لغو ممنوعیت صادرات طیور ایران پس از 6 سال


صادرات محصولات پروتئینی از کشورهای مختلف مطابق با الزامات بهداشتی خاص کشور و مراقبت و کنترل بیماری ها اجرا شد و هم اکنون با توجه به شرایط سبز کشور در سایت بهداشت جهانی، صادرات مرغ، پر، ساق و مرغ باعث رهاسازی تخم های بارور شده و جوجه یکروزه شده است.

صادرات محصولات طیور از کشورمان و رفع ممنوعیت به دلیل فضای تولید مرغ در کشور صورت گرفت. زیرا ایران در کنترل آنفولانزای حاد پرندگان در کشور موفق بوده است. لغو ممنوعیت صادرات مرغ به عراق و سایر کشورها پس از 6 سال باعث افزایش تولید خواهد شد.

به گفته سید محمد آقامیری، رئیس سازمان دامپزشکی در گذشته، کشور با آنفلوانزای حاد پرندگان شدید دست و پنجه نرم می کرد. که با همت استان ها کنترل می شود

آقامیری گفت: این کشور چهارراه پرندگان مهاجر است که مخاطرات زیست محیطی زیادی را به دنبال دارد. اما به دلیل این شرایط، هیچ گزارشی مبنی بر آلودگی منجر به اپیدمی اعلام نشده است و انتظار می‌رود وضعیت کشور در سازمان بهداشت جهانی سبز و عاری از بیماری باشد.

سازمان های دامپزشکی در قالب جهاد دامپزشکی متعهد به رفع 5 مورد از شایع ترین بیماری های انسانی و دامی هستند که در کشور سالانه 10.5 میلیارد دوز واکسن طیور و 600 میلیون دوز واکسن دام مصرف می شود که از این تعداد 7 میلیارد دوز مصرف می شود. از طریق واردات و مابقی از طریق تولید داخلی پرداخت می شود.

حدود 75 درصد واکسن های طیور وارداتی و 25 درصد تولید داخل است که در حال حاضر کشور شروع به تولید واکسن آنفلوآنزا کرده و تلاش می کند بدون واردات، تولید و کفایت را در این زمینه افزایش دهد.

ایران یکی از کشورهای پیشرو در کنترل بیماری های طیور است.

حبیب اسدالله نژاد، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران در گفتگو با «ایران» درباره صدور مجوز صادرات محصولات طیور گفت: صادرات بستگی به روابط، شرایط و پروتکل های بهداشتی بین کشورهای مبدا و مقصد دارد. و کسی است که تصمیم می گیرد از یک کشور خاص وارد شود یا خیر

او افزود که در صورتی که کشور مبدأ با مقررات کشور مقصد مطابقت داشته باشد تاجران کشورهای مختلف بر اساس مقدار تقاضا، قیمت و زمان صادرات مذاکره خواهد شد

اسدالله نژاد وی با اشاره به ظرفیت صادراتی کشورمان در زمینه صادرات طیور و فرآورده های آن، گفت: ایران از نظر دام و طیور در مرغ گوشتی، تخم مرغ و یک روزه محصولات خوبی دارد. و پتانسیل صادراتی قابل قبولی را فراهم کرده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گفت: در مقاطع مختلف و متناسب با شرایط کشور برای تامین نیازهای داخلی، صادرات مرغ و فرآورده های آن ممنوع و یا تعرفه های فعلی و جاری در نظر گرفته شود. به دلیل امکان تولید مناسب در داخل، صادرات کم است.

اسدالله نژاد پرداختن به کنترل بیماری طیور داخلی: به دلیل حساسیت دولت در کنترل بیماری دام و طیور. بنابراین ایران به یکی از کشورهای پیشرو در کنترل بیماری های طیور تبدیل شده است و سازمان های دامپزشکی در کنترل بیماری های دام و طیور موفق بوده اند. با همکاری تولیدکنندگان طیور

وی افزود: در شرایط فعلی تعداد بیماری های عفونی طیور در کشور محدود است. و دولت برای کنترل بیماری در راستای واکسیناسیون اقدام می کند. بررسی سلامت طیور و نظارت بر بیماری منجر به بیماری های عفونی تحت کنترل داخلی

پر مرغ؛ منبع پروتئین برای خوراک طیور و آبزیان

رضا مبصری، دبیرکل انجمن تولیدکنندگان طیور، پیشتر به ایران گفته بود: سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) باید وضعیت سلامت دام و طیور صادراتی و وارداتی را تعیین کند. و این اتفاق افتاده است و سلامت صادرات ایران. مرغ و تخم مرغ تایید شد…

مبصری با اشاره به ظرفیت بالای کشورهای همسایه برای صادرات مرغ و تخم مرغ، گفت: عراق، افغانستان و کشورهای حوزه خلیج فارس بازارهای خوبی برای صادرات مرغ ایران هستند. و اگر پروتکل های بهداشتی مشترک و روابط تجاری مناسب باشد ایجاد شده همراه با آنها از صادراتی که در اختیار کشور قرار خواهد گرفت، سود زیادی خواهد برد.

وقتی صحبت از استفاده از پر در کشورهای دیگر به میان می‌آید، گفت: پودر پر در صورت فرآوری و هیدرولیز و استفاده در خوراک طیور و آبزیان، یکی از منابع پروتئینی جهان محسوب می‌شود.