میدان گازی «کاریچ» و حقوق لبنان ربطی به توافق هسته ای ندارد/ میانجی های آمریکایی زمان محدودی دارند/ حمله سلمان. راش در آمریکا یک رویداد بسیار مهم است.


گروه بین الملل رجانیوز: سید «حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان. در مراسم افتتاحیه مرکز گردشگری و جهادی گفت بحث ما بر سر اصول تأسیس مرکز البغه نیست. زیرا این نیست حداقل وظیفه در قبال تاریخ و فداکاری اما همیشه در مورد اینکه این مرکز کجا ساخته می شود؟ انتخاب اینجا زیاد طول نمی کشد. و جنتا را انتخاب می کنیم.

وی گفت: سال هاست که به فکر ایجاد مرکز گردشگری و جهادی در البکاء هستیم. و ما تجربه موفق راه اندازی یک مرکز در ملیتا در جنوب را داریم. و حداقل یک مرکز در البغا بسازد وظیفه ما به خاطره تاریخ و مردم منطقه و ما جنتا را انتخاب می کنیم اما چرا جنتا؟

نصرالله افزود که جانتا در واقع یک اردوگاه آموزشی بود، اما مکانی برای عبادت، مسئول تدارکات، ملاقات و آشنایی با مبارزان از سراسر لبنان. و برادرانی را دیدیم که همدیگر را در آغوش گرفته و با گریه خداحافظی می کنند و اشک خدا ترس و عشق به حسین (ع) در اینجا جاری است. و در بمباران اسرائیل خون در راه خداوند جاری شد. و از اینجا بود که قوم خدا شروع به معجزه کردند.

سید حسن نصرالله گفت: 40 سال پیش و پس از حمله اسرائیل به لبنان معلوم نیست این حمله تا کجا پیش خواهد رفت، در آن روزها امام خمینی (ره) یک تصمیم بزرگ تاریخی گرفتند و نیروهای خط مقدم را به آنجا فرستادند. سوریه و او هیئتی بلندپایه را برای دیدار با حافظ اسد، رئیس جمهور وقت این کشور به دمشق فرستاد. اگرچه ایران هزاران کیلومتر با صدام جنگید که سخاوتمندانه از سوی آمریکا و کشورهای عربی خلیج فارس حمایت شد. امام خمینی (ره) جوانان و مردانی را برای جنگ در کنار مردم لبنان و سوریه فرستادند مقابله با رژیم اشغالگر ماموریت نیروهای مسلح ایران جنگیدن در خط مقدم نیست. اما برای کمک به لبنانی ها در مقابله با رژیمی که خاک آنها را اشغال و آزاد کرد و اولین منطقه ای که نیروهای ایرانی وارد آن شدند، منطقه جانتا بود.

نصرالله تصریح کرد: برنامه ها تغییر کرده و مشخص شد که نیروهای سپاه برای کمک به رزمندگان لبنانی و پشتیبانی لجستیکی و نظامی و ارائه تجربه و پس از آن وظایف این نیروها به لبنان اعزام شدند و تغییر مسیر از حضور در جبهه به پشتیبانی، تجهیز و کمک به لبنانی ها علیه رژیم و آزادسازی سرزمین های اشغالی تغییر کرده است.

وی افزود: یک اردوی آموزشی در جنتا وجود دارد که نهضت اسلامی امل به رهبری سید حسین الموسوی برگزار می شود و اردو در اختیار برادران سپاه قرار می گیرد و اولین دوره آموزشی آغاز می شود و اولین نفری که در آن حضور می یابد سید عباس موسوی است. یکی از رهبران آن شهید این یک گروه ضد اسلام و تعدادی از رهبران دیگر بود و اردوگاه جانتا چیزی شبیه به شور و شوق برای رقابت شد. در دوره شرکت کردند و جوانان از همه مناطق آمدند و این اولین مرکز آموزشی و اولین دوره نظامی بود و پس از آن اردوهایی در جانتا و حومه آن ایجاد شد و در دره ها و تپه ها اردو زدند.

نصرالله گفت: حضور نیروی اصلی در منطقه الزبدانی بود و سپس تصمیم به ورود به لبنان و جنتا گرفت و این اولین منطقه لبنانی بود که برادران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وارد آن شدند. همان قلمرو ما امروز جشن می گیریم و مردم، شهرها و شهرهای اطراف اردوگاه بارها از تهاجم اسرائیل آسیب دیده اند. و در جریان بمباران این کمپ خون ایرانیان و لبنانی ها در هم آمیخته بود. و بسیاری از کسانی که در اردوگاه حضور داشتند شکنجه شدند.

مرزبندی دریایی هیچ ارتباطی با توافق هسته ای ایران ندارد.

سید حسن نصرالله همچنین بر ترسیم مرز دریایی بین لبنان و رژیم صهیونیستی تاکید کرد: ما به توافق هسته ای (ایران) و مسائل مرزهای دریایی و نفتی کاری نداریم، گاز و حقوق لبنان ربطی به این موضوع ندارد. توافق هسته ای (ایران) مشخص نیست که آیا این توافق امضا شده است یا خیر. اگر میانجی های آمریکایی وارد شوند و آنچه را که دولت لبنان می خواهد ارائه دهند ما نیز به سمت صلح پیش خواهیم رفت. اما اگر به خواسته های دولت پاسخ ندهد به سمت ارتقا حرکت خواهیم کرد. همچنین باید چشم به مشاغل و مرزهای لبنان و میانجی های وقت گیر و وقت گیر آمریکایی باشد.

نصرالله همچنین بر اهمیت تلاش برای تشکیل یک دولت تمام عیار در لبنان تاکید کرد و نصرالله همچنین به عقب نشینی شربل ابوظاهر ورزشکار 15 ساله لبنانی از رقابت با حریفان اسرائیلی در ابوظبی اشاره کرد و گفت: عنوان قهرمانی و عنوان مقاومت به این معنی بود که مقاومت بالاتر از فرقه بود.

حمله سلمان رشدی یک نقطه عطف است.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین تاکید کرد که حمله “سلمان رشدی” واقعاً مهم بود. ولی فعلا نظر نمیدم زیرا ما به برخی اطلاعات، اطلاعات و جزئیات نیاز داریم. و اگر این گزارشات پس لازم است و مسلم است که ما در این نقطه عطف موضع داریم.

وی درگذشت حاجیه “فوزیه حمزه” مادر فاتح دوران رزمی و رهبر بزرگترین عملیات شکنجه از بدو تاسیس رژیم را تسلیت گفت.

نصرالله همچنین شهادت ابراهیم النبلسی فرمانده گردان شهدای الاقصی جنبش فتح غرب را به خانواده وی و خانواده شهدا تبریک گفت و افزود ما در جنبش حزب الله به این فداکاری ها و فداکاری ها افتخار می کنیم. رنج و شادی را با این خانواده ها تقسیم کنید