واکنش پس از شلاق زدن: چه کاری می توانید انجام دهید؟

آیا تا به حال تصادف کرده اید؟ در طول عمر متوسط، احتمال زیادی وجود دارد که شما یا کسی که می‌شناسید، چنین اتفاق ناگواری را تجربه کنید. آمارها نشان می دهد که در طول عمر خود از هر چهار نفر یک نفر دچار تصادف رانندگی می شود. بعد از یک گلگیر، چه راننده یا مسافر، ممکن است یک یا دو مسکن مصرف کنید و شاید مقداری فیزیوتراپی انجام دهید. سپس، وقتی احساس بهتری کردید، ممکن است دیگر هرگز به آن فکر نکنید. اما اگر علائم باقی بماند چه؟ یا بدتر از آن، اگر هیچ علامتی نداشته باشید، آیا ممکن است تصادف دوباره به سراغتان بیاید؟

“شلاق شلاق” چیست؟

اصطلاح غیرپزشکی شلاق برای اولین بار در سال 1928 مورد استفاده قرار گرفت. اگرچه عبارات دقیق تری مانند آسیب شتاب خم شدن-کشش گردن یا آسیب بافت نرم دهانه رحم گاهی اوقات جایگزین آن شده است، اما “whiplash” همچنان به طور معمول برای این نوع بافت نرم استفاده می شود. آسیب گردن دکتر متخصص آسیب شلاقی آرتور کرافت تخمین می زند که سالانه 3 میلیون آسیب شلاقی در ایالات متحده رخ می دهد و از هر سه نفر یک نفر از این عارضه رنج می برد.

آسیب شلاقی یک فشار یا ضربه ناگهانی است که بر استخوان‌ها، دیسک‌ها، ماهیچه‌ها، رباط‌ها، اعصاب و تاندون‌های گردن تأثیر می‌گذارد، ناحیه‌ای از بدن که هفت مهره را درگیر می‌کند و به عنوان ناحیه گردنی شناخته می‌شود. تکان‌های مضر سر و گردن به جلو و عقب و یا حتی به پهلو نه تنها در اثر تصادفات اتومبیل، بلکه در اثر ورزش‌های تماسی، سواری‌های مختلف در شهربازی، سقوط و حمله نیز ایجاد می‌شوند. از نظر آماری، برخورد وسایل نقلیه موتوری، ورزش های تماسی و سواری در شهربازی سه علت اصلی هستند.

علائم مختلفی با آسیب شلاق همراه است، از جمله، اما نه محدود به، درد گردن و کمر، حالت تهوع، بی حسی، ضعف، خستگی، سرگیجه، سرگیجه (از دست دادن تعادل)، التهاب، اختلال شنوایی، سردرد، اختلالات بینایی، شکستگی و فلج شدن گاهی اوقات، هیچ علامتی در ابتدا وجود ندارد، فقط روزها، هفته ها یا حتی سال ها پس از آسیب ظاهر می شود. عواقب شلاق از درد خفیف برای چند روز (شایع ترین نتیجه) تا ناتوانی شدید ناشی از محدودیت حرکت سر یا ستون فقرات گردنی، گاهی همراه با درد مداوم متغیر است. این احتمال وجود دارد که 40٪ تا 50٪ از افرادی که آسیب شلاقی دارند از درد دائمی رنج می برند.

درمان جراحت

پس از یک حادثه، مهم است که فوراً در یک اتاق اورژانس یا توسط پزشک کایروپراکتیک خود معاینه شوید. در صورتی که شکستگی رخ نداده باشد، متخصص کایروپراکتیک می‌تواند معاینه‌ای را انجام دهد که با گرفتن شرح حال دقیق شروع می‌شود، سپس آزمایش‌های ارتوپدی و عصبی، تست دامنه حرکتی، بررسی وضعیت بدن و لمس، و عکس‌برداری با اشعه ایکس برای مشاهده میزان آسیب یا تغییر انجام می‌شود. در ستون فقرات گردن باید در عکسبرداری با اشعه ایکس کاملاً صاف باشد و کایروپرکتیک شما قادر خواهد بود هرگونه ناهماهنگی (subluxation) را تشخیص دهد. در نمای جانبی، گردن باید قوس دایره ای را نشان دهد. از دست دادن انحنای دهانه رحم، که در ضربه فیزیکی رایج است، می تواند باعث هر یک از علائم شلاقی شود که قبلا ذکر شد.

درمان شلاق شامل ورزش‌های غیرفعال و فعال، ماساژ ملایم، کایروپراکتیک، ماساژ درمانی، تنظیم ستون فقرات و اندام‌ها و همچنین درمان‌هایی مانند کشش برای اصلاح وضعیت ستون فقرات، تحریک الکتریکی برای آرام کردن اسپاسم عضلانی، کشش و یخ است. استفاده از یخ بلافاصله پس از آسیب های شلاقی به کاهش التهاب و تورم کمک می کند. هر برنامه باید به مدت 10 تا 20 دقیقه در هر ساعت نگهداری شود. پس از 24 ساعت، تناوب بین یخ و گرما، حداکثر 20 دقیقه در هر درمان توصیه می شود. یخ یا کیسه یخ باید قبل از استفاده در یک حوله پیچیده شود. برای خواب، بیمار می‌تواند حوله‌ای را بغلتد و در حالی که به پشت دراز می‌کشد، آن را زیر گردن بگذارد، به طوری که پشت جمجمه روی تخت قرار گیرد، وضعیتی که باعث بهبود جراحت می‌شود.

کایروپراکتیک ترجیح داده می شود

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که کایروپراکتیک و طب سوزنی برای درمان صدمات ناشی از تصادفات رانندگی موثرتر از داروها هستند. به گفته شورای تحقیقات بیمه، “نزدیک به یک سوم از تمام مدعیان آسیب دیده در تصادفات وسایل نقلیه موتوری (MVAs) به دنبال درمان از پزشکان کایروپراکتیک هستند.” وقتی شورای ملی ایمنی (NSC) تشخیص داده است که سالانه بیش از 12 میلیون MVA وجود دارد که بیش از 20 میلیون وسیله نقلیه را شامل می شود، این عدد چشمگیر است.

در یک مطالعه مرتبط منتشر شده در مجله پزشکی نیوانگلند، محققان نشان دادند که “درمان مفاصل فاست [which link the bones in the spine] نه تنها درد شدید گردن را تسکین داد، بلکه اختلالات روانی مرتبط با تصادفات رانندگی را نیز برطرف کرد.” طبق مطالعه دیگری که در کتاب دکتر استفن فورمن و دکتر آرتور کرافت منتشر شده است: آسیب‌های شلاقی: سندرم شتاب/کاهش دهانه رحم، ویرایش سوم (لیپینکات ویلیامز و ویلکینز). ، 2001)، مقایسه اخیر پزشکی، طب سوزنی، و مراقبت های کایروپراکتیک در یک کارآزمایی تصادفی گزارش داد که “مقایسه داروها (Celebrex، Vioxx، یا پاراستامول [acetaminophen]در مورد طب سوزنی و دستکاری ستون فقرات در طول 9 هفته در افراد مبتلا به درد مزمن ستون فقرات (از جمله درد گردن تا کمر)، نویسندگان برتری نسبتاً عمیقی در دستکاری ستون فقرات کایروپراکتیک نشان دادند.

بسیاری از مردم مراقبت های کایروپراکتیک را به دلیل مزیت آن در بهبود آسیب های بافت نرم (به عنوان مثال، رباط ها، ماهیچه ها، بافت)، به ویژه ستون فقرات، برای درمان انتخاب می کنند. از آنجایی که صدمات مرتبط با تصادفات رانندگی اغلب رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات ستون فقرات و رباط های مرتبط با آنها است، طبیعی است که کایروپراکتیک درمان ارجح است.

پیشگیری از آسیب های بیشتر

عوامل مختلف پیشگیرانه می توانند به جلوگیری از بروز یا بدتر شدن صدمات ناشی از ضربه شلاق در حین رانندگی کمک کنند. علاوه بر اقدامات واضح برای جلوگیری از حواس پرتی در وهله اول، مانند استفاده نکردن از تلفن همراه برای تماس یا پیامک، پوشیدن کمربند کامل روی پاها ضروری است. رانندگان و مسافران باید پشت سر خود را در وسط پشت جمجمه قرار دهند و سعی کنند در حالی که خودرو در حال حرکت است، سر را روی پشت سر قرار دهند. نگاه مستقیم به جلو و بررسی مکرر آینه های عقب نیز برای راننده بسیار مهم است.

از آنجایی که برخی از آسیب‌های شلاقی منجر به اثراتی می‌شوند که سال‌ها طول می‌کشد، اگر تصادفی با ضربه دهانه رحم رخ دهد، توجه فوری ضروری است. جستجوی مراقبت های پزشکی و کایروپراکتیک خوب بدون تأخیر می تواند به جلوگیری از ایجاد آسیب های اضافی و همچنین جلوگیری از نیاز به جراحی کمک کند.

دکتر چاد لورنس یکی از کمتر از 400 پزشک در سراسر جهان است که به عنوان یکی از همکاران برجسته بیومکانیک بالینی وضعیت بدن شناخته شده است. تمرین او بر اصلاح ساختاری ستون فقرات، تغذیه، ماساژ درمانی، طب سوزنی، مراقبت از خانواده و اطفال و همچنین حمایت پس از آسیب های شخصی و تصادفات خودرو متمرکز است. دکتر لورنس می تواند به تسکین علائم برای افرادی که از انواع مشکلات جسمی رنج می برند، از جمله درد گردن و کمر، سندرم تونل کارپال، سردرد، مشکلات اندام ها و آرتریت کمک کند.