مرزهای زمینی ایران و عراق باز شد/حامیان صدر سبز بغداد را ترک کردند/آرام پس از طوفان


گروه بین الملل رجانیوز: آیت الله العظمی سید کاظم حائری، مرجع شیعیان عراق دیروز در بیانیه ای. به دلیل کهولت سن از قدرت شیعه کناره گیری کرد و آیت الله خامنه ای را شایسته ترین فرد برای رهبری امت اسلامی خواند. این عالم دینی همچنین مقتدی صدر را یک قدرت طلب ضمنی می خواند و او را برای رهبری عرفی و اسلامی شیعیان در عراق واجد شرایط می داند. در پی سخنان آیت الله العظمی حائری مقتدی صدر، رهبر جنبش صدر عراق در بیانیه ای مدعی شد که از تمامی فعالیت های سیاسی کناره گیری می کند. پس از اظهارات او حامیان جنبش صدر در سراسر عراق شورش کردند.

این ناآرامی‌ها در حالی رخ داد که دفتر جنبش صدر با صدور بیانیه‌ای از همه هوادارانش خواست که به هیچ وجه در سیاست دخالت نکنند و از طرف جنبش صدر هیچ شعار و سخنی نگویند.

مقتدی صدر: سرایا الاسلام یک لشکر بی شرم است.

«سید مقتدی صدر» ظهر امروز در یک نشست خبری به حامیان خود در منطقه سبز بغداد گفت: اگر ظرف 60 دقیقه [از منطقه] نرو، من جریان را ترک می کنم.مرجعیت دستور داد وارد سیاست نشوم. من به سیاست بر نمی گردم» جایگاه عمومی سید مقتدی آبی که در 24 ساعت گذشته عراق سوخته بود، آبی شده است.

خروج حامیان صدر از فضای سبز بغداد

فرماندهی عملیات مشترک عراق پس از اظهارات مقتدی صدر از پایان منع آمد و شد در بغداد و سایر مناطق عراق خبر داد.

حامیان جنبش صدر نیز فضاهای سبز بغداد را ترک کردند.

تمامی مرزهای زمینی ایران و عراق بازگشایی شد.

رئیس ایستگاه مرزی خسروی در گفت وگو با خبرنگار فارس نوروزی گفت: از ساعتی پیش فعالیت عادی پایانه از سر گرفته شد. و تردد بازدیدکنندگان انفرادی و گروهی بدون مشکل انجام خواهد شد.

نوروزی ادامه می دهد: فعالیت مرز خسروی مانند سال گذشته از ساعت 5 صبح تا 17 عصر است و امروز 40 زائر برای رسیدن به حرم از این مرز خارج می شوند.

مرز شلمچه باز شد

سردار گودرسی فرمانده مرزبانی فرج نیز گفت: مرز چلم شه به روی زائران اربعین باز شده است که مرزهای مهران و چذابه به زودی بازگشایی می شود.

مرز مهران به روی گردشگران باز است.

پس از بازگشت اوضاع به حالت عادی در عراق. مرز بین المللی مهران نیز به روی زائرین باز است.

زائران مستقر در این استان توانستند برای زیارت حرم به مرز بین المللی مهران به عراق بروند.

مرز دهانه باز شد.

حمید سیلوی فرماندار دشت آزادگان امروز در گفت وگو با خبرنگاران فارس در اهواز اظهار داشت: بر اساس توافق صورت گرفته و بازگشت آرامش به عراق مرز چذابه برای تردد زائران باز شده است.

وی افزود: امروز ساعت 14 و 30 دقیقه اوضاع آرام شده و زائران می توانند از مرز بازدید کنند.

مرزهای مهران و شلم شه برای رژه عربی باز شد.

یوسف افضلی دبیرکل کمیسیون اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه از این پس کاروان ها می توانند به سمت مرز و عراق حرکت کنند، گفت: موکب باید تدارکات را به عراق ارسال کند. می توانید آن را دوباره انجام دهید و به مرز بروید.

مرزهای ایران و عراق از عصر دیروز به دلیل ناآرامی ها در عراق بسته است. نه فقط زائران بلکه رژه منتظر پشت مرز. طرف عراقی به دلیل نبود امنیت لازم مرزهای خود را بسته است.

به گفته منابع خبری در عراق حرم امام حسین و حضرت عباس که دیشب هیچ زائری در آن نبود. پر از مردم

شرایط عادی در نجف اشرف

امیری: مقام سید مختدی صدر شجاعانه است.

هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح امروز (سه شنبه) در بیانیه ای موضع سید مقتدی صدر در عذرخواهی از مردم عراق را «شجاعانه» و شایسته تقدیر توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی دولت عراق، وه العامری در بیانیه ای گفت: «ابتکار سید مختدی صدر برای پایان دادن به خشونت مسلحانه. این ابتکار جسورانه است که شایسته تقدیر و تمجید است. و این ابتکار در زمان حساسی صورت می گیرد که دشمن بر گسترش جنگ و برادری شرط بندی می کند.

رهبر ائتلاف فتح با اشاره به اینکه ما قویا از مواضع سید مقتدی صدر حمایت می کنیم، از همه خواست تا با اتخاذ اقدامات مشابه برای پایان دادن به خونریزی و پایان دادن به شورش، از مقتدی صدر الگوبرداری کنند.

العامری در پایان این پیام خواستار همکاری همه نیروهای ملی برای پایان دادن به تاثیر بحران و حرکت به سمت خروج از نابسامانی سیاسی شد که تاوان آن را مردم صادق و بردبار این کشور خواهند پرداخت.

همه راه ها و جاده ها در بغداد مسدود است.

پس از بازگشت صلح در عراق به دنبال عقب نشینی حامیان صدر از منطقه سبز در مرکز بغداد. فرماندهی عملیات مشترک عراق از بازگشایی راه های مسدود شده در این شهر خبر داد.

پس از لغو مقررات منع رفت و آمد فرماندهی عملیات مشترک عراق اعلام کرد که پس از تحولات روز دوشنبه تمامی راه ها و جاده های مسدود شده در بغداد بازگشایی شدند.

رسانه های عراقی نیز اعلام کردند موانع بتنی در برخی مناطق بغداد نیز از بین رفته است.

این منبع همچنین از تجمع خیمه ای معترضان در مقابل پارلمان عراق در منطقه سبز بغداد خبر داد.