ولگردهای دو میلیارد دلاری بر دوش دولت/نیاز به تدوین قانون موثر در مورد حیوانات


گروه اجتماعی رجانیوز: تا چند سال پیش حمله سگ های ولگرد یک مسئله اجتماعی غیرعادی است. اما در حال حاضر با رشد شبکه های اجتماعی و تشویق برخی افراد به فرزندخواندگی سگی به نام «دوستدار محیط زیست» جمعیت ولگردهای کشور از مرز ۲ میلیون نفر گذشت، این موضوع چند روزی است که خبر حمله سگ‌های ولگرد را در صدر اخبار قرار داده است.

در آخرین مورد دهفته گذشته دو خبر تلخ و دلخراش از کشته شدن دو کودک در پی حمله یک سگ ولگرد در منطقه دامشهر قم منتشر شده است که از یک سو ساکنان قم را ویران کرده و از سوی دیگر. باعث نگرانی از وقوع مجدد چنین حوادثی در کشور می شود

طبق آمار منتشر شده سالانه حدود 200 هزار نفر.در کشور ماآنها مورد حمله سگ ها قرار گرفتند و باید فوراً علیه هاری واکسینه می شدندمدیر گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی قزوین به خبرنگار ایرنا گفت:ولت باید برای هر گزیده ۱۰ میلیون تومان برای واکسیناسیون هاری هزینه کند، یعنی. واکسن هاری این کشور سالانه حدود دو میلیارد تن هزینه دارد و به دلیل هزینه است واکسن هاری بیمه شده است. این مبلغ به طور کامل توسط دولت تامین می شود.

البته نباید از این نکته غافل شد که نگهداری از سگ ولگرد می تواند هزینه هنگفتی در کشور و شهرداری داشته باشد. شهردار پردیس سال گذشته هزینه نگهداری 850 قلاده سگ را 50 میلیون در ماه اعلام کرد. این بدان معناست که برای نگهداری از 2 میلیون سگ، حدود 1500 میلیارد تن در سال نیاز است! برای این هزینه ها ما باید هزینه های بازپروری، عقیم سازی و واکسیناسیون سگ های ولگرد را افزایش دهیم که بسیار بالاست.

غذا دادن به سگ ولگرد می تواند باعث ایجاد انسان شود آدم احساس مهربانی می کند و خوشحال است. اما این کار اکوسیستم طبیعی را از بین می برد و مشکلات زیادی را ایجاد می کند. کارشناسان محیط زیست می گویند حیوانات زمانی که احساس امنیت می کنند و تغذیه می کنند، غرایز بیشتری برای تولید مثل دارند. و بدون ایمنی و غذا به طور خودکار تکثیر نمی شود. کارشناسان حیات وحش می گویند غذا دادن به سگ های ولگرد و بی خانمان به این نژاد امتیاز می دهد. افزایش تولید مثل و جمعیت آنها را افزایش دهند

چندین حمله سگ های ولگرد به کودکان ولگرد در چند روز و ماه گذشته. این امر بر ضرورت وضع قوانین جدی و مؤثر در این زمینه تأکید می کند. در کشورهای توسعه یافته قوانین سختگیرانه ای برای حیوانات وجود دارد. در این کشورها اغلب سگ های بی صاحبی که واکسینه نشده باشند وجود ندارد. سگ‌ها در خط دریافت واکسیناسیون، عقیم‌سازی و تسلیم شدن یا به‌طور دردناکی کشته شدند. البته برخی کشورها نیز سگ های ولگرد بدون صاحب را به کشورهای سگ خوار صادر می کنند.

مصر یکی از کشورهایی است که بیشترین سگ های ولگرد را دارد، در این کشور سگ های ولگرد توسط شهرداری ها از خیابان ها جمع آوری و به کشورهایی مانند کره جنوبی و چین صادر می شود. سگ سگ از سال 2017 که صادرات سگ های ولگرد آغاز شد، تعداد سگ های ولگرد در مصر به شدت کاهش یافته است.

در آمریکا دولت اجازه می دهد از “تله سیانید” برای کشتن حیوانات مزرعه مانند روباه، گرگ، کایوت و غیره استفاده می شود. با مقاومت زیادی از سوی فعالان محیط زیست و حقوق حیوانات مواجه می شود.علاوه بر این، کشتن سگ های ولگرد در اتاق های گاز روش دیگری است که هنوز در 9 ایالت آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد.به این ترتیب حیوانات را در جعبه های دربسته قرار داده و به داخل آن گاز تزریق می شود.

هلند اولین کشوری است که سگ های ولگرد در خیابان ها وجود ندارد. برای مدت طولانی هلند دارای بیشترین تعداد سگ های خیابانی در اروپا بود. دولت هزینه عقیم کردن سگ را رایگان تقبل می کند. و اجرای موثر روند قانونی و در حال حاضر هیچ سگ ولگردی در کشور وجود ندارد، البته برای کسانی که حیوانات خانگی خود را در خیابان رها می کنند. زندان و مالیات های سنگین برای نگهداری از حیوانات را در نظر بگیرید.

فرانسه نیز شرایط سختگیرانه ای را برای مراقبت از سگ های شکاری و خطرناک وضع کرده است. و سگ ها را از حیوانات خانگی معمولی جدا کنید سگ های شکار در این کشور نمی توانند در انظار عمومی و فقط در مکان های ممتاز ظاهر شوند. قلاده و قلاده برای این نوع سگ لازم است که صاحبش دارد و باید به آن غذا داد. برای اینکه بتوانید عمل وازکتومی را انجام دهید باید مجوز ضمیمه شود. واکسیناسیون های لازم و تحویل سگ