مونونوکلئوز و EPO – آیا ارتباطی وجود دارد؟

با این همه هیاهو در مورد استفاده از EPO در دوچرخه سواری در سال های اخیر و اینکه چگونه EPO تزریقی آزمایشگاهی تا همین اواخر (2003) عملاً غیرقابل تشخیص بود، به علاوه اینکه چگونه آژانس ضد دوپینگ ایالات متحده، آژانس جهانی ضد دوپینگ (WADA) و سایر ضد دوپینگ آزمایشگاه‌های دوپینگ در سراسر جهان مشکوک هستند که ورزشکاران آزادانه از داروهای تقویت‌کننده عملکرد یعنی EPO استفاده می‌کنند. برخی از مسئولان شروع به ابراز نارضایتی خود از کمبودها (کمبود بودجه) دستگاه های فوق کرده اند.

با گزارش‌های اخیر مبنی بر ابتلای چند ورزشکار به مونونوکلئوز، کنجکاو شدم و تصمیم گرفتم در اینترنت جستجو کنم تا ببینم آیا احتمال ارتباط بین EPO و مونونوکلئوز وجود دارد یا خیر و این گزارش شگفت‌آور را پیدا کردم (گزیده زیر).

نویسنده: پل شیک، MD، استاد بازنشسته، گروه پزشکی داخلی، کالج پزشکی دانشگاه توماس جفرسون. استاد پژوهشگر، گروه داخلی، کالج پزشکی دانشگاه درکسل:

“آپلازی سلول قرمز خالص

  • عفونت های تنفسی، گاستروانتریت، پنومونی آتیپیک اولیه، مونونوکلئوز عفونی، اوریون و هپاتیت ویروسی ممکن است باعث آپلازی گلبول قرمز خالص شوند.
  • نکته مهم، توجه داشته باشید که وقتی در نظر بگیریم که تقریباً 3 میلیون بیمار در سراسر جهان با EPO درمان می‌شوند، به نظر می‌رسد که مرتبط با EPO یک عارضه نادر است. با این وجود، آگاهی خود را از احتمال این عارضه حفظ کنید. در سال 2002، Casadevall و همکاران توصیه کردند که بیماران دریافت کننده EPO باید در اسرع وقت پس از شروع یک کم خونی غیرقابل توضیح، برای خنثی کردن آنتی بادی های ضد EPO آزمایش شوند.
  • Darbepoetin alfa (Aranesp) اخیراً معرفی شده است و ساختار کربوهیدراتی متفاوتی نسبت به EPO درون زا دارد. بیماران دریافت کننده این دارو باید به دقت تحت نظر باشند.
  • بدیهی است که از تجویز EPO برای عملکرد ورزشی باید اجتناب شود. http://www.emedicine.com/med/topic1967.htm

“- عوارض جانبی پزشکی

EPO معمولاً خون را “ضخیم” می کند که باعث فشار اضافی گردش خون و همچنین سدسازی (لخته شدن) در رگ های خونی کوچکتر می شود. استفاده از EPO خطرناک است زیرا عناصر موجود در گردش خون را تحت فشار قرار می دهد و اغلب برای ایجاد خرابی های سیستمیک کافی است که در غیر این صورت تحت سطوح طبیعی استرس عملکرد عادی دارند.

http://coachsci.sdsu.edu/csa/vol56/fourdrug.htm

«عوارض جانبی استفاده نادرست از EPO چیست؟

· در حالی که استفاده صحیح از EPO فواید درمانی بسیار زیادی در درمان کم خونی مربوط به سرطان یا بیماری کلیوی دارد، استفاده نادرست از آن می تواند خطرات جدی برای سلامتی ورزشکارانی که از این ماده صرفاً برای به دست آوردن مزیت رقابتی استفاده می کنند، داشته باشد. به خوبی شناخته شده است که EPO با غلیظ شدن خون منجر به افزایش خطر ابتلا به چندین بیماری کشنده مانند بیماری قلبی، سکته مغزی و آمبولی مغزی یا ریوی می شود. استفاده نادرست از EPO نوترکیب انسانی نیز ممکن است منجر به بیماری های خود ایمنی با عواقب جدی برای سلامتی شود.

http://www.wada-ama.org/en/dynamic.ch2?pageCategory.id=626

آیا این بدان معناست که اگر مونونوکلئوز دارید از EPO استفاده کرده اید؟ نه، ممکن است ویروسی باشد، اما اگر شما یک ورزشکار هستید، آژانس ضد دوپینگ ایالات متحده، آژانس جهانی ضد دوپینگ (WADA) و سایر آزمایشگاه های ضد دوپینگ در سراسر جهان برای ماه ها پرچم قرمز خود را در اهتزاز خواهند داشت!

با این اطلاعات، من نگران شدم، زیرا اگر تنیسورهایی وجود دارند، قهرمانان، قهرمانانی که قهرمان شوند یا نباشند، قبل از اینکه حتی به استفاده از EPO فکر کنند، باید از عواقب آن آگاه باشند.

چرا جان خود را برای یک مدال، یک جام یا چند دلار بیشتر به خطر می اندازید؟ بازیکنان و ورزشکاران، فقط بگویید نه و از EPO دوری کنید! سلامتی و زندگی شما برای همه ما مهمتر از آن است که برنده شوید.

واقعا مال شما

سرجیو کروز