نوشیدنی های انرژی زا سالم – اکسی مورون؟

نوشیدنی های انرژی زا سالم چیست؟ آیا آنها واقعا وجود دارند — یا این فقط تبلیغات بازاریابی بیشتر است؟ آیا کسی در بخش تبلیغات فقط کلمه “سالم” را روی قوطی زده است و امیدوار است که هیچ کس مواد را بررسی نکند؟ در برخی موارد آنها انجام دادند، اما نه همیشه.

ابتدا، بیایید برخی از علوم را در مورد سالم یا ناسالم بودن هر نوشیدنی بررسی کنیم. این نقطه شروع خوبی خواهد بود، اینطور نیست؟

چی است یک نوشیدنی انرژی زا، در اصل — و چه چیزی می تواند واجد شرایط نامیده شدن “سالم” باشد؟

نوشیدنی‌های انرژی‌زا در اصل ترکیبی از یک یا چند محرک، طعم‌دهنده، معمولاً مقداری شکر اضافه‌شده برای خوش‌مزه بودن، و گیاهان دارویی/اسیدهای آمینه/ویتامین‌ها هستند تا هر گونه عصبی بودن ناشی از محرک را از بین ببرد و تولید انرژی را به طور طبیعی تسهیل کند.

(این است ایده آل نوشابه های انرژی زا چه می تواند باشد، اما در عمل برخی از تولید کنندگان گوشه های بسیاری را کاهش می دهند. عاقلانه است که به یاد داشته باشید، “اجازه دهید خریدار مراقب باشد!”)

چای، قهوه و برخی از اشکال گیاهی محرک‌ها مانند گوارانا، کوکا، کاکائو، یربا میت، خات، افدرا و کولا به طور گسترده در سراسر جهان استفاده می‌شوند. چای و قهوه آشناترین هستند و مشخص شده است که برخی از خواص مفید برای سلامتی دارند، حتی اگر تا حدی عادت ساز باشند.

اکثر والدین از نوشیدن گهگاهی قهوه، نوشابه یا فنجان چای فرزندانشان خیلی نگران نمی شوند — موافقید؟

مواد ناآشنا، زمانی که روی برچسب قوطی بررسی می شوند، معمولاً منبع بی اعتمادی عمومی نسبت به نوشیدنی های انرژی زا هستند. گاهی اوقات این بی اعتمادی موجه است و گاهی اوقات نه – بستگی به این دارد که چه عنصری تشکیل شده است است و هدف آن

به عنوان مثال، افدرا، که به ندرت در نوشیدنی های انرژی زا استفاده می شود، دارد باعث ایجاد مشکلاتی مانند ضربان قلب نامنظم، حمله قلبی، سکته مغزی و حتی در مواردی مرگ می شود. همانطور که می توانید تصور کنید اینها علائمی نیستند که یک پایگاه مشتری خوشحال و رو به رشد ایجاد کنند!

از سوی دیگر تائورین به عنوان یک تعدیل کننده عمل می کند، که در سطح انرژی “حاکم کننده” است. همچنین یک آنتی اکسیدان است که به خنثی کردن رادیکال های آزاد که توسط بدن در فرآیندهای روزانه تولید می شوند کمک می کند. این ماده به اندازه کافی ایمن و با ارزش برای استفاده در شیر خشک نوزادان است، بنابراین هیچ دلیلی برای ترس از تورین وجود ندارد. اینجا یک هدف دارد. (برای فواید فراوان تورین به ویکی پدیا مراجعه کنید.)

دلیل موجهی برای نگرانی در مورد مقادیر قند و کافئین بسیاری از این نوشیدنی های انرژی زا است.

سطوح بالای کافئین و سایر محرک‌ها دلیلی برای نگرانی در میان بسیاری از والدین و متخصصان سلامت است، اما باید به دوزهای عظیم انواع مختلف قند در نوشیدنی‌های انرژی‌زا توجه یکسانی داشت.

یک آمریکایی به طور متوسط ​​هر روز حدود نیم پوند شکر مصرف می کند! بخش بزرگی از این نوشیدنی‌ها از نوشیدنی‌های انرژی‌زا و قهوه تامین می‌شود. تقریباً دو اونس شکر در یک قوطی بلند از مارک های رایج نوشیدنی های انرژی زا، زمان زیادی طول نمی کشد تا نیم پوند شکر خود را بدست آوریم.

مصرف زیاد قند اغلب منجر به افزایش وزن می شود که منجر به دیابت نوع 2 می شود. دیابت در آمریکا و سراسر جهان در حال افزایش است و یک مشکل پزشکی جدی و در نهایت کشنده است.

دکتر جوزف مرکولا اخیراً 76 مشکل پزشکی مختلف را که ناشی از شیفتگی ما به شکر است فهرست کرده است. سطوح بالای قند در بیشتر نوشیدنی های انرژی زا باعث می شود آنها از نوشیدنی های انرژی زا سالم محروم شوند.

از قضا، نظرسنجی‌های گاه به گاه من در فروشگاه‌های به اصطلاح مواد غذایی سالم انجام داده‌ام، نوشیدنی‌های انرژی‌زا را در کولرهایشان نشان می‌دهد که حاوی ۱۸ تا ۲۹ گرم قند هستند. شکر شکر است، چه نیشکر ارگانیک باشد و چه نباشد. یک استثنا در این مورد استفاده از شیرین کننده های شربت آگاو است که حاوی فروکتوز بیشتری است که تهدیدی ویژه برای سلامتی به شمار می رود.

یکی دیگر از دلایل نگرانی روشی است که اکثر تولید کنندگان برای شیرین کردن نوشیدنی های خود بدون استفاده از شکر انتخاب می کنند. شیرین کننده های مصنوعی در واقع هنوز منجر به افزایش وزن می شوند، به علاوه مشخص شده است که برخی از آنها باعث آسیب ساختاری به مغز و سیستم عصبی می شوند. از این نظر، آسپارتام بدترین است و باعث ایجاد تومور در حیوانات تحقیقاتی و ناباروری در نسل های بعدی فرزندان در هنگام بارداری می شود. مادران با آسپارتام تغذیه می‌شدند که قابل مقایسه با آنچه ممکن بود انسان‌ها دریافت کنند.

پتانسیل آسیب طولانی مدت سیستم عصبی در تحقیقات دکتر آسپارتام آشکار شده است. راسل بلیلاک و دیگران. سوکرالوز یکی دیگر از شیرین کننده های مصنوعی است که دلایل متعددی برای اجتناب از آن ارائه می دهد.

زمانی که این نوشیدنی ها به عنوان “نوشیدنی های انرژی زا سالم” فروخته می شوند، معمولاً محتوای اغراق آمیز کافئین کمتر احتمال دارد. لازم به ذکر است که مارک هایی که از عصاره گوارانا و چای سبز به عنوان محرک استفاده می کنند، از پتانسیل تحریک بیش از حد کافئین اجتناب می کنند.

ترکیبی از کافئین، طعم‌های شیرین خوشمزه و مصرف‌کنندگان جوان بی‌تجربه این نوشیدنی‌ها دلایل موجهی برای نگرانی والدین است. هنگامی که الکل به مخلوط اضافه می شود – یا ترکیبی از داروهای دیگر – پیش بینی آنچه ممکن است رخ دهد غیرممکن می شود.

اما، انصافاً، این تقصیر خود نوشیدنی انرژی زا نیست، بلکه دلیلی بر عدم آموزش در مورد نحوه استفاده مسئولانه از این نوشیدنی ها است.

وقتی کسی بداند که خطرات در کجا نهفته است و بتواند نوشیدنی‌های نادری را که به عنوان نوشیدنی‌های انرژی‌زای سالم واجد شرایط هستند را بیابد، از این نوشیدنی‌ها هیچ ترسی وجود ندارد – و چیزهای زیادی می‌توان به دست آورد.

البته، این تمایل قابل درک والدین وجود دارد که دستان خود را بالا بیاورند و به سادگی فرزندان خود را از نوشیدن هر یک از این معجون های عجیب منع کنند. این امر عاقلانه ای نخواهد بود زیرا احتمالاً فرد جوان به هر حال نوشیدنی های انرژی زا می نوشد و در این فرآیند با والدین خود بیگانه می شود.

به همین ترتیب، بسیاری از افراد مسن که در معرض خطر زیادی برای مهمانی های شبانه نیستند، می توانند از نوشیدنی های انرژی زا سالم لذت ببرند، اگر بتوانند یکی را تشخیص دهند.

امیدوارم این مقاله بتواند به عنوان راهنمایی برای راز زدایی از موضوع گیج کننده نوشیدنی های انرژی زا مفید باشد. من از استفاده از آنها به عنوان یک جایگزین سالم تر برای قهوه رضایت زیادی پیدا کرده ام.