فریب کودکان و راه های مقابله با آن


اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم امروز ما در جامعه ای به شدت رقابتی زندگی می کنیم. بیشتر کاری که ما انجام می دهیم، از امرار معاش گرفته تا بازی کردن، رقابت است. تعجب آور نیست اگر بگوییم که این مسابقه هنوز در دسترس بچه ها است و آنها نیز علاقه مند به برنده شدن هستند. متاسفانه میل به موفقیت در این جوان باعث تقلب آنها شد. اما چگونه می توان با تقلب کنار آمد و به آن پایان داد؟

تقلب در بازی

وقتی بازی های بچه ها را تماشا می کنید از اینکه چگونه مسابقات گاهی اوقات به تقلب تبدیل می شود شگفت زده خواهید شد. اکثر کودکان زیر 5 سال اهمیتی به خیانت نمی دهند. آنها فقط می خواهند بازی کنند و بچه هایی که با آنها بازی می کنند معمولاً ناراحت نمی شوند و از طرف دیگر تقلب های بچه های 5 تا 7 ساله کمی بزرگتر است. عمداً اشتباه شمارش کردند.

لارنس بالتر، روانشناس کودک توضیح دهید که در این مرحله، کودکان اغلب می دانند که چه کار اشتباهی انجام می دهند. اما آنها اهمیتی نمی دهند اما در سن 8 سالگی متوجه شدند که تقلب اشتباه است. اگر خیانت در این سن ادامه پیدا کند این ممکن است به دلیل احساس بی کفایتی یا ناکارآمدی باشد تا تمایل به برنده شدن. کودکان بزرگتر و نوجوانانی که قوانین را زیر پا می گذارند ممکن است به عنوان متقلب تلقی شوند. و می تواند به طور جبران ناپذیری رابطه آنها را با دوستانشان از بین ببرد.

خیانت به کودکان

تقلب در مدرسه

والدین اغلب وقتی می بینند که فرزندانشان در تکالیف یا در حین امتحان به همکلاسی های خود تقلب می کنند بسیار ناراحت می شوند. اما این رفتار بیشتر از آن چیزی است که والدین فکر می کنند. طی یک نظرسنجی در سال 2001 از 4500 دانش‌آموز دبیرستانی، 97 درصد به تقلب در حداقل یک فعالیت اعتراف کردند. اما چرا تقلب اینقدر رایج است؟ بیشتر علل را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

1. آنها می خواهند انتظارات خود را برآورده کنند.

دانش آموزان برای عملکرد خوب تحت فشار زیادی هستند. بسیاری از مردم از جمله والدین، معلمان و غیره معتقدند که کل آینده یک دانش آموز به نمرات آنها بستگی دارد. بنابراین، آنها از دانش آموزان انتظار دارند که در همه زمان ها عملکرد فوق العاده ای داشته باشند. این انتظار ممکن است دانش آموزان را به سمت استفاده از تقلب به عنوان یک مکانیسم دفاعی سوق دهد. در این موقعیت کودک احساس کرد که راهی جز تقلب برای موفقیت وجود ندارد.

2. دانش آموزان حوصله کار ندارند.

تکنولوژی امروزی می تواند مانند یک شمشیر دولبه عمل کند. و تلفن های همراه می توانند زندگی یک فرد را سازماندهی کنند. اما در عین حال دانش آموزان به راحتی می توانند از مدرسه و فعالیت های مرتبط با آن خارج شوند. آنها می توانند به مقالات از پیش نوشته شده در اینترنت دسترسی داشته باشند یا پاسخ هایی را برای یکدیگر ارسال کنند. برخی از دانش‌آموزان تمایل ذاتی به حداقل کار کردن دارند و این یک فرصت عالی برای آنهاست.

جامعه امروز و رقابت کودکان

با خیانت فرزندانمان چه کنیم؟

اگر متوجه شدید که فرزندتان خیانت می کند مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که همین الان اقدام کنید. زیرا کودک باید بداند که نمی تواند از چیزی فرار کند. همچنین می توانید با کمک یک مشاور کودک متخصص در یک کلینیک روانشناسی خوب، نحوه معاشرت و برقراری ارتباط صحیح با همسالان را به کودک خود آموزش دهید. راهکارهایی برای مقابله با تقلب وجود دارد:

کودکان زیر 5 سال

سعی کنید فورا واکنش نشان دهید. اما به روشی ملایم می توانید با یک شوخی این کار را انجام دهید. احتمالاً به این دلیل که در این سن از ابتدا نمی دانست که تقلب کار اشتباهی است. در نتیجه به دلیل کلاهبرداری نتوانست با مجازات کنار بیاید.

کودکان 5-7 ساله

بهتر است واکنش شما به تقلب در این رده سنی کمی شدیدتر از گروه سنی قبلی باشد. اما مجازات نباید بیش از حد باشد. می توانید با فرزندتان صحبت کنید و دلیل خیانت او را از او بپرسید. در مورد خشونت و بد بودن آن صحبت کنید. و از دلایل، استرس و فشاری که او را به خیانت کرده است، پرسید.

کودکان 8 سال به بالا

اگر فرزند شما در این سن به تقلب ادامه می دهد تا جایی که در مدرسه به عنوان متقلب شناخته می شود. آنها ممکن است به کمک اضافی نیاز داشته باشند. معمولا خیانت در این سن نشان دهنده درگیری های عاطفی درونی یا فشار اطرافیان است. همچنین می توانید از یک مشاور کمک بگیرید.

چگونه می توانید به فرزند خود آموزش دهید؟

برای جلوگیری از خیانت کودکان در آینده چه کنیم؟

در حالی که اکثر بچه ها در مقطعی خیانت می کنند. اما راهبردهایی وجود دارد که والدین می توانند برای جلوگیری از تکرار این رفتار فرزندانشان اتخاذ کنند. در اینجا چند نکته برای والدین برای مقابله با خیانت فرزندشان آورده شده است:

  1. به فرزندتان کمک کنید خیانت را تعریف کند.: برخی از ما ممکن است احساس کنیم که تقلب در بازی ها، تقلب در امتحانات یا حتی مالیات چیز مهمی نیست. اما خیانت به همسر نابخشودنی است. تقلب به عنوان نقض قوانین به وضوح بیان شده یا انحراف از قوانین اخلاقی نانوشته تعریف می شود. کلاهبرداری به اعمالی مانند فریب، فریب، کلاهبرداری، سرقت، تقلب، فریب، غفلت، تقلب و غیره اشاره دارد. این اقدامات نباید برای کودک خوب باشد.
  2. قوانینی را در خانواده خود ایجاد کنید.: معیارها و معیارهایی را برای شخصیت خوب تعیین کنید مثلاً در خانه مان تقلب نمی کنیم.
  3. عواقب تقلب را توضیح دهید.: عدم صداقت حتی در بازی – روابط و اعتبار را از بین می برد. تقلب منجر به از دست دادن اعتماد و کاهش اعتبار می شود.
  4. تربیت فرزندان برای انجام کار درست: کودکان تمایل دارند نسبت به خود و کاری که انجام می دهند احساس خوبی داشته باشند. به فرزند خود بیاموزید که برد یا باخت در درجه دوم اهمیت قرار دارد. و رعایت قوانین بازی و صداقت باعث افزایش عزت نفس و عزت نفس می شود. در این صورت آنها به صادق بودن افتخار خواهند کرد.
  5. توقعات خود را کاهش دهیدکودکان اغلب برای برآورده کردن انتظارات والدین خود خیانت می کنند. در این موقعیت به فرزندتان اطمینان دهید که او را دوست دارید. حتی اگر برنده نشده باشد یا نمرات بدی بگیرد.
  6. یاد بگیرید چگونه با شکست کنار بیایید.: گاهی نشان می دهد که شما فاقد ایده آل هستید. با او در مورد مواجهه با شکست صحبت کنید تا یاد بگیرد چگونه با شکست کنار بیاید و ترس از شکست را کاهش دهد.
  7. الگویی برای آنها باشداین مهمترین کاری است که می توانید انجام دهید. والدین الگوی فرزندان خود هستند. بسیاری از اوقات، والدین ناخواسته بهانه های نادرست یا دروغ های مناسب برای فرزندانشان را ارائه می کنند. این باعث می شود کودک یک الگوی ناصادق از والدینش باشد. به رفتار خود در موقعیت های مختلف توجه کنید. اگر صندوقدار پول زیادی به شما بدهد آیا بازپرداخت می کنید؟ باید بدانید که در این مواقع شما ارزش های اخلاقی را به فرزندان خود می آموزید، اجازه دهید به جای آن شما را ببینند که سخت کار می کنید، در این صورت آنها برای سخت کوشی نیز ارزش قائل هستند.

منبع: parent.com