هفته پررونق دیپلماسی اقتصادی بدون برجام و FATF


امضای سند همکاری راهبردی 20 ساله بین ایران و ونزوئلا امضای 9 سند همکاری بین ایران و ترکمنستان و رایزنی و گفتگو با کشورهای دیگر هفته پررونق دیپلماسی اقتصادی

در هفته گذشته تهران چندین سفر دیپلماتیک داشته است. از زمان روسای جمهور ونزوئلا و ترکمنستان خطاب به وزیر خارجه پاکستان در ماه جاری نیز رئیس جمهور تاجیکستان و وزیر کشور عراق به تهران سفر کردند و با مقامات عالی رتبه کشورمان دیدار کردند.

فروش نفتکش های ایرانی به ونزوئلا و امضای سند همکاری استراتژیک 20 ساله بین دو کشور. امضای 17 سند همکاری بین ایران و تاجیکستان امضای 9 سند همکاری بین ایران و ترکمنستان و بحث و گفتگو با مقامات عالی رتبه سایر کشورها برای لغو و مخالفت با تحریم های آمریکا به کشورهای مختلف بخشی از دیپلماسی فعال دولت در این جلسات بود.

در این جلسات مقامات ارشد کشورمان بر ضرورت توسعه روابط و همکاری های دوجانبه و چندجانبه منطقه ای و بین المللی ایران و سایر کشورها تاکید کردند.

غربی ها همان طور که در دولت هشت ساله روحانی تجربه کردند، به بهانه FATF و برجام سال ها پیش سعی می کنند اقتصاد کشور را شرطی و وابسته به خود کنند. تقریباً همزمان با تهاجم فرهنگی جمهوری اسلامی ایران. جنگ اقتصادی علیه کشور ما راه انداخته اند. و گاهی اوقات آنها همچنین کلاهبرداران و پیاده ها را به داخل آوردند.

در حالی که دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم از بدو تأسیس تاکنون فعال بوده است و به گفته روسای جمهور و سایر دولتمردان، میزان روابط تجاری و اقتصادی با سایر کشورها – بدون FATF و برجام – چند برابر شده است، اما برخی سیاست های غربی. بازنده ها و بازندگان در کشورهای غربی هنوز هم به سمت برکه سنگ پرتاب می کنند.

دیروز برخی رسانه ها گزارش دادند که خاطرات ضد ایرانی رویترز، جان آیریش، که جاسوس موساد است فرار کرده است

فضای رسانه‌ای بین‌المللی باید به گونه‌ای باشد که نخبگان در ایران را به تحلیل بدون برجام سوق دهد. یک مقام موساد به جان آیریش، خبرنگار رویترز در پاریس گفت: اقتصاد ایران شکست خواهد خورد.»!

تلاش غربی ها و غربی ها برای وابستگی اقتصاد ایران به غرب و البته شکست آنها در این پروژه بر همگان آشکار است. اما جالب است بدانید که اخبار و درز شبکه های اجتماعی فوق با یک هفته شلوغ دیپلماتیک مصادف شده است. در تهران

امضای سند همکاری راهبردی 20 ساله ایران و ونزوئلا

نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا روز جمعه 20 خرداد وارد تهران می شود و حاصل سفر رئیس جمهور ونزوئلا امضای سند همکاری راهبردی 20 ساله ایران و ونزوئلا است.

وی در کنفرانس خبری با مادورو گفت: «روابط ما با ونزوئلا استراتژیک است.» همه اینها نشان می دهد که امکانات زیادی برای همکاری بین دو کشور وجود دارد.

مادورو روز شنبه 12 ژوئن به دیدار مقام معظم رهبری و آیت الله می رود. خامنه ای از امضای سند همکاری 20 ساله ایران و ونزوئلا استقبال کرد.

نفتکش های ایرانی به ونزوئلا فروخته شد

رئیس: علاوه بر Aframax، ما دو نفتکش دیگر را به ونزوئلا عرضه خواهیم کرد.

همراه با سفر مادورو دومین نفتکش افرامکس که توسط شرکت صنایع دریایی ایران (صدرا) ساخته شد، دومین نفتکشی بود که سال گذشته ونزوئلا به ایران سفارش داد. با حضور آیت الله رئیسی و نیکلاس مادورو به ونزوئلا ارسال شد.

دو نفتکش دیگر در دست ساخت هستند. رئیسی در این مراسم گفت: امیدوارم به زودی برای تحویل به ونزوئلا آماده شود.

رویترز در 13 ژوئن گزارش داد که یک نفتکش حامل یک میلیون نفت خام ایران وارد آب های ونزوئلا شده است.

ظاهرا فروش نفتکش های ایرانی به ونزوئلا در زمانی که کشورمان تحت تحریم های آمریکا بود. این یک دستاورد بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران در مقاومت در برابر تحریم ها و گسترش تجارت در میادین نفتی است.

ایران و ونزوئلا سند همکاری راهبردی 20 ساله را امضا کرده اند و دولت سیزدهم نیز برنامه 25 ساله همکاری با چین و روسیه را امضا کرده است.

وزیر خارجه پاکستان در تهران؛

امیرعبداللهیان: درباره لغو تحریم ها صحبت کردیم.

تهران روز سه شنبه ۲۴ خرداد شاهد حضور بالاول بوتو زرداری وزیر امور خارجه جدید پاکستان و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران بود. پس از ملاقات با او توییت کرد:

«امروز در تهران به برادر عزیزم خوش آمد گفتم. وزیر خارجه پاکستان روابط عمیق دو کشور بزرگ و تأثیرگذار جهان اسلام ایران و پاکستان همواره امیدوارکننده و آینده‌نگر است.

ما رایزنی های مهمی در مورد روابط سیاسی و امنیتی داریم. گردشگری، تجارت، ورود حجاج، افغانستان و لغو تحریم ها.»

وزیر امور خارجه پاکستان همچنین به دیدار آیت الله رئیسی رفت و رئیس جمهور آمادگی خود را برای ارتقای همکاری همه جانبه با پاکستان اعلام کرد. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از توانمندی های لازم برای پاسخگویی به نیازهای پاکستان در زمینه های مختلف برخوردار است. از جمله نفت و گاز

سفر رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ترکمنستان به تهران

امضای 9 سند همکاری بین ایران و ترکمنستان

رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان که پیش از سفر رئیس جمهور به تهران وارد تهران شد همچنین با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار کرد روز سه شنبه در وزارت امور خارجه

سردار بردی محمداف رئیس جمهوری ترکمنستان ورود به تهران عصر روز سه شنبه ۲۴ خردادماه، روز چهارشنبه در ساختمان سعدآباد مورد استقبال رسمی آیت الله رئیسی قرار گرفت.

همراه با ظاهر بردی محمداف در تهران 9 مقاله همکاری در زمینه سیاست، اقتصاد، تجارت، حمل و نقل، سرمایه گذاری، فناوری جدید، محیط زیست، ورزش، انرژی، قضایی، آموزش و پژوهش و گردشگری. بین ایران و ترکمنستان در حضور هر دو رئیس جمهور امضا شد.

این اسناد به امضای وزیر راه رسیده است. توسعه شهری، اقتصاد، فرهنگ و ارشاد رئیس سازمان صدا و سیما رئیس سازمان محیط زیست استاندار کراسان رضوی استاندار گلستان استاندار خراسان شمالی کشور ما و ترکمن ماست

آیت الله رئیسی صبح چهارشنبه در نشست خبری با همتای ترکمنستانی خود، همکاری با کشورهای دریای خزر را از اولویت های سیاست خارجی ایران دانست و افزود: همکاری ایران و ترکمنستان قطعا منجر به همکاری های منطقه ای و بین المللی خواهد شد.

همکاری با کشورهای حاشیه دریای خزر یکی از اولویت های سیاست خارجی است. وی افزود: از این رو از برگزاری اجلاس آتی ترکمنستان استقبال می کنیم.

همچنین رئیس جمهور سردار بردی محمداف ترکمنستان همچنین آیت الله رئیسی را به اجلاس سران خزر دعوت کرد.

رئیس جمهور ترکمنستان روز گذشته نیز با مقام معظم رهبری دیدار کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار گفتند روابط دوستانه ایران و ترکمنستان مخالفان منطقه ای و بین المللی دارد. اما باید بر موانع غلبه کرد.»

رئیس مجلس ارمنستان در تهران

آلن سیمونیان، رئیس پارلمان ارمنستان یکی دیگر از مقامات این هفته به تهران سفر کرد. دیروز چهارشنبه 25 خردادماه با محمدباقر قالیباف، رئیس شورای مشورتی اسلامی دیدار کردم.

قالیباف در این دیدار سفر رئیس مجلس ارمنستان به ایران را فرصتی مغتنم برای توسعه همکاری های دوجانبه خواند و گفت: اولویت مجلس یازدهم و دولت سیزدهم در سیاست خارجی، ارتباط با همسایگان است. توسعه همکاری های دوجانبه و منطقه ای

امضای 17 سند همکاری ایران و تاجیکستان

امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان در هفته دوم خرداد پس از حدود 9 سال به دعوت آیت الله رئیسی به تهران سفر کرد.

مقامات ارشد ایران و تاجیکستان 17 سند همکاری در زمینه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، حمل و نقل، سرمایه گذاری، فناوری های نوین، محیط زیست، ورزش، انرژی، قضایی، آموزشی، پژوهشی و گردشگری را در محضر ایشان امضا کردند. علی رحمان دوشنبه 30 خرداد

بررسی چگونگی توسعه روابط تهران و بغداد در دیدار امیر. عبدالله و وزیر کشور عراق

وزیر کشور عراق نیز روز سه شنبه 17 خرداد به دعوت وزیر امور خارجه ایران به جمهوری اسلامی ایران سفر کرد.

او همچنین با امیر عبداللهان دیدار کرد.

وزیر خارجه عراق در توئیتی با اشاره به دیدار با وزیر کشور عراق تاکید کرد که در این دیدار راه های توسعه و تقویت روابط دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

امیر عبداللهیان در این توییت نوشت: امروز با عثمان الانامی وزیر کشور جمهوری عراق دیدار کردم. روش های توسعه و تقویت بیشتر روابط دو کشور بررسی می شود. نیاز به همکاری برای حفظ ثبات و ثبات از جمله مبارزه با تروریسم کنترل پدیده گرد و غبار و حذف محدودیت در جابجایی زمین برای شهروندان هر دو کشور. مخصوصا در دهه چهل

عراق: تا دو روز آینده هزینه نفت ایران را پرداخت می کنیم

وزارت برق عراق روز سه شنبه (16 ژوئن) اعلام کرد که عراق به ایران بدهی دارد که از سال 2020 ادامه دارد ظرف دو روز آینده بازپرداخت خواهد شد.

احمد موسی سخنگوی وزارت برق عراق گفت: وزارت برق بارها به دولت، مجلس و مردم درباره لزوم پرداخت بدهی گاز ایران از سال 2020 هشدار داده است که به دلیل عدم تصویب بودجه به تعویق افتاده است. به خبرگزاری رسمی بگویید.»

ما امروز اعلام می کنیم که تمام بدهی های آن سال ظرف دو روز تسویه خواهد شد. برای جلوگیری از کاهش صادرات گاز از ایران به عراق.

گشایش ارز اخیر و چند برابر شدن روابط تجاری، اقتصادی و همکاری ایران با سایر کشورها از یک سو و با دولت در حل مشکلات داخلی کشور. به ویژه اصلاحات اقتصادی و اعطای یارانه به مردم. (صرف نظر از مذاکرات هسته ای) با بیان اینکه آرایش داخلی و دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم موفق بوده و این دولت توسط FATF و برجام سرکوب نخواهد شد، اعلام کرد.