هزینه های درمانی افراد بالای 65 سال در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی صفر/رایگان می شود.


رویال نیوز Society: با افزایش سن و نزدیک شدن به سالمندی البته تقاضا برای بیمه و خدمات پزشکی در حال افزایش است. و دریافت این خدمات با هزینه ای نزدیک به جیب شهروندان یکی از نیازهای کلیدی دوران سالمندی است. جامع ترین سازمان تامین اجتماعی کشور یکی از سازمان های جامع خدمات عمومی است که شهروندان می توانند با مراجعه به 78 بیمارستان و 390 مرکز درمانی کشور از خدمات درمانی رایگان بهره مند شوند، اما در برخی از مناطق این کشور مرکز پزشکی آنها در دسترس افراد حمایت شده نیستند و این سازمان برای ایجاد عدالت اجتماعی و ارائه خدمات بهتر، طرح حمایت مالی را تدوین کرده است.

مدیرکل عملیات غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی در گفتگو با ایران با اشاره به اینکه طرح حمایت مالی بیمه شدگان از سال گذشته اجرایی شده است، گفت: این طرح با هدف کاهش 45 میلیونی هزینه‌های درمان، تحت پوشش و جلب رضایت مردم بوده است. با گیرنده حفظ کرامت حفظ حرمت مستمری بگیران و بیمه شدگان در مواجهه با هزینه های درمان عادلانه و توزیع عادلانه منابع تسهیل و عدالت در اختیار بیمه گذاران و مستمری بگیران، به ویژه در گروه های در معرض خطر است. با توجه به تعداد جمعیت تحت پوشش تامین اجتماعی این سازمان به بیش از 53 درصد جمعیت کشور در مراکز خصوصی و قراردادی خدمات درمانی ارائه می کند.

شهرام غفاری ادامه می دهد: بر اساس این طرح در مناطقی که سازمان های تامین اجتماعی مراکز درمانی خصوصی ندارند، بیمه گران این سازمان می توانند با مراجعه به بیمارستان ها و مدارس دولتی از خدمات بستری رایگان بهره مند شوند.

وی با اشاره به خدمات رایگان پزشکی به افراد بالای 65 سال در بیمارستان های دولتی، گفت: بیمه شدگان بالای 65 سال می توانند از خدمات رایگان بستری در تمامی بیمارستان ها و دانشگاه های دولتی سراسر کشور بهره مند شوند. حتی در شهری که سازمان های تامین اجتماعی دارای بیمارستان های خصوصی هستند و هزینه های درمانی این افراد صفر است. این اقدام برای حمایت از 333000 شهروند تحت پوشش شرکتی است که سن بالایی دارند و ممکن است نتوانند خدمات درمانی خاصی را در بیمارستان های تامین اجتماعی ارائه کنند و با این طرح می توانند به خدمات و امکانات دسترسی داشته باشند، آسایش بیمارستان های دولتی رایگان است.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه این طرح به طور کلی هزینه ساخت بیمارستان ها و درمانگاه ها را برای این سازمان کاهش می دهد، گفت: این سازمان مردم را در اقصی نقاط کشور تحت پوشش قرار می دهد. اما در عمل امکان درخواست کلینیک به نفع همه افراد سازمان وجود دارد. ساختن بیمارستان غیرممکن است و از یک سو باید عدالت را در خدمت کسانی که محافظت می شوند رعایت کنیم. برنامه ریزی برای جلوگیری از استفاده ساکنان شهر از بیمارستان های تامین اجتماعی خدمات پزشکی رایگان دریافت کنید با مراجعه به بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی و دانشگاهی از راه دور از این سازمان بهره مند شوید و از خدمات ضروری از جمله بستری رایگان برخوردار شوید. و مکان های نزدیک

غفاری عدم ارائه این خدمت توسط برخی بیمارستان های دولتی را به ذی نفعان آن بیان کرد و گفت: سازمان تامین اجتماعی توصیه های این طرح را به تمامی مدیران استانی ابلاغ کرده است. و از ستاد مرکزی وزارت هم خواسته ایم صحت عامه به اطلاع می رساند که برخی از مراکز دانشگاهی شرایط اجرای این طرح را به ستاد مرکزی وزارت صحت عامه در نظر می گیرند. این اقدامات قبلا انجام شده است. متاسفانه برخی از بیمارستان های دولتی همچنان تمایلی به همکاری با سازمان های تامین اجتماعی ندارند و ترجیح می دهند 10 درصد فرانشیز را مستقیما از بیماران منتظر دریافت بیمه برای پرداخت آن ها دریافت کنند. اما خوشبختانه اینها نیستند. – همکاری کم است و اکثر مراکز درمانی دولتی همکاری خوبی با تامین اجتماعی دارند.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی در پایان گفت: تمامی بیمه گران اجباری سازمان تامین اجتماعی خدمات درمانی را در قالب درمان مستقیم به صورت رایگان و به نوعی درمان غیرمستقیم میدانی دریافت می کنند. از خدمات سرپایی و خدمات درمانی بستری نیز به ترتیب 70 و 90 درصد نرخ مصوب مالیاتی دولت توسط تامین اجتماعی پرداخت می شود.

منبع: روزنامه ایران