مداخله خارجی برای منطقه قفقاز دردسر می‌افزاید/ تجارت سه میلیارد دلاری بین تهران و ایروان را هدف قرار می‌دهد


گروه سیاسی رویال نیوز: آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز سه شنبه پس از گفتگوهای دوجانبه با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در نشست خبری مشترک با مرکز تاریخ و فرهنگ سعدآباد، ضمن خیرمقدم به نخست وزیر ارمنستان و هیئت های سیاسی و اقتصادی گفت: شک ندارم که اولین سفر وزرای ارمنستان به جمهوری اسلامی ایران نقطه عطفی در ارتقاء هر دو کشور خواهند بود.

وی افزود: سیاست همسایگی یکی از سیاست هایی است که دولت بر آن تاکید دارد. و در این مدت ما چندین جلسه با پاشینیان داشتیم. مخصوصا در این سفر تمرکز این مذاکرات بر توسعه تجاری، روابط اقتصادی و امنیتی بین دو کشور است.

آیت الله رئیسی در چند ماه گذشته فرمودند رشد 43 درصدی روابط تجاری با ارمنستان ثبت شد، اما هدف برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور 3 میلیارد دلار بود. این می تواند بر اساس اراده دو کشور انجام شود.

رئیس‌جمهور افزود: روابط خوب دو کشور قطعاً منجر به روابط بهتر در منطقه و بین‌المللی خواهد شد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه منطقه قفقاز بخشی از تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران است، ثبات و آرامش در منطقه قفقاز برای ایران بسیار مهم است.

وی افزود: در مذاکرات دوجانبه با نخست وزیر ارمنستان هر دو طرف تاکید کردند که راه حل های منطقه ای باید در دست مسئولان و ذینفعان همان منطقه باشد. و هر گونه دخالت خارجی ها در منطقه خواهد شد به جای حل مشکلات، آنها را ایجاد کنید.

رئیس جمهور تاکید کرد: توانمندی های منطقه قفقاز می تواند تضمین کننده ثبات و صلح پایدار در منطقه باشد.

آیت الله رئیسی در سفر نخست وزیر ارمنستان و هیات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی این کشور ابراز امیدواری کرد. اجرای توافق تهران و ایروان به عنوان گامی مهم در جهت توسعه روابط امکان پذیر خواهد بود. بین دو کشور آورده خواهد شد

نیکول پاچینیان نخست وزیر ارمنستان به دعوت رسمی رئیس جمهور صبح امروز – سه شنبه – در راس هیئت بلندپایه مقامات سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد. و در ساختمان سعد آباد مورد استقبال رسمی قرار گرفت.

انتهای پیام/