مهمترین دلایلی که ورزشکاران باید به متخصص پزشکی ورزشی مراجعه کنند

زندگی ورزشکاران حرفه ای آسان نیست. آنها باید دائماً در تمرینات و فعالیت های تمرینی شدید شرکت کنند تا بتوانند بهترین عملکرد خود را در مقابل تماشاگران داشته باشند.

در حالی که این فعالیت ها برای حفظ اندام ورزشکاران بسیار مهم هستند، اما می توانند برای بدن آنها نیز مضر باشند.

پزشکی ورزشی یک حوزه بهداشتی رو به رشد است که به درمان آسیب‌های ورزشی و ورزشی مانند شکستگی، دررفتگی، رگ به رگ شدن و کشیدگی، تاندونیت، سندرم تمرین بیش از حد و بیماری‌های دژنراتیو اختصاص یافته است.

علاوه بر درمان صدمات، بر کمک به ورزشکاران برای بهبود عملکرد خود برای جلوگیری از آسیب های بعدی نیز تمرکز دارد.

علیرغم اینکه یک تخصص پزشکی نسبتاً جدید است، به دلیل توانایی آن در رفع نیازها و نگرانی های خاص ورزشکاران، برای ورزشکاران ضروری شده است.

متخصص پزشکی ورزشی کیست؟

پزشک پزشکی ورزشی فردی مجاز و آموزش دیده است که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از آسیب های مرتبط با فعالیت های ورزشی تمرکز می کند.

این متخصصان بیماران خود را با فیزیوتراپی، جراحی ارتوپدی، ماساژ درمانی، ورزش و سایر تکنیک‌ها درمان می‌کنند تا به آنها کمک کنند تا سریع، ایمن و با موفقیت به سطح مورد نظر خود بازگردند.

آنها همچنین تغذیه را به ورزشکاران آموزش می دهند تا به آنها در حفظ سطح مطلوب سلامت و تناسب اندام و رسیدن به اهداف عملکرد ورزشی خود کمک کنند.

تیم پزشکی ورزشی شامل فیزیوتراپیست های ورزشی، ماساژورهای ورزشی، ارتوپدهای ورزشی، متخصصین پاهای ورزشی، مربیان ورزشی، متخصصان تغذیه ورزشی، فیزیولوژیست های ورزشی و بیومکانیست های ورزشی می باشد.

آسیب های ورزشی رایج:

برخی از آسیب های ورزشی رایجی که ورزشکاران در زمین از آن رنج می برند عبارتند از: کشیدگی مچ پا، کشیدگی کشاله ران، کشیدگی ران، آسیب دیدگی زانو، آرنج تنیس بازان، تاندونیت آشیل، ضربه مغزی، آسیب دیدگی شانه، بورسیت لگن، کشیدگی عضلات چهارسر ران و اسپلینت ساق پا.

همچنین ممکن است بدتر شدن شرایط سلامتی از قبل موجود مانند دیابت، آسم، آلرژی و آرتریت را تجربه کنید.

دلایل مراجعه به پزشک ورزشی:

دلایل زیادی برای مراجعه یک ورزشکار به پزشک ورزشی وجود دارد.

بیایید نگاهی به برخی از آنها بیندازیم.

(1) پشتیبانی فردی:

پزشکان پزشکی ورزشی متخصصان پزشکی آموزش دیده ای هستند که درک عمیقی از تأثیرات ورزش بر بدن بیماران خود دارند. آنها با فیزیوتراپ ها و جراحان ارتوپد کار می کنند تا یک درمان سفارشی برای بیماران خود ایجاد کنند.

(2) پیشگیری از آسیب:

متخصصان پزشکی ورزشی می توانند توصیه های تخصصی در مورد نحوه جلوگیری از آسیب در حین تمرین یا مسابقات و کاهش احتمال عود آسیب قبلی به ورزشکاران ارائه دهند. آنها همچنین معاینات فیزیکی قبل از شرکت را روی بیماران خود انجام می دهند تا مشخص کنند آیا آنها به اندازه کافی برای از سرگیری فعالیت های ورزشی آمادگی دارند یا خیر.

(3) درمان درد:

آسیب های ورزشی می تواند منجر به مشکلات مختلف ارتوپدی شود و اغلب باعث ایجاد درد مزمن شده و بازگشت ورزشکاران به بازی و انجام فعالیت های خود را دشوار می کند.

در حالی که هدف اولیه پزشکان ورزشی همیشه تشخیص، درمان و رفع آسیب است، آنها همچنین از درمان های مدیریت درد مانند تحریک الکتریکی، رفع فشار ستون فقرات، داروهای تجویزی و داروهای تزریقی برای کمک به بیماران خود برای جلوگیری از نیاز به جراحی یا به تعویق انداختن آن استفاده می کنند. و بدون مانع به فعالیت های روزانه خود ادامه می دهند.

(4) توانبخشی:

برای یک ورزشکار، بازگشت از آسیب می تواند یک فرآیند پیچیده و طولانی باشد. اگر به دلیل آسیب دیدگی استراحت می کنید، یک متخصص پزشکی ورزشی می تواند به شما کمک کند تا حرکت و عملکرد خود را بازیابی کنید و سریعاً به همان سطح آمادگی جسمانی خود برگردید.

(5) بهبود عملکرد ورزشی:

متخصصان پزشکی ورزشی شرایط ناراحت کننده را تشخیص و درمان می کنند تا بتوانید بهترین عملکرد خود را در داخل و خارج از زمین داشته باشید.

آنها همچنین تمرینات و تکنیک هایی را برای بهبود قدرت و تعادل شما پیشنهاد می کنند که به موفقیت شما به عنوان یک ورزشکار کمک می کند.

(6) بهبود تناسب اندام عمومی:

متخصصان پزشکی ورزشی به ورزشکاران کمک می کنند تا از کشیدگی، کشیدگی و پارگی عضله جلوگیری کنند تا بدن خود را در حالت طبیعی نگه دارند.

آنها همچنین معاینات کل بدن و اسکلتی عضلانی را برای کمک به حفظ تناسب اندام کلی خود انجام می دهند.

(7) درمان غیر جراحی:

متخصصان پزشکی ورزشی سعی می کنند در موارد شدیدتر از جراحی اجتناب کنند و در عوض بر درمان آسیب ها با استفاده از روش های غیر جراحی مانند فیزیوتراپی و طب سوزنی تمرکز کنند.

این درمان ها اغلب غیر تهاجمی هستند و به زمان بهبودی کوتاه تری نیاز دارند.

(8) درمان جراحی پیشرفته:

در مواردی که جراحی اجتناب ناپذیر است، متخصصان پزشکی ورزشی از تکنیک های جراحی پیشرفته مانند ترمیم آرتروسکوپیک ACL، درمان پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)، آرتروسکوپی لگن، درمان با سلول های بنیادی و ترمیم روتاتور کاف برای بازگرداندن عملکرد نواحی آسیب دیده استفاده می کنند.

(9) آموزش و تغذیه:

متخصصان پزشکی ورزشی به شما می آموزند که چگونه به درستی سوخت بدن خود را برای ثبات بیشتر در عملکرد انجام دهید. آنها همچنین بر نیازهای تغذیه ای هر ورزشکار بر اساس سلامت عمومی و اهداف ورزشی آنها تمرکز می کنند.

(10) تحرک احیا شده:

آسیب‌های ورزشی می‌توانند بر تحرک و انعطاف‌پذیری شما تأثیر بگذارند و شما را از شرکت در فعالیت‌های ورزشی خود باز دارند. متخصصان پزشکی ورزشی به شما برای بازیابی عملکرد، افزایش قدرت و انعطاف پذیری، بهبود دامنه حرکتی و جلوگیری از آسیب ها کمک می کنند.

(11) بهبود اعتماد:

یک ورزشکار در زمین با انواع آسیب ها دست و پنجه نرم می کند که می تواند او را ناراحت کند. متخصصان پزشکی ورزشی نیازهای خاص خود را برطرف می کنند تا به آنها کمک کنند تا اعتماد به نفس خود را بازیابند و از بازی خود لذت ببرند.