عراق زیر چتر حشدالشعبی


حشدالشعبی که به عنوان نیروی بسیج مردمی عراق نیز شناخته می شود. پس از حمله داعش به فتوای جهادی آیت الله سیستانی و لزوم دفاع از خاک، کشور و مقدسات عراق در برابر داعش، در نجف تأسیس شد.

با الهام از بسیج ایران، این نیروی شبه نظامی همراه با ارتش آزادی عراق. این کشور با داعش می جنگد و به نیروهای عراقی حمله می کند.

پس از حکومت و فتوای آیت الله سیستانی، در 22 خرداد 1393، ابومهدی المهندس به همراه حاج قاسم سلیمانی و فرمانده سپاه بدر در کنار نیروهای ایرانی علیه صدام جنگیدند و جلسه ای در منزل شخصی وی در بغداد تشکیل شد. این نشست سرآغاز تشکیل هسته اتمی حشدالشعبی بود که در آن میلیون ها (صدها هزار) نفر آماده یا پراکنده برای مبارزه با داعش به حشد در زبان عربی به معنای جامعه و گروه و الشعب در معاصر پیوستند. عربی به گروهی از افراد با شباهت های خاص اطلاق می شود. که در نهایت بسیج توده ای نامیده می شود. این به معنای بسیج توده ها بود، نینوا مانند شمال بابل و در نهایت موصل در یک قدمی بغداد بود. این دستگیری آینده سیاسی عراق را تهدید می کند و حاکمیت این کشور را به خطر می اندازد.

از سوی دیگر، داعش سعی می کند با تبلیغات در مورد کشتار و جنایات سازمان یافته بر ذهن مردم عراق تأثیر بگذارد. و با روش های ارعاب و وحشت همراه با جنگ روانی. در نتیجه، قدرت دفاعی دولت عراق ضعیف شد.

ساختار عمومی بسیج مردمی

آمارهای مختلفی از تعداد نیروهای مردمی اعلام شد. از صد هزار تا دو میلیون ساختار اصلی و واحد نظامی قیام مردمی را شیعیان عراق تشکیل می دادند. اما تقریباً تمام قبایل قومی و مذهبی عراق شیعه، سنی، مسیحی، ایزدی، ترکمن، عرب و کرد همگی در قیام های مردمی شرکت کردند، مثلاً یک عشایر معمولی سنی ها هستند، تیپ 110 متشکل از کردهای شیعه است. و تیپ بابلی متشکل از نینوا مسیحی

مهم ترین این گروه ها عبارتند از: شاخه بدر از شاخه نظامی (هادی العامری)، عصائب اهل الحق (قیس الخزعلی)، کتاب حزب الله (ابومهدی المهندس)، نهضت نجبه. اکرم الکعبی، کتب سید الشهداء (ابوعلاء الولایی)، سرایا السلام، سرایا الخراسانی (علی الیسری) و جند الامام (احمد اسدی) و مجموعه ها. در پیوند با شورای عالی و جریان های حکمت ملی مانند الجهاد و البناء (حسن السری)، انصار العقیده (شیخ جلال الدین صغیر) و سرایا عاشورا (ابو احمد السغیر) است. جابری).

تیپ علی اکبر (علیه السلام) (ولایت مقدس آستان اباعبدالله الحسین (علیه السلام))، تیپ رزمی ابوالفضل العباس (علیه السلام) (ولایت مقدسه ابوالفضل العباس (ع)) دو یگان مهم دیگر هستند. بسیج مردمی در ایام زیارت میلیون ها نفر در کربلا و سایر اماکن مقدس عراق در حفاظت از زائران و شهر مقدس نقش دارند.

اینستاگرام

پس از تشکیل نیروهای عراقی به شدت با تروریست ها برخورد کرده اند. نیروهای عراقی توانستند مناطق مهم عراق را از دست تروریست ها بگیرند.نیروهای الشباب در یک عملیات کلیدی پاکسازی تکریت را آغاز کردند و پس از آن نیروهای عراقی توانستند منطقه البغدادی را تحت کنترل خود درآورند. در استان الانبار و حمله مجدد به داعش عملیات موفقیت آمیز دیگر شامل شکستن محاصره سامرا و آمرلی و آزادسازی جرف الصخر (بعدها جرف النصر)، بیجی، جنوب موصل، فلوجه و مناطق دیگر به ویژه در استان های صلاح الدین و دیگر مناطق بود. الانبار و در عملیات های کلیدی لبیک یارس الله او همچنین به غرب الانبار پیوست.نیروها قبل از تشکیل داعش مدتی به نبرد علیه داعش ادامه دادند. گروه های مقاومت تحت رهبری حشدالشعبی در حال نبرد با نیروهای آمریکایی مستقر در عراق پس از سقوط صدام هستند. تا به حال این نیروها حملاتی را به پایگاه ها و نیروهای آمریکایی انجام داده اند. به خصوص حملات موشکی و پهپادی به این پایگاه ها. تحت حمایت خروج آمریکا از عراق، ایالات متحده به حملات تمام عیار خود علیه نیروهای الشباب ادامه داد. هم توسط ارتش و هم از طریق تخریب رسانه ها اوج این اقدامات ترور مؤسس حشد الشعبی حاج ابومهدی المهندس به همراه فرمانده آن سردار حاج قاسم سلیمانی بود و آمریکا نیز با ایجاد این حشد سعی در تضعیف جایگاه مطلوب ارتش و تضعیف اعتبار آن داشته است. فضای رسانه ای و دروغ. علاوه بر فعالیت های نظامی این نیروها در حوزه های دیگری مانند امور خیریه، مددکاری اجتماعی و امداد نیز فعالیت می کنند.

آیت الله سیستانی از اقدامات حشد حمایت می کند. الشعبی همیشه بوده است و در محکومیت حمله آمریکا در مقابل این نیروها وی با صدور بیانیه ای از دولت عراق خواست تا به این حملات واکنش نشان دهد. و اقدامات لازم برای عدم تکرار

مشروعیت سیاسی حشدالشعبی

حیدر العبادی، نخست وزیر اسبق، در 24 فوریه 2016، در آخرین ماه جنگ علیه داعش، فرمان دولتی را صادر کرد و از الحشد الشعبی به عنوان یک نیروی مستقل در داخل داعش تحت فرماندهی نیروهای مسلح عراق یاد کرد. در دسامبر 2016 تصویب شد که نیروهای مردمی بدون درگیری قانونی به فعالیت خود در مبارزه با تکفیری های داعش ادامه دهند. همراه با ارتش و نیروهای مسلح

پس از اجرای این قانون، این سازمان مردمی نظامی در عمل تمامی الزامات قانونی لازم را در عراق رعایت کرد. و نیروهای عراقی حقوق و پاداش های مشابهی دریافت کردند. با نیروهای امنیتی عراق مبارزات موفق و فعالیت های مردمی به عنوان یکی از آنها شناخته می شود موثرترین رکن نظامی و اجتماعی عراق و اقدامات غرب برای فروپاشی یا تضعیف این به راحتی بر موقعیت و محبوبیت سیاسی عراق تأثیر نخواهد گذاشت.

منبع: روزنامه ایران