست تحریم های ایران اضافه کرده است. و در عین حال مدعی است که همچنان از دیپلماسی استقبال می کند در واکنش به این تحریم های جدید، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه گفت: اخیرا هماهنگ کننده اتحادیه اروپا ابتکار عمل را مطرح کرد و به همه طرف های ایران 4+1 و آمریکا پیام داد و ما در پایتخت در حال بررسی این پیام است و توافق داریم که دور میز مذاکره جمع شویم. اما ما شاهد قطعنامه جدیدی از سوی آمریکا هستیم. امیرعبداللهیان با اشاره به واکنش ایران به سانتریفیوژ جدید انتشار صدها گاز گفت: این اقدامات بی‌اساس و تحریم‌های بی‌اثری که بایدن، بلینکن و راب مالی به آن پرداخته‌اند و حتی خود بورل نیز در پیام اخیر به آن اشاره نکرده است، تاثیری ندارد. «آمریکایی ها نباید فکر کنند که با این اقدامات می توانند در میز مذاکره امتیاز کسب کنند و از بزرگ نمایی خودداری کنند. ما منطقی و قابل مذاکره و نزدیک هستیم.توافق.ما قوی و جدی هستیم. اما اگر طرف آمریکایی بخواهد این مسیر را ادامه دهد ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه، پیشتر گفته بود: «اول، جمهوری اسلامی ایران قاطعانه، قاطعانه و سریع به تایید کاخ سفید مبنی بر ادامه تحریم ها واکنش نشان خواهد داد. و دوما تمام اقدامات لازم اقداماتی را برای تصحیح هرگونه تأثیر منفی که ممکن است با اعمال چنین تحریم هایی بر تجارت و اقتصاد کشور ایجاد شود، انجام خواهد داد.

تعهد ساختگی

ظهور این تحولات در روزها و شب های آخر مصادف با دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای در نیویورک بود که به موقعیت همزمان آژانس و غرب منجر شد. سخنرانی ادعایی در این جلسه از جمهوری اسلامی خواسته است تا دسترسی کامل به بازرسان این اداره را بدهد و مجدداً اطلاعات درخواستی را ارائه دهد. وزرای خارجه آمریکا، انگلیس و فرانسه نیز در بیانیه ای مدعی شدند که ایران نباید سلاح هسته ای دریافت کند. و مدعی شد که با وجود تلاش های گسترده دیپلماتیک ایران از این فرصت برای اجرای کامل تعهدات خود ذیل توافق هسته ای استفاده نکرده است. این کشورها بدون اشاره به تحریم ها و اخلال در روند دیپلماتیک آمریکا از کشورمان خواسته اند مفاد برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل را اجرا کند. و در مورد مسائل حل نشده مرتبط با مواد و فعالیت های هسته ای که ممکن است اعلام نشود با آژانس همکاری کنید.

“جو بایدن” رئیس جمهور ایالات متحده در بیانیه‌ای که پیش از این نشست منتشر شد، مدعی شد که «در هماهنگی با شرکا و شرکای منطقه‌ای‌مان، ما در تلاش هستیم تا برجام را از طریق دیپلماسی بازگردانیم و پیشنهادات جدیدی را آماده کنیم. «جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح‌های هسته‌ای.» ژائو لیجی گفت: رویکرد اروپا به رویکرد آمریکا در قبال تحریم‌ها در زمانی است که چین به عنوان طرف مقابل در مذاکرات از اجرای تحریم‌های جدید واشنگتن انتقاد می‌کند. سخنگوی وزارت خارجه چین. در این رابطه گفت که «آمریکا به عنوان طرفی که این بحران هسته‌ای را ایجاد کرد سیاست های غلط در مورد فشار حداکثری باید اصلاح شود. و به درخواست مشروع و منطقی ایران پاسخ می دهد.

مشکل آشکار این است که غرب در مسیر اشتباه پافشاری می‌کند و در عین اذعان به ناکارآمدی‌های ترامپ، همچنان راه ترامپ را دنبال می‌کند. اما از طرف دیگر با تغییر استراتژی ها در سیاست خارجی ایران مسیر وابستگی به برجام و در عمل را رها کرده است در صورتی که این مسیر به سود اقتصادی منجر نشود بنابراین، باز بودن ایران در برابر رفتارهای نادرست آمریکا پس مصداق این ضرب المثل است که دوران تمام شده است!

قطع كردن

توسعه غنی سازی در شرایط حفاظتی مناسب و زیرزمینی.

‌ ‌ و راه اندازی هزاران سانتریفیوژ IR6 یکی از واکنش های خشونت آمیز ایران به تحریم های جدید آمریکا علیه شرکت های مرتبط با کشورمان در روزهای اخیر است. اگرچه واضح است که تحریم های جدید آمریکا مانند تحریم های چند هفته پیش این کشور با واکنش شدید کشورهای ثالث مواجه شد. مورد توجه کشورها قرار نخواهد گرفت در جهان دیگر و آنجا از دست دادن اثر اما پاسخ ایران با پاسخی سریع، قاطع و به موقع، ثابت کرده است که هیچ اقدامی از سوی واشنگتن بی پاسخ نمی ماند. صدها سانتریفیوژ راه اندازی شد این که متشکل از ماشین‌های پیشرفته IR6 و IR1 است، پس از اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه می‌شود تا نشان دهد ایران نه تنها به تعهدات برجام و فرا دفاعی خود عمل می‌کند. با وجود کار سیاسی آژانس گفتنی است این سانتریفیوژها پیش از این در مرکز هسته ای شهید احمدی روشن نطنز نصب شده و در حال آماده سازی برای بهره برداری هستند. رسانه های داخلی از وضعیت ایمنی و حفاظتی فعالیت های انجام شده خبر دادند: خودروهایی که دیروز سوخت گیری شده اند در سالنی که در زیرزمین مجتمع نطنز ساخته شده است قرار داشتند که در وضعیت امنیتی و حفاظتی قرار دارد.از نظر خوب. حفاظت غیر عملیاتی”

مبدا: ایران