عملکرد بیش از 30 درصد رشد در حجم تجارت در دولت است 13/دولت غرب در تجارت خارجی چیست؟


گروه اقتصادی رجا نیوز: با گذشت یک سال از فعالیت دولت سیزدهم، نوبت به بررسی نتایج این دولت رسیده است. اصلاح طلبان با بررسی بیانیه های رسانه ها و روزنامه ها مدعی هستند دولت اصلاحات کار بهتری انجام می دهد و همه اقدامات دولت سیزدهم را زیر سوال می برند. و ناکارآمدی حکومت انقلابی را برجسته کرد. در بررسی اقدام یک ساله دولت سیزدهم، تمامی ادعاهای حامیان دولت 12 قابل رد است.

گزارش کردن رجا نیوز با ابتکار دولت سیزدهم اوضاع نابسامان اداری کشور تغییر کرد. وقتی به آمار دولتی نگاه می کنیم مدیریت در طول سال عملکرد خوبی داشته است.

یکی از دغدغه های دولت سیزدهم در اولین سال فعالیت خود بحث صادرات غیرنفتی بود.

صادرات غیرنفتی کشور در دوره یکساله دولت سیزدهم در راستای اهداف دولت در این زمینه رشد تصاعدی داشت. صادرات غیرنفتی باید در یک سال به 45 میلیارد دلار برسد. حالا از مرداد 1400 تا مرداد 1401، 47 میلیارد و 400 میلیون دلار بوده است.

تلاش دولت سیزدهم برای افزایش صادرات غیرنفتی.

بر خلاف دولت روحانی، دولت ریاست جمهوری می تواند با عمل به وعده های انتخاباتی امید را در دل مردم بازگرداند. بر اساس اطلاعات اعلام شده از سوی دولت صادرات غیرنفتی در دوره یک ساله مرداد 1400 تا مرداد 1401 نسبت به اهداف و نتایج مورد انتظار رشد 108 درصدی داشته است.

در سند انتقال دولت، رشد 28 درصدی صادرات غیرنفتی در 13 سال اول تکلیف و پیگیری دولت پیش بینی شده است. قرارداد انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی محقق شد. و این نشان از کار قابل قبول او دارد.

دستاوردهای دولت در صادرات خدمات فنی و مهندسی

در سال 2019، زمانی که اصلاح طلبان بر بدنه اجرایی کشور حکومت می کنند مجموع صادرات خدمات فنی و مهندسی 499 میلیون دلار بوده که با تلاش دولت سیزدهم رشد صادرات این خدمات حدود 2 میلیارد دلار بوده و 78 درصد رشد داشته است.

طبق اسناد تغییر دولت مقرر شد صادرات خدمات فنی و مهندسی بین مرداد 1400 تا مرداد 1401 به یک میلیارد دلار برسد. با اقدامات جدی دولت سیزدهم، صادرات خدمات فنی و مهندسی به 2.3 میلیارد دلار رسید. و علاوه بر رعایت قرارداد همچنین نشان از جدیت دولت در نظارت بر امور نیز دارد.

چه اتفاقی برای کسب و کار افتاد؟

در دوره دولت سیزدهم، حجم تجارت بیش از 30 درصد رشد داشته است.

هدف دولت سیزدهم دستیابی به 84 میلیارد دلار تجارت در بازه زمانی 1400 تا مرداد 1401 است و با همت و تلاش دولت سیزدهم در این زمینه، حجم تجارت 99 میلیارد دلاری به هدف می رسد. زمان و دولت می تواند بیش از اهداف، انجام داده است

صادرات غیرنفتی پس از تحریم ها افزایش یافت

جمشید نافر، رئیس سابق کمیته توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگویی درباره وضعیت تجارت خارجی کشور در دولت سیزدهم، گفت: یکی از بخش‌هایی که دولت به آن دست یافته، بخش تجارت خارجی کشور است. و سازمان توسعه تجارت نیز در این زمینه حضور دارد و این وزارتخانه تلاش زیادی کرده و به نتایج بزرگی دست یافته است.

رئیس سابق هیئت توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه از کشورهای توسعه یافته که مسیر توسعه آنها را از طریق صادرات دنبال می کنند بسیار عقب هستیم، گفت: نباید فراموش کنیم که قبل از سال 2017 و خروج از برجام، کشور خودمان هستیم. اقتصاد ما را بر پایه میادین نفتی ساخته است و به صادرکنندگان غیرنفتی توجه چندانی نکرده است.

نافر بیان کرد: اما پس از سال 1396 و اعمال تحریم ها و محدودیت ها، هم دولت قبلی و هم دولت فعلی به این نتیجه رسیده اند که کشور ما در صادرات غیرنفتی توانایی منحصر به فردی دارد که متأسفانه فرصت های زیادی از دست می رود و طی سال 43 پارسال استفاده نشده

وی با اشاره به افزایش چندگانه قیمت دلار پس از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، گفت: همه کشورها از این فرصت برای توسعه صادرات استفاده کردند. اما در کشور ما نه تنها با رعایت نادرست و دست و پاگیر قوانین و مقررات. رشد قیمت دلار منجر به منجر به افزایش صادرات غیرنفتی نشده است، اما در برخی سال ها شاهد کاهش صادرات غیرنفتی نیز بوده ایم.

نافر گفت: تجارت خارجی چیزی نیست که امروز تصمیم بگیریم و بعداً اضافه کنیم. اما توسعه مستلزم فراهم شدن زیرساخت هاست. و مهمتر از آن باید زیرساختی برای کار صادرات ایجاد کنیم.

مشاوران کسب و کار ابزارهای ضروری برای توسعه تجارت با کشورهای مختلف هستند. متاسفانه به دلیل مشکلات مالی این موضوع در تجارت خارجی کمتر مورد توجه قرار گرفته است. زمانی که دولت سیزدهم روی کار آمد این موضوع مورد توجه ویژه قرار گرفت. به طوری که مشاوران بازرگانی تا قبل از دولت سیزدهم تنها 5 نفر بودند، اما بنا به خواسته رهبر معظم انقلاب و حکم ریاست جمهوری، طی یک سال فعالیت دولت از مرداد 1400 تا مرداد 1401 تعداد مشاوران بازرگانی افزایش یافت. به 9 نفر

ایجاد یک مشاور کسب و کار ضروری است.

یحیی آل اسحاق، وزیر اسبق بازرگانی در مورد ایجاد مشاوران تجاری در کشورهای مختلف بحث کنید. برای توسعه تجارت گفت: برای توسعه صادرات یکی از الزامات اساسی که باید داشته باشیم حداقل یک نفر است که سمت مشاور تجاری در کشور مقصد صادراتی داشته باشد. امیدواریم مسائل و مشکلات تجاری آن کشور را پیگیری کند اما متاسفانه در این مورد تعداد مشاوران تجاری ما در کشورهای هدف صادراتی وجود دارد. آنها بسیار کوچک و کمتر از 10 هستند، اگرچه برخی از کشورها حداقل 150 تا 160 مشاور تجاری در کشورهای سراسر جهان دارند.

یکی دیگر از وعده های دولت انقلاب تسویه 1.5 میلیارد دلاری با کشورهاست. که به موفقیت 100٪ نیز دست یافت.

در زمینه توافقات با کشورهای منطقه، دولت سیزدهم عملکرد بسیار بهتری نسبت به دولت دوازدهم داشت، بنابراین در دوره ریاست جمهوری روحانی تنها یک توافق با کشورها وجود داشت. در این منطقه و تعداد این توافقات بین دولت رئیس جمهور به 8 مورد رسید.

به طور کلی باید اذعان کرد که دولت سیزدهم برخلاف دولت دوازدهم و یازدهم با وعده های توخالی و بی اعتمادی به مسئولان ناامیدی را به جامعه تزریق کرد. در عمل به وعده های خود کوشا هستند و برای رفع مشکلات مردم تلاش می کنند.