محصولات تراریخته و تغذیه – دکتر رضا اطمینانانی


محصولات متنوع و تغذیه

در جهان امروز ، غذا برای جمعیت در حال رشد بسیار مهم است. این نگرانی برای کشورهای توسعه یافته نیست. زیرا تقریباً همه به غذای کافی و سالم دسترسی دارند. اما در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته ، 70 درصد درآمد به طور معمول صرف غذاهایی می شود که نمی توانند نیازهای ریزمغذی ها را برآورده کنند.

در کشورهای در حال توسعه ، پدیده گرسنگی پنهان برای کودکان و مادران وجود دارد. این پدیده زمانی رخ می دهد که غذایی که می خوریم به اندازه کافی مواد مغذی لازم را نداشته باشد. به عنوان مثال ، کمبود آهن در کودکان رشد جسمانی و توانایی یادگیری آنها را در سنین مدرسه مختل می کند و توانایی آنها را برای انجام فعالیت های بدنی بزرگسالان کاهش می دهد. غذاهای ضروری در این کشورها کمبود مواد معدنی و ویتامین دارند و قیمت غذاهای فرآوری شده مانند گوشت ، ماهی و سبزیجات بسیار بالا است.

از سوی دیگر ، تولید غذا نیاز به زمین کشاورزی دارد. جایی که میزان زمین های کشاورزی محدود است. در این مورد ، ظهور بیوتکنولوژی و تولید مواد مغذی اصلاح شده ژنتیکی یا اصلاح شده ژنتیکی یا اصلاح شده ژنتیکی ، روشی م effectiveثر و کارآمد برای تولید محصولات کشاورزی است. با توجه به افزایش تقاضای غذایی و محدود بودن زمین های کشاورزی ، به انواع مولد و مولد بیشتری نیاز است. جهش های ژنتیکی پیشرفت های جدیدی هستند که امکان شناسایی ، جداسازی ، ثبت و ترکیب ژن ها را در سایر گیاهان فراهم کرده است. ژن ها دائماً با تغییرات طبیعی جایگزین می شوند و گونه های جدیدی در حال ایجاد هستند. جهش های ژنتیکی امکان انتقال ژن ها را بین گونه ها فراهم می کند.

بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی قیمت مواد غذایی را کاهش می دهد و مواد غذایی را سالم تر می کند ، یک راه جدید قدرتمند برای بهبود تولید و تولید محصولات زراعی است ، استفاده از آفت کش ها را کاهش می دهد ، از سلامت کشاورزان محافظت می کند و هزینه های مزرعه را کاهش می دهد. و در نهایت انتقال ژن را تعدیل می کند. فراهمی زیستی مواد غذایی

یکی دیگر از مزایای این علم افزایش میزان ویتامین ها و مواد معدنی و کاهش ترکیبات طبیعی حساسیت غذایی آنها است. بهبود تغذیه و فراهمی زیستی ویتامین ها و مواد مغذی در غذاهای ضروری از طریق بیوتکنولوژی و توسعه در کشورهای در حال توسعه راهی برای کاهش سوء تغذیه است.

سه استراتژی اصلی در این زمینه وجود دارد:

1- کاهش تعداد ترکیبات ضد تغذیه ای در غذاها که مانع جذب و جذب مواد مغذی و ویتامین ها می شود.

2- افزایش میزان مواد مغذی و ترکیبات که فراهمی زیستی و جذب مواد معدنی و ویتامین ها را افزایش می دهد.

3- افزایش میزان مواد معدنی و ویتامین ها.

کاهش اردوهای سوء تغذیه: راهکارهایی برای کاهش کمبودهای تغذیه ای مانند اسید فیتیک در غلات و جلوگیری از جذب آنها. این راهی برای افزایش محتوای مواد معدنی مواد غذایی است. فیتین شکل اصلی ذخیره فسفر برای اکثر دانه ها و دانه ها است و یک عنصر مهم برای جوانه زنی و رشد میوه است. به همین دلیل ، حذف این گیاه از دانه امکان پذیر نیست. بنابراین ، دانشمندان مقدار فسفر موجود در بذر را از طریق اصلاح ژنتیکی و کاهش اسید فیتیک افزایش داده اند ، بنابراین اسید فیتیک را کاهش داده و در نتیجه مصرف مواد معدنی را بدون به خطر انداختن فیزیک گیاه افزایش می دهند.

افزایش جذب مواد مغذی آنها:

اسیدهای آمینه مانند سیستئین جذب آهن و روی را افزایش می دهند. با این حال ، میزان آنها در غذاهای اساسی مانند غلات کمتر از گروه گوشت است و افزایش جزئی آن باعث بهبود جذب این مواد معدنی می شود. از آنجا که این ترکیبات اجزای اصلی گیاه هستند ، افزایش کمی در عملکرد بر فیزیولوژی چنین گیاهانی تأثیر نمی گذارد. مهندسی ژنتیک ، علاوه بر افزایش میزان آمینو اسیدها و پروتئین ها ، جذب مواد معدنی مانند آهن و روی را نیز می توان افزایش داد. در این راستا تحقیقات بیشتری برای افزایش ریز مغذی های برنج با این محصول انجام شده است که منبع اصلی انرژی اکثر افرادی است که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند.

یکی از این موارد افزایش آهن برنج است. فریتین پروتئینی است که آهن را در گیاهان ، حیوانات و باکتری ها ذخیره می کند. توالی ژن های فریتین در گیاهانی مانند سویا ، نخود و ذرت بیان می شود. فریتین در درمان کم خونی مثر است. از طرف دیگر ، جذب گیاه فریتین 50 درصد جذب فریتین حیوانی است. اما سویا دارای فراهمی زیستی است و به شدت جذب می شود. به همین دلیل است که دانشمندان یک سری ژن سویا را در برنج معرفی کرده اند. در نتیجه مس با جذب بالای آهن تولید می شود. آنها همچنین ویتامین A را از طریق انتقال ژنتیکی انواع برنج تولید می کنند ، زیرا آندوسپرم برنج به طور معمول دارای کمبود این ویتامین است. بنابراین ، برنج با جذب بالای آهن و ویتامین A تولید می شود.

مردم فقیر

برای فقرا ، غذاهای ضروری اولین انتخاب هستند و 40 تا 55 درصد آهن دریافت می کنند. اگر ابر 50 intake آهن دریافت کند (به عنوان مثال ، برنج بنگلادش) ، دو برابر میزان مصرف آهن برنج باعث افزایش 50 درصدی آهن و افزایش 50 درصدی مصرف آهن توسط برنج غنی ارگانیک خواهد شد.

3 درصد کم خونی در زنان ایجاد می شود. نشان داده شده است که اثر مکمل آهن بر کم خونی 3 برابر برنج اصلاح شده ژنتیکی است ، اما 100 برابر بیشتر از برنج اصلاح شده ژنتیکی است. بنابراین ، تولید محصولات فرار و مغذی مقرون به صرفه است و اثر مفید طولانی مدت دارد.

مواد فعال مغذی:

بسیاری از ترکیبات گیاهی وجود دارند که نقش تغذیه ای مشخصی ندارند اما اثرات مفیدی برای سلامتی دارند. مانند فیتواسترول ها که کلسترول خون را کاهش می دهند. به همین دلیل ، مقدار آن در دانه های روغنی با اصلاح ژنتیکی افزایش می یابد.

سایر مزایای بیوتکنولوژی:

از طریق بیوتکنولوژی ، می توان محصولاتی از غلات ، میوه ها و سبزیجات تولید کرد که ماندگاری بیشتری نسبت به سایر محصولات فرآوری نشده دارند. همچنین می تواند برای بهبود طعم ، مزه و طعم برخی از محصولات استفاده شود.

از دیگر مزایای بیوتکنولوژی می توان به کاهش ترکیبات حساسیت زا و مغذی آنها اشاره کرد. اصلی ترین آلرژن های غذایی پروتئین ها هستند و راه کاهش آلرژی متوقف کردن بیوسنتز این پروتئین ها است. راه دیگر برای تغییر ساختار پروتئین ، ایجاد پاسخ ایمنی ضعیف است. این کار برای کاهش حساسیت به بادام زمینی ، برنج و گوجه فرنگی انجام می شود. ترکیبات سمی آنها مانند سولانین موجود در سیب زمینی نیز با تزریق مخمر سیب زمینی کاهش یافته است. نمونه هایی از محصولات تولید شده توسط این تکنیک عبارتند از روغن کانولا و روغن پنبه دانه با اسید استئاریک بالا ، روغن سویا با اسید اولئیک بالا ، تولید برنج غنی از پروتئین و روغن سویا با امگا 3.

نتیجه:

با استفاده از فناوری انتقال و اصلاح ژنتیک ، می توان محصولات غذایی منحصر به فرد ، غنی و بسیار پربار تولید کرد که مشکلات تغذیه ای دنیای امروز را حل می کند. فقدان چنین محصولاتی در کشور ما مهم است و تحقیقات در این زمینه راه حل بسیاری از مشکلات تغذیه ای کشور است.

لازم به ذکر است که هنوز تعداد کمی از افراد در جهان نگران تغییرات ژنتیکی در این محصولات هستند و معتقدند علاوه بر همه اثرات مثبت مشاهده شده ، تغییرات و آثار منفی در محصولاتی رخ داده است که آثار بعدی خود را نشان می دهند.


دکتر. رضا اطمینانانی

تغذیه را درک کنید


دکتر. رضا اطمینانانی می تواند با ارائه تغذیه و کمیت اولیه و عادات غذایی ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر اینستاگرام کلیک کنید رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و تغذیه در اصفهان.


موارد پیشنهادی

منابع غذایی آنتی اکسیدان ها

رابطه بین تغذیه و خلق و خو

مشکلات رژیم غذایی بدون کربوهیدرات

چربی مناسب برای حفظ سلامتیدیدگاهتان را بنویسید