هر آنچه که باید در مورد مسابقات بدنسازی زنان بدانید

بدنسازی زنان برای اولین بار در اواخر دهه 1970 شروع به ظهور کرد. قبل از آن دنیای رقابتی بدنسازی تنها به مردان واگذار شده بود. دهه 1970 زمانی بود که بدنسازان زن به طور خاص برای جنسیت خود در مسابقات شرکت می کردند و در طول سال ها این ورزش احترام زیادی را به خود جلب کرده است. اولین رقابت ثبت شده در میان بدنسازان زن را می توان در دهه 1960 یافت، اما در آن زمان آنها بیشتر شبیه مسابقات بیکینی بودند تا مسابقات بدنسازی. اکنون اعتقاد بر این است که اولین مسابقه قانونی بدنسازی برای زنان در سال 1978 در کانتون، اوهایو برگزار شد. این مسابقه توسط هنری مک گی تبلیغ شد و قهرمانی ملی فیزیک زنان ایالات متحده نام گرفت. از این نظر متفاوت بود که رقبا بر اساس عضلانی بودنشان قضاوت می شدند و نه بر اساس زیبایی ظاهری آنها در بیکینی یا لباس شنا.

فقط در عرض یک سال، تا سال 1979، تعداد بیشتری از بدنسازان زن در تعداد فزاینده ای از مسابقات شرکت کردند که به جای زیبایی به تنهایی، بدن سالم را ارزیابی می کردند. در سال 1359 مسابقات پرورش اندام بانوان مجوز خود را گرفت. این سازمان با نام کمیته ملی فیزیک مسئول میزبانی اولین مسابقه ملی زنان بود و همچنین به برترین رقابت آماتور برای بدنسازان زن در ایالات متحده تبدیل شد. سال 1980 یک سال خاص است همچنین به این دلیل که سالی بود که خانم المپیا، پرافتخارترین مسابقات بدنسازی زنان، برای اولین بار در آن برگزار شد.

همانطور که رقابت بزرگتر می شود و زنان بیشتر و بیشتری در رژیم های تمرینی شرکت می کنند، سختگیرانه تر می شوند. اکنون عناوین قهرمانی بسیار رقابتی هستند و جایی برای زنانی که در ژست گرفتن با کفش های پاشنه بلند خوب هستند اما عضلات مشخصی ندارند، وجود ندارد. نه تنها مسابقات در حال افزایش است، بلکه تعداد زیادی از طرفداران را نیز جمع می کند.

همچنین فیلم های زیادی به منظور تجلیل از بانوان بدنساز و مسابقات آنها تولید شده است. شبکه های بزرگ تلویزیونی این رویدادها را پوشش داده اند و علیرغم جنجال های اندک در چند سال گذشته مسابقات بدنسازی بانوان توانسته محبوبیت خود را حفظ کند. IFBB همچنین تالار مشاهیر را در سال 1999 تأسیس کرد. این تالار مشاهیر شامل نام ورزشکاران برتر در ورزش بدنسازی است. از این روز 14 زن بدنساز در این تالار مشاهیر حضور دارند.

علاوه بر بدنسازی بانوان، دسته بندی های دیگری نیز در رابطه با رویداد اصلی وجود دارد که در طول مسابقات نیز گنجانده شده است. دسته تناسب اندام شامل یک رویداد لباس شنا و همچنین اجرای ایروبیک، ژیمناستیک، یا رقص است. دسته دیگر مسابقات فیگور است که طی آن رقبا بر اساس تون عضلانی و تقارن قضاوت می شوند.

تنها تفاوت بین مسابقات مرد و زن این است که جایزه برای دومی بسیار کمتر است.