فائو: گندم در سال گذشته 56 درصد افزایش یافته است.


قیمت بین المللی گندم برای چهارمین ماه متوالی افزایش یافت و در ماه می 5.6 درصد افزایش یافت. این 56.2 درصد بیشتر از میانگین سال گذشته است و فقط 11 درصد کمتر از بالاترین رکورد در مارس 2008 است.

به گزارش رجانیوز، قیمت جهانی مواد غذایی در ماه می 2022 برای دومین ماه متوالی کاهش یافت و این امیدها را برای فروکش کردن تب رشد قیمت افزایش داد.

سازمان جهانی خواربار و کشاورزی (WFP) اعلام کرد که شاخص جهانی قیمت مواد غذایی در ماه می برای دومین ماه متوالی کاهش یافت. اگرچه قیمت گندم و مرغ در این ماه همچنان بالاتر است.

شاخص قیمت مواد غذایی فائو در ماه می به 157.4 رسید که نسبت به آوریل 0.6 کاهش داشت. شاخص قیمت مواد غذایی در ماه آوریل 0.8 واحد کاهش یافت. شاخص قیمت مواد غذایی برای دو ماه متوالی کاهش یافته است و این امیدها را افزایش داده است که تب قیمت جهانی مواد غذایی کاهش یابد.

در همین حال قیمت جهانی مواد غذایی در ماه می امسال 22.8 درصد بیشتر از این قیمت ها در مدت مشابه سال گذشته باقی مانده است.

بر اساس این گزارش، شاخص قیمت غلات فائو در ماه می 2022 نسبت به ماه قبل 2.2 درصد افزایش یافته است. قیمت گندم در این ماه نسبت به فروردین ماه ۵.۶ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۶.۲ درصد افزایش داشته است. رکورد بالای قیمت جهانی گندم در مارس 2008 ثبت شد، زمانی که قیمت های فعلی تنها 11 درصد کمتر بود.

قیمت جهانی برنج در ماه می امسال افزایش یافت. اما قیمت سایر غلات 2.1 درصد کاهش یافت. قیمت ذرت نیز به دلیل برداشت بهتر در ایالات متحده و عرضه بیشتر در آرژانتین پایین تر بود.

شاخص قیمت سبزیجات در ماه می 2022 نسبت به ماه قبل 3.5 درصد کاهش یافت و قیمت روغن نخل، سویا، آفتابگردان و دانه سویا در این ماه کاهش یافت. کاهش محدودیت های صادراتی کشورهای عمده تولیدکننده دلیل این کاهش قیمت بود.

شاخص قیمت لبنیات نیز در ماه گذشته 3.5 درصد کاهش یافت. قیمت شیر ​​خشک به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. قیمت کره نیز به دلیل کاهش عرضه و تقاضا کاهش یافته است.

قیمت جهانی شکر در ماه می امسال 1.1 درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت. برداشت خوب در هند کاهش ارزش برزیل و کاهش قیمت اتانول این یکی از دلایل کاهش قیمت شکر در این ماه است.

اما شاخص قیمت گوشت در اردیبهشت ماه نسبت به ماه قبل 0.6 درصد افزایش یافت. بخصوص قیمت مرغ در این ماه به دلیل اختلال در زنجیره تامین افزایش یافته است. شیوع آنفولانزا در برخی کشورها و افزایش تقاضا در اروپا و خاورمیانه.