طرح دولت برای کاهش قیمت نفت موثر است.


علاوه بر کاهش قیمت در بازار جهانی با دو اقدام دولت در گمرک و مالیات، کاهش مالیات بر ارزش افزوده و حذف سود بازرگانی. شاهد کاهش قابل توجه قیمت نفت در بازار بودیم.

به گزارش رجانیوز، پس از تشکیل کامل دولت سیزدهم و وضعیت اقتصادی کشور چندان جالب نیست. تلاش همه ارکان دولت این است که اقتصاد کشور را به نام سامان دهند تقریباً به عقیده همه کارشناسان و کارشناسان اقتصادی، ارز ۴۲۰۰ تومانی یا ترجیحی باید به دلیل فساد و رانت برای طبقه درونی، جامعه و همچنین انگیزه قاچاق کالا، به سرعت از چرخه اقتصاد حذف شود. شامل این ارز به بازار کشورهای همسایه می شود

دولت سیزدهم با شعاری محکم به صحنه آمد. برای برداشتن تیغه تیز این جراحی اقتصادی آستین خود را بالا بیاورید. حذف ارزهای ۴۲۰۰ تومانی تقریبا قطعی است. و دولت متعهد است که همه اشکال را در پیش بگیرد.

در هر صورت لغو ارزهای 4200 تومانی مرتبط با واردات کالاهای اساسی مانند نفت اعمال شده است. البته نمی توان تورم بالای ماه های پایانی سال جاری را تنها پیامد سیاست ابطال ارز ترجیحی دانست. و باید توجه داشت که تحولات جهانی مانند رکود کرونا و جنگ روسیه و اوکراین همچنین در چند ماه گذشته به تورم داغ کشور دامن زده است.

بر این اساس تیم اقتصادی دولت تصمیم به ایجاد امنیت غذایی اجتماعی و کنترل قیمت کالاهای اساسی مانند روغن و برنج گرفت. که بیشتر آنها وارداتی بوده و پس از حذف ارز 4200 رشد قابل توجهی داشته اند، تومان در گمرک 9 درصد مالیات بر این کالاها جریمه کرد. به این ترتیب مالیات بر ارزش افزوده نفت بر اساس مصوبه بالادستی از 9 درصد به 1 درصد کاهش می یابد.

رئیس کل گمرک نرخ مالیات بر ارزش افزوده واردات کالاهای اساسی (گندم، برنج، دانه های روغنی، روغن خام، حبوبات، شکر)، شکر، گوشت مرغ، گوشت قرمز و چای را معادل یک درصد اعلام و ابلاغ کرد. .

بر این اساس، بر اساس مصوبه شصت و ششمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی دولت، «از تاریخ لازم الاجرا شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال 1401 نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای واردات گندم، برنج، دانه های روغنی انواع نفت خام حبوبات از جمله عدس، نخود، لوبیا و ماش، شکر، شکر، مرغ، گوشت قرمز و چای و همچنین شکر و نرخ مالیات بر ارزش افزوده داخلی. شکر تولید شده یک درصد تعیین می شود.

اما کاهش قابل توجه نرخ مالیات بر ارزش افزوده تنها اقدام دولت برای مهار و کاهش قیمت کالاهای مصرفی مانند نفت نیست و پس از تغییر نرخ محاسبه ارز گمرکی از 4200 تومان به نرخ ATS، دولت تصمیم به تعدیل آن گرفت. کالاهای اساسی بر اساس این اطلاعات، نرخ سود واردات نفت تجاری صفر درصد است.

لازم به ذکر است که عوارض واردات اعم از سود بازرگانی و تعرفه، دولت حاشیه سود تجاری واردات مستقیم نفت را به صفر درصد کاهش داده و برنامه مشخصی برای کاهش تعرفه از 4 درصد به 1 درصد در این فرآیند تدوین کرده است. در قالب دو فوریت لایحه تقدیم شورای اسلامی شد.

از این رو، علاوه بر کاهش قیمت ها در بازار جهانی با دو اقدام دولت تعرفه و مالیات، کاهش مالیات بر ارزش افزوده و حذف سود تجارت. شاهد کاهش قابل توجه قیمت نفت در بازار بودیم.

لازم به ذکر است با توجه به حجم قابل توجه واردات و ارز دخیل در ترخیص نفت از تعرفه های کشور. هر دوی این اقدامات دولت با بی توجهی مطلق به تعرفه ها و درآمدهای مالیاتی صورت گرفت.