هشدار به تکنسین های سکولار کلیسا

روز پیش در حالی که در حال مرور کتاب‌های سلامتی در کتابخانه نیلز بودم، به یکی از همکارانش به نام مت فیتزجرالد، “متخصص تغذیه ورزشی معتبر و نویسنده محترم در ورزش‌های استقامتی و تغذیه” برخوردم.

اکنون، در سن پیشرفته – آه، بسیار پیشرفته – من ناگهان به هوس قهرمانی بعدی جهان در دوی مسافت طولانی پاسخ ندادم. افراد مسن ایده های عجیبی دارند، اما این مال من نیست. من در ایجاد انگیزه برای حرکت از صندلی یک به صندلی دوم مشکل دارم. اما نگران این بودم که گردی خاصی درست زیر سینه ام ایجاد شود. کتاب فرقه های رژیم غذایی مت (2014) دعوت کننده بود.

فرض مت این است که هر گرایش رژیمی که به بازار می آید، خود را به عنوان «تنها راه واقعی» غذا خوردن معرفی می کند. همه رژیم‌های غذایی قبلی کنار گذاشته می‌شوند و به مدافع این راه جدید وعده داده می‌شود که «علم» بالاخره نور روز را دیده است. سوار کردن کتاب من را بخر

مت با از بین بردن هر بت رژیم غذایی یکی یکی، به ما اطلاع می دهد که در واقع راه های زیادی برای سالم ماندن وجود دارد که نیازی به تسلیم شدن در برابر استادان رژیم غذایی جدید ندارد.

اما به این دلیل نیست که من شما را با مت آشنا کردم. برای یک چیز، علیرغم اینکه مت به نوعی «باور» است، در کتابش کمی سریع و شل با کتاب مقدس بازی می کند، که بسیار شبیه الهیات لیبرالی است که من از آن بیزارم. نه، او یک متخصص تغذیه است، اما نه یک الهیدان بزرگ.

من او را در مورد یکی دو پاراگراف مطرح می کنم که در صفحه 107 ذهن من را به هم ریخت. مت در مورد مشاغل بازاریابی چند سطحی (MLM) و نحوه عملکرد آنها صحبت می کند. همانطور که این پاراگراف را می خوانید، ببینید آیا شما را به یاد چیزی می اندازد که قبلا دیده اید…

تجمعات MLM… با دقت سازماندهی شده اند تا ذهن شرکت کنندگان را فلج کنند. یک رهبر کاریزماتیک با ستایش بیش از حد معرفی می‌شود و در کانون توجه قرار می‌گیرد، صدایش تقویت می‌شود تا تمایل مخاطب را برای پرستش برانگیزد. نمادهای قدرتمند تجمل برای تحریک طمع استفاده می شود. تکان دهنده موسیقی به یک حالت تغییر یافته با بار عاطفی دامن می زند. یک دکترین شبه مذهبی جذاب – که اصل آن برای اولین بار در ناپلئون هیلز بیان شد. بیاندیشید و ثروتمند شوید (“انجیل MLM”) این است که خواستن چیزها باعث می شود آنها به سمت شما بیایند – موعظه می شود. و قدرت شست و شوی مغزی شگفت انگیز گروه های بزرگ برای اتمام کار آزاد می شود.

“این ابزارهای دستکاری اجتماعی آزمایش‌شده‌ترین و آزمایش‌شده‌ترین ابزاری هستند که شرکت‌های بازاریابی چند سطحی از آن‌ها برای قرار دادن نیروهای جدید در ذهنیت غیرمنطقی هنگام تصمیم‌گیری در مورد ثبت نام استفاده می‌کنند…”

ای وای! آیا بنی هین از روش های MLM یاد گرفت یا MLM از بنی هین آموخت؟ و بنی تنها کسی نیست که از همین تکنیک‌ها برای «گسترش انجیل» استفاده می‌کند. اما پیشنهاد می‌کنم کتاب اعمال رسولان را سرسری بخوانید تا ببینید آیا چنین تاکتیک‌هایی برای ارائه واضح انجیل ضروری هستند یا خیر.

کلیسای توجه! اگر شروع کردید شبیه دنیا به نظر می رسید، شاید به این دلیل است که شما هنوز دنیا هستید!