وقتی «لایلاس» احمق شد!


مصاحبه هفته گذشته سعید لیلاز با روزنامه اعتماد و اظهارات او: «صلح از بشکه می آید نه از معامله!» همفکران جریان اصلاحات را بر آن داشت تا او را در رسانه ها تحلیل و نقد کنند.

به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، سعید لیلاز، اقتصاددان و عضو شورای مرکزی حزب نمایندگان سازندگی، هفته گذشته با روزنامه ادمت صحبت کرد. که معلوم شد موضوع کوچکی است در این مصاحبه او چیزی در مورد برجام و دفاع ایران نشان داد. که شاید اصلاح طلبان در هشت سال گذشته از نشان دادن آن هراس داشتند.

لیلاز در این مصاحبه برجام را سندی دانست که طرف آمریکایی نمی تواند آن را تایید کند. و به قول او «به محض تغییر موازنه قوا به محض اینکه هیئت حاکمه آمریکا احساس نیاز کرد شرایط را تغییر دهید و دوباره خراب است!”

وی در واکنش به ظاهر پایتخت پس از امضای برجام، به سادگی گفت: «هیچی»، هیچی، هیچی… هر کی اینو بهت میگه دروغه…!

ولی الله سیف، رئیس سابق بانک مرکزی در 7 فروردین 95، پیش از این در نشست های بانک جهانی و صندوق بین المللی پول بانک جهانی و صندوق بین المللی پول به این موضوع اشاره نکرده بود. اجرای برجام “مطمقاً هیچ اتفاقی نیفتاده است!”

اما شاید مهمترین بخش از بیانیه لیلاز جایی است که او در مورد ایمنی صحبت می کند. از سال های متمادی اصلاحات دولتی تا همین اواخر اکثر نظریه پردازان جنبش اصلاحات دکترین سیاست خارجی خود را بر اساس تنش زدایی و گفتگو تدوین می کنند. اما لیلاس جمله کلیدی را که اصلاح طلبان قبلا رد کرده بودند گفت: «صلح از بشکه می آید، نه از معامله! هیچی بهت نمیده کاغذ چیزی به شما نمی دهد. حتی اگر کنگره آمریکا تایید کند ده دقیقه طول کشید تا رئیس‌جمهور آمریکا از پس آن بربیاید، به نظر من در یک موضوع بی‌طرفی مطلق، شرایطی که آمریکا برای حمله نکردن به ایران دارد، هزار برابر است. سنگین تر از اسرائیل

آمریکا به فکر متحدانش در امارات، کویت، عربستان سعودی و عراق است نه آتش سوزی در منطقه خلیج فارس و نیروهایش در منطقه. اما اسرائیل اصلا نگران نیست… زمانی که با خانم ظریف صحبت کرده ام، با هم صحبت کرده ام. من معتقدم که هیچ چیز جز بشکه نمی تواند ثبات شما را تضمین کند.»

مصاحبه طولانی لیلاز با آتمن مسائل دیگری هم دارد. وی در میان نقل قول های خود درباره فساد گفت: «این کشور باید با فساد مبارزه کند. مبارزه با سوء مدیریت پتروشیمی و فولاد و متالورژی و بانک و بیمه به دست نیمه الیگارشی فاسدی که نفت را تبدیل به بشکه فولاد می کند 18 دلار می گیرند، بشکه را 100 دلار می فروشند و اسمش را سود می گذارند. منبع فساد اینجاست. که شما حتی نمی دانید.»

این سخنان اقتصاددان اصلاحات و حمایت او از ساخت بمب اتم برای افزایش قدرت بازدارندگی آن با منطقی که اصلاح طلبان سال ها دنبال می کردند بسیار متفاوت است، منطقی که نشان دهنده ناکارآمدی سال های اولیه است.تهدید حملات آمریکا در دهه هشتاد. علیه ایران و دو حمله به افغانستان و عراق. نقش کاهش رتبه و تلاش های سیاست خارجی را به شدت تضعیف کرده است. و این ثابت می کند که بازدارندگی باید جدی گرفته شود.

گرچه سیاست بزرگ جمهوری اسلامی در این سالها ساختن بمب هسته ای نبود. و تا الان ثابت شده اما استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای نیز نقش مهمی در بازدارندگی دارد. و اهمیت آن است این واقعیت که یک ابزار امتیازدهی است ما نباید وارد حوزه های دیگر بازدارندگی مانند موشک ها و مناطق شویم.

اما اظهارات لیلاز برای برخی از اصلاح طلبان کارساز نبود. و برخی به سخنان او که ایمنی از لوله توپ می آید، حمله کرده اند. و همچنان بر منطق دوران اصلاحات پافشاری می کند.

محمد فضلی، استاد دانشگاه، دانشیار پژوهشگر مرکز مطالعات استراتژیک و مدیر شبکه آموزش سیاست عمومی دولت حسن روحانی، در توئیتی تلاش کرد تا قدرت دفاعی را نادیده بگیرد و نوشت: «آرامش یا تنش بستگی به این ندارد. فقط قدرت بشکه ارزش توپ بیشتر از توپ است. نقشی که در دنیا بازی می کنید. نیازهایی که شما مطرح می کنید میزان رضایت مدنی نسبت به والدین و هماهنگی درونی قدرت نرم و تصویری که به دنیا ارائه می کنید. و مجموعه توافقات خارجی و داخلی نیز مهم است!

فیاض زاهد، فعال اصلاحات سیاسی نیز در بررسی مصاحبه لیلاز در روزنامه اعتماد نوشت: «سعید با تانک به عنوان ضمانت برخورد کرد. و در جای دیگر تلویحاً معتقد بود دریافت بمب اتم تضمینی برای ثبات سیاسی ایران است، اما سعید نگفته که آیا شرکت بزرگی هستیم، آیا در آمریکا و اروپا در پروژه های بزرگ نفت و گاز، پتروشیمی، مسکن مشارکت داریم. و خودروها و مراکز منطقه ای و پروژه های دیگر ده ها پروژه دیگر آیا آنها همچنان از برجام خارج خواهند شد؟او پاسخ این نکته را می داند. اما چرا او آن را مانند یک رمز و راز تجزیه و تحلیل کرد! من با این نظریه قدیمی مخالفم.»

سعید شریعتی یکی از اعضای ائتلاف سخنان لیلاز را دروغ و نادانی خواند و بر اصول اصیل اصلاح طلب در صلح با جهان تاکید کرد و نوشت: پیش نیاز لازم برای امنیت پایدار توافق و صلح است. زمین و شرایط توسعه پایدار یکی از ارکان توسعه پدافندهای متعارف است که نادیده گرفتن این اساسی اشتباه یا سوء تفاهم است.

کامبیز مهدی زاده داماد حسن روحانی نیز در توییتر خود نوشت: فردی که خود را اقتصاددان می نامد و تا دیروز برای JRC و مجری برنامه ضبط می کرد. امروز از یک سطل توپ صحبت می کرد و شد شوت کن و پشت توپ بشین فردا خدا رحمتش کنه! مصطفی فقیهی یکی از رسانه های جریان اصلاحات نیز لیلاز را «همه کاره» و جذاب خواند!

در این میان عباس عبدی در یادداشت دیروز خود در روزنامه اعتماد ضمن انتقاد از لیلاز، در مصاحبه های خود از منتقدان نیز انتقاد کرد.

عبدی انتقادهای لیلاز را با استناد به تخیل یا حتی انگیزه های واقعی نشانه ضعف می دانست نه قدرت. و از منتقدان اصلاح طلب لیلاز انتقاد کرد که سخنانش را خلاف جهت سیاسی خود می گویند و نوشت: «این تحلیل ربطی به اصلاح طلبان اصولگرا ندارد. و براندازی هرگونه تحلیل چارچوب منطقی بر اساس این روش تحلیل نمی تواند بی اعتبار کند. و اگر برخاسته از جریان اصلی اصلاحات باشد، نادرست خواهد بود. انتظاراتی که ما فکر می کنیم تحلیلگران باید در داخل بگویند چیست؟ قاب روند مسئله بعدی این است اگر رودخانه به خودش اطمینان داشت از کلمات نمی ترسید، خوشحال شد. زیرا اگر جریان‌ها را تحلیل کنیم، بیشتر حاضریم به تناقضات گوش دهیم تا بدفهمی».

هر چند گفته های سعید لیلاز پیش از این بارها از سوی تحلیلگران بین المللی و دفاعی بیان شده است. و صحت آن به تجربه ثابت شده است. روند اصلاحات که در هشت سال گذشته از برجام حمایت کرده و به بهانه های مختلف سعی در نادیده گرفتن حق وتوی آن داشته است. این واقعیت را شنید امروز از زبان هر نظریه پردازی قابل تحمل نیست. و به بهانه اظهارات و انتقادات در مورد ظاهر لیلاز هم اشتباه کردند.