غذای خطرناک برای افراد سیگاری – متخصص تغذیه اصفهان


غذای دودی ؛ شیرین اما خطرناک

خطر استفاده از 50 گرم سوسیس برای نوشیدن معادل خوردن یک پاکت سیگار یا 4 روز تنفس در هوای آلوده شهر است! در این قسمت از سایت تغذیه اصفهان دکتر رضا اطمینانانی ، ما قصد داریم اطلاعاتی در مورد خطرات سیگار کشیدن به شما ارائه دهیم.

سیگار کشیدن فرآیندی است که شامل پخت ، چشیدن و نگهداری مواد غذایی به مدت طولانی است. به این ترتیب ، غذا در معرض دود قرار می گیرد (معمولاً دود ناشی از سوختن چوب است). در سیگار کشیدن داغ ، غذا به مدت چند ساعت در معرض دود قرار می گیرد تا غذاهای خام مانند گوشت یا ماهی در این فرآیند کاملاً پخته شوند. در سیگار کشیدن سرد ، غذا به مدت طولانی ، گاهی چند روز در معرض دود قرار می گیرد ، تا مدت طولانی ذخیره شود یا مزه دار شود. این روش اغلب برای گوشت یا ماهی استفاده می شود ، اما گاهی پنیر ، انواع سبزیجات و میوه ها نیز از این طریق مصرف می شوند.

نوشیدن غذا در نقاط مختلف جهان

در چین از مخلوط برنج خام ، شکر و چای برای تهیه چای استفاده می شود. این مواد را زیر تابه می گذارند و سپس گوشت یا غذای دیگری را داخل تابه می ریزند و غذا را به آرامی می نوشند. هنگام غذا خوردن ، او مخلوطی از برنج و چای می خورد.

در اروپا ، چوب معمولاً برای نوشیدن گوشت و ماهی استفاده می شود ، اما امروزه چوب درخت اغلب برای نوشیدن غذا استفاده می شود.

در آمریکای شمالی ، علاوه بر بلوط و گردو ، از گردو نیز استفاده می شود. البته گاهی از درختان میوه مانند گیلاس یا آلو نیز برای سیگار کشیدن استفاده می شود.

در گذشته در مزارع کشورهای غربی ساختمان خاصی به نام دود خانه وجود داشت. در این قسمت انواع مختلف گوشت نوشیده می شد و سپس آن گوشت ذخیره می شد.

امروزه در روشهای مدرن و صنعتی از دود مایع استفاده می شود که با جذب ، تصفیه و جمع آوری دود معمولی ، با حداقل عوارض جانبی به دست می آید.

خطرات ناشی از سیگار کشیدن غذاهای پرخطر

روش سیگار کشیدن از رشد باکتری ها جلوگیری می کند و تجزیه چربی های موجود در محصول را کاهش می دهد ، اما از سوی دیگر ، تا کنون صدها ماده سمی در دود شناسایی شده است که برای سلامتی انسان مضر است و گاهی سرطان آنها تأیید شده است.

برخی از مواد موجود در دود مشابه ترکیبات سمی آنها در دود سیگار است. این ترکیبات می توانند با تحریک دستگاه گوارش و افزایش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان ، مانند سرطان روده بزرگ و روده ، سلامت انسان را به طور جدی تحت تأثیر قرار دهند. جالب است بدانید که خطر مصرف 50 گرم سوسیس معادل خوردن یک پاکت سیگار یا 4 روز تنفس در هوای آلوده شهر است.

سیگار کشیدن در شرایط کنترل نشده باعث می شود ترکیبات هیدروکربنی حلقوی آنها مانند آنتراسن که سمی و سرطانی هستند وارد محصول دودی شوند. این مشکل بیشتر در محصولاتی مشاهده می شود که معمولاً خارج از نظارت پزشکی تولید می شوند.

علاوه بر این ، مونوکسید کربن حاصل از سوخت چوب با ترکیب هموگلوبین و میوگلوبین خون در محصول ، رنگ منحصر به فرد نوشیدنی را تشکیل می دهد. مونوکسید کربن میزان میکروب های هوازی در محصول نهایی را کاهش داده و اسیدهای چرب را کاهش می دهد. از سوی دیگر ، مونوکسید کربن با تحریک میکروب های تولید کننده هیستامین ، میزان هیستامین موجود در یک محصول را افزایش می دهد و می تواند واکنش های آلرژیک در مصرف کننده ایجاد کند.


بیشتر بدانید: اثرات قند را بررسی کنید


فرآیند دود باعث ایجاد غلظت پراکسید در سطح محصولات گوشتی می شود که به نوبه خود خطر سرطان را در محصول افزایش می دهد. سیگار کشیدن گوشت و ماهی همچنین احتمال وجود لیستریا مونوسیتوژنز در محصول را افزایش می دهد. این باکتری ها یکی از دلایل اصلی مسمومیت غذایی هستند. آنها می توانند علائم شدیدی را در نوزادان ، سالمندان و سایر افراد آسیب پذیر ایجاد کنند.

علاوه بر خطرات ذکر شده در بسیاری از موارد ، از محصولات گوشت خام برای سیگار کشیدن استفاده می شود. آنها حاوی آلاینده های اساسی و ترکیبات آنها ناشی از غذای خراب هستند. با توجه به اینکه فرآیند سیگار کشیدن ، طعم غذا در حال تغییر است ، تشخیص ترکیب غذا در ابتدا دشوار است.

آنها شامل نوشیدنی ها ، سوسیس و کالباس هستند که به دلیل استفاده مناسب در اجتماع خطرناک ترین آنها برای سلامت مصرف کننده هستند. مسلم است که چنین محصولاتی بیشتر از سوسیس های معمولی حاوی نیترات (که به احتمال زیاد در بدن به نیتروزامین تبدیل می شود) هستند. مصرف چنین محصولاتی خطر ابتلا به سرطان معده و روده بزرگ را افزایش می دهد. سرطان معده در اروپای شرقی و ایسلند بسیار رایج است ، جایی که چنین محصولاتی لوگا می خورند. تحقیقات نشان داده است که خطر ابتلا به انواع بیماری ها با استفاده از الکل با بیماری هایی که در اثر خوردن بیش از حد چربی ایجاد می شود ، یکسان است.

نکات

1- اگر از خوردن گوشت دودی یا گوشت شور لذت می برید ، گهگاه و به مقدار کم از آن استفاده کنید. زیرا این محصولات به آرامی بر بدن تأثیر می گذارند. از استفاده یکبار و یا حتی الامکان طولانی از آن خودداری کنید.

2 – هنگام سیگار کشیدن مانند ماهی ، گوشت ، سوسیس و کالباس ، از نمک زیاد استفاده می شود. بنابراین ، استفاده از این محصولات برای افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه نمی شود.

افراد مبتلا به میگرن نیز باید از خوردن گوشت خودداری کنند. از آنجا که این غذاها حاوی تیرامین هستند ، این نوع سردردها را بدتر می کند.


دکتر. رضا اطمینانانی

تغذیه را درک کنید


دکتر. رضا اطمینانانی می تواند با ارائه تغذیه و کمیت اولیه و عادات غذایی ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر دکتر کلیک کنید. رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و تغذیه در اصفهان.


موارد پیشنهادی

مشکلات رژیم غذایی بدون کربوهیدرات

چربی مناسب برای حفظ سلامت

محصولات متنوع و تغذیه

بررسی اثرات مواد قندیدیدگاهتان را بنویسید