عملکرد از طریق بینی

آیا به دنبال راه جدیدی برای بهبود عملکرد ورزشی خود هستید؟

راز ممکن است درست زیر بینی شما باشد.

از بین تمام حواس شما، فقط حس بویایی مستقیماً با مغز کار می کند. اگر بویی را استشمام می‌کنید، به این دلیل است که مولکول‌های آن بو، گیرنده‌های خاصی را در اپیتلیوم بینی و سپس در پیاز بویایی فعال می‌کنند. این گیرنده ها تکانه های عصبی را مستقیماً از طریق یک کد عصبی شیمیایی به مرکز لیمبیک مغز می فرستند. واکنش های عاطفی در سیستم لیمبیک متمرکز است. تحقیقات اخیر نشان می دهد که انسان می تواند حدود 10000 بوی مختلف را تشخیص داده و به خاطر بسپارد.

اطلاعات سایر حواس شما مانند بینایی، شنوایی یا لامسه از طریق یک سری اتصالات عصبی و فیلترهای پردازشی که سیگنال ها را تفسیر می کنند، منتقل می شود. این تفسیر توسط انواع تأثیرات محیطی و تجربی شکل می گیرد – که منجر به تاخیر بین محرک و واکنش می شود.

با حس بویایی ما، مغز بلافاصله و بدون فیلتر «بوی خوب» یا «بوی بد» را تعیین می کند – سپس برای تفسیر بوهای درک شده و معنی دادن به آنها کار می کند.

مطالعات متعددی که در سراسر جهان انجام شده است نشان می دهد که بوها تأثیر قابل توجه و قابل اندازه گیری بر رفتار و خلق و خوی افراد دارند. تحقیقات تأیید کرده است که برخی بوها الگوهای EEG را تحریک می کنند در حالی که برخی دیگر فرکانس امواج آلفا مغز را کاهش می دهند و باعث ایجاد حالت آرامش و حتی خواب می شوند. تعدادی از مطالعات دیگر نشان داده اند که بوهای خاص تحمل درد را افزایش می دهند، عملکرد ورزشی را بهبود می بخشند و هوشیاری را افزایش می دهند.

جای تعجب نیست که سالانه نزدیک به 1 میلیارد دلار برای انواع محصولات عطری که خلق و خوی را بالا می برند، اضطراب را کاهش می دهد، ذهن را تقویت می کند و عشق را ترویج می کند، خرج می شود.

تنفس معطر و عملکرد ورزشی

به جرات می توان گفت که بیشتر مردم بوی کاج تازه را به بوی لاستیک سوخته ترجیح می دهند. گفتنی است، با قرار گرفتن فک در معرض لاستیک، احتمالاً خلق و خوی بهتری خواهید داشت. یک قدم فراتر از داشتن روحیه خوب، عملکرد در سطح بالاتر است. تحقیقات اخیر نشان داده است که استشمام بوهای خاص قبل یا در حین ورزش نیز می تواند عملکرد ورزشی شما را بهبود بخشد.

در یک مطالعه اولیه روی 24 دوچرخه سوار و دوچرخه سوار بین 19 تا 47 سال، محققان دریافتند شرکت کنندگانی که عطر مخصوص فرموله شده را استشمام می کنند، استقامت و سرعت پا را افزایش می دهند و همچنین احساس درد کمتری نسبت به زمانی که در معرض قرار می گیرند، دارند. به بوی قابل توجه غذا یا بوی خوش خنثی.

همه آزمودنی ها از سلامت خوبی برخوردار بودند و طبق معاینات اولیه پزشکی مشخص شد، بوی طبیعی داشتند. هر آزمودنی یک سری ارزیابی‌های شناختی، فیزیکی و روان‌شناختی را قبل و بعد از آزمایش انجام داد که شامل: اندازه‌گیری سرعت، استقامت و تحمل درد بود. ارزیابی دفعات آموزش، اهداف شخصی، رضایت از زندگی و غیره. و ارزیابی تصویر بدن، عزت نفس، اعتماد به نفس و غیره.

آزمودنی ها در یک شبیه سازی مسابقه سخت 1 ساعته روی دوچرخه های ثابت شرکت کردند و پس از آن یک دوره استراحت دو روزه انجام دادند. در تمام مراحل تست کور، هر شرکت کننده یک انگشتر انگشتی با طراحی ویژه دریافت کرد که با یکی از عطرهای مربوطه تزریق شده بود. به آزمودنی ها دستور داده شد تا قبل از گشت و گذار و در هر زمان در طول آزمایش عطر را استشمام کنند. همه آزمودنی ها تمرینات بدنی را تحت هر شرایط بویایی در طی یک دوره هشت روزه تکرار کردند.

نتایج تحقیق

نتایج نشان داد که فرمول خاص بیشترین تأثیر را بر عملکرد شرکت کننده در زمانی که یک هدف فیزیکی یا ذهنی دنبال می شود داشت. افزایش سرعت، مدت زمان طولانی‌تر دوی سرعت پایدار در حالت نشسته، و مدت زمان طولانی‌تر صعود در حالت ایستاده، همگی بهبود قابل اندازه‌گیری را نشان دادند.

گزارش شد که خروجی توان درک شده بالاتر بود، و همچنین احساس افزایش استقامت نیز وجود داشت. افزایش متوسطی در تحمل درد به دلیل تجمع اسید لاکتیک نیز مشاهده شد.

افراد آزمون زن اظهار داشتند که تصویر بدن خود را مثبت‌تر ارزیابی می‌کنند و تمایل بیشتری به انجام حداکثر تلاش حتی در هشیاری محیط آزمون دارند.

این مطالعه نشان داد که ورزشکاران مایل به پذیرش دستورالعمل‌هایی هستند که محدودیت‌های فیزیکی خود را تحت شرایط بوی خاص افزایش دهند. و شرکت کنندگان زن و مرد هر دو گزارش دادند که از نتایج تمرین ویژه عطر رضایت بیشتری داشتند و به طور کلی، پس از آن خوشحال تر بودند.

این نتایج نشان می دهد که رایحه خاص دارای اثر فیزیولوژیکی است که سیستم عصبی و گردش خون را تحریک می کند. یک عمل شیمیایی که باعث آزاد شدن دوپامین، اندورفین و سایر انتقال دهنده های عصبی می شود. و یک اثر روانی که باعث تغییرات رفتاری در خلق، انگیزه، میل، توجه، رضایت و غیره می شود.

محققان که به نمایندگی از Inhalex.com (یک شرکت مکمل‌های غذایی) کار می‌کنند، فرمول‌های مربوط به بوی خاص را زیر قفل نگه می‌دارند، اما خاطرنشان کردند که هدف اصلی مطالعه برای شناسایی یک ارگوژن قابل استنشاق به دست آمده است و مطالعه بیشتر انجام شده است. برای اصلاح مکانیسم استقرار مورد نیاز است.

نتایج مطالعه

بر اساس بررسی های دیگر، استنشاق عطرهای اختصاصی باعث تغییرات فیزیولوژیکی و روانی در شرکت کنندگان شد. بهبودهای قابل اندازه گیری در عملکرد، انگیزه، تنفس، انرژی، سرعت، هوشیاری، زمان واکنش، اعتماد به نفس و قدرت ورزشکاران تایید شد.

دوندگان در ماراتن لاس وگاس 2006 افزایش سرعت و استقامت را گزارش کردند. دوچرخه سواران در یک مطالعه بالینی افزایش سرعت پا و درد کمتری را تجربه کردند. اسکی بازان و اسنوبورد سواران در پیست اسکی برایان هد در یوتا، بهبود تنفس را گزارش کردند. دوچرخه سواران در 2006 Triple By-Pass، یک رویداد دوچرخه سواری یک روزه در کلرادو، گفتند که انگیزه بیشتری دارند و آماده اند تا محدودیت های فیزیکی خود را پشت سر بگذارند. استشمام عطرها قبل یا در حین مسابقات ورزشی باعث افزایش روحیه و انگیزه ورزشکار و عملکرد بعدی می شود. نتایج حاکی از یک نتیجه مثبت در هنگام استنشاق عطر و این است که مکمل می تواند به عنوان یک مکمل مهم به رژیم ورزشی عادی ورزشکار عمل کند. استفاده از عطرها همچنین می تواند به ورزشکار کمک کند خلق و خوی مثبت خود را در طول فیزیوتراپی حفظ کند.

بینی آن را دارد

دوچرخه سواران در اروپا چندین دهه است که از مواد استنشاقی مختلف به عنوان کمک انرژی استفاده می کنند – اما از آلودگی دائمی که هنگام استفاده از آنها ایجاد می کنند شکایت دارند. به نظر می رسد نتیجه نهایی این است که استشمام یک رایحه خاص تفاوت قابل اندازه گیری در عملکرد ورزشی ایجاد می کند.

تحقیقات هیجان انگیزی نیز در مورد استفاده از عطرهای اختصاصی دیگر انجام شده است. یکی که به عنوان یک آرامش بخش برای القای خواب عمل می کند، یکی که به کاهش هوس های غذایی کمک می کند و دیگری که احساسات عاشقانه را تحریک می کند.

شاید به زودی همه ما آنچه را که برایمان خوب است تا دماغمان ببریم.