لاوروف: موضع ایران در مذاکرات هسته ای کاملا قانونی است آمریکا باید به تعهدات خود عمل کند.


رجانیوز به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف که برای اجلاس وزرای امور خارجه آسه آن به کامبوج سفر کرده بود، در گفتگو با خبرنگاران گفت: آمریکایی ها اکنون به دنبال طرحی متفاوت در توافق جدید هستند در حالی که ایرانی ها تاکید دارند. توافق حاصل شده در سال 2015 من معتقدم که موضع ایران کاملاً مشروع است.

وی خاطرنشان کرد: مشکل اکنون این است که آمریکایی ها تلاش می کنند برنامه های خود را برای نیو دیل تغییر دهند. در حالی که ایرانی ها نسبت به توافقی که در سال 2015 تصویب شد، قاطع هستند.

یک دیپلمات ارشد روسی گفت: آمریکایی ها از طرح هایی که همه طرف های دیگر و خود آمریکایی ها تایید کرده بودند عقب نشینی کردند. با توجه به اینکه واشنگتن در تلاش برای شکستن توافق بود واشنگتن باید به عقب برگردد و موضع خود را اصلاح کند. این مشکل امروز است

لاوروف اضافه کرد: موضع روسیه در مورد امضای توافق برای بازگرداندن برجام کاملاً روشن و بدون تغییر است. این طرح باید به همان شیوه ای که در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده احیا شود. و مشمول هیچ گونه اصلاح یا استثنا نمی شود.

مذاکرات برای لغو تحریم ها علیه ایران از روز پنجشنبه 13 اوت در وین آغاز شد. اتریش بعد از تقریبا پنج ماه رفتن

سایت اروپایی پولیتیکو نیز با استناد به سه منبع آگاه اعلام کرد که اتحادیه اروپا آخرین تلاش خود را برای تضمین توافق هسته ای ایران انجام می دهد. و از همه مذاکره کنندگان خواسته است که مذاکرات را به طور ناگهانی در روز پنجشنبه از سر بگیرند.

در این گزارش آمده است که هدف از این مذاکرات احیای برجام است که در سال 2015 امضا شد. مذاکره‌کنندگان مانند گذشته به وین سفر می‌کنند تا دوباره برای تضمین این توافق تلاش کنند.

دولت بایدن که مدعی است رویکرد دیپلماتیک با ایران و تلاش برای بازگشت به برجام دارد، اقدامی انجام نداده است. برای بیان آرزوهای خوب اما از سیاست شکست خورده دولت دونالد ترامپ در فشار بالا پیروی کرده است.

مقامات و رسانه های آمریکایی و غربی همچنان به بازی سرزنش می پردازند. و اصرار داشت که به ایران نشان دهد که عامل تاخیر در دستیابی به توافق قطعی و شکست احتمالی مذاکرات بوده است. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران مطابق با الزامات قرارداد 1994 و بر اساس تجربه عملیات غرب، نیازهای خود را به گونه ای واقع بینانه تطبیق داده است.

تحلیلگران و کارشناسان بین المللی عواملی مانند فشار رژیم صهیونیستی را می گویند مخالفت با کنگره قرار گرفتن در معیارهای انتخابات میان دوره ای مجلس (که در آبان ماه برگزار می شود) و مشکلات داخلی آمریکا یکی از دلایل عدم تمایل است. بازگشت دولت بایدن به برجام در ماه‌های اخیر علیرغم شعار رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران، این دور از مذاکرات پس از پنج ماه وقفه آزمون دیگری برای نشان دادن حسن نیت دولت بایدن است.