موشک روسی ماهواره خیام ایران را در مدار/ دستاوردهای کشور در تصاویر ماهواره ای قرار خواهد داد


گروه بین الملل رجانیوز: خبرگزاری تاس راس کاسموس (آژانس فضایی روسیه) امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که ماهواره ایرانی «خیام» در تاریخ 9 اوت (18 مرداد) توسط موشک سایوز-2.1b از پایگاه فضایی بایکنور پرتاب شد.

در بیانیه راس کاسموس آمده است: قرار است موشک سایوز-2.1b با عرشه فوقانی در 9 آگوست 2022 از پایگاه فضایی بایکنور و به دستور جمهوری اسلامی ایران یک فضاپیمای شناسایی از راه دور به نام ” پرتاب شود. کیام” “آن را به مدار زمین بیاور”

بر اساس گزارش ها، موشک سایوز محموله ای متشکل از 16 فضاپیمای کوچک توسعه یافته توسط دانشگاه های برجسته، شرکت های تجاری و سازمان های غیرانتفاعی را حمل خواهد کرد.

ماهواره های خیام یک نوع تصویربرداری قابل تشخیص و بسیار دقیق هستند. با تصاویر با وضوح یک متر

این ماهواره همچنین قادر به عکاسی از سطح زمین با طیف های مختلف تصویر است.

این ماهواره تحت حاکمیت و بهره برداری جمهوری اسلامی ایران است. از یک ایستگاه زمینی در خاک جمهوری اسلامی ایران هدایت و کنترل خواهد شد. و داده ها و تصاویر ارسال شده توسط ماهواره ها در این ایستگاه ها را دریافت خواهد کرد.

لازم به ذکر است که با توجه به وزن زیاد این ماهواره ایرانی این پرتاب به آژانس فضایی روسیه واگذار شد تا فضاپیما را توسط اپراتور ماهواره سایوز و در مدار تحویل دهد.

راکت انداز سایوز بالاترین درصد قابلیت اطمینان را در میان پرتابگرهای راکتی جهان دارد و تاکنون موفق ترین ماموریت های فضایی دنیا با آن انجام شده است.