«طرح ب» و جنگ روانی جدید آمریکا/ چرا هیچکس واشنگتن را به خاطر کاهش جدی فروش نفت ایران تحسین نکرده است؟


گروه سیاسی – رجانیوز: اندکی پس از انتشار اخباری مبنی بر پایان مذاکرات علی باقری و انریکه مورا در دوحه، وب سایت NBC برای تیره کردن فضای مذاکرات و پیامدهای آن اقدام به پوشش این خبر کرد. با استناد به سخنان مقامات آمریکایی گزارش هایی که به سرعت در رسانه های داخلی منعکس شد. ادعا می کند که در صورت شکست مذاکرات تحریم ها واشنگتن قصد دارد تحریم ها علیه تهران را تشدید کند و تحریم های موجود را با دقت بیشتری اجرا کند. “تمرکز ویژه بر هدف قرار دادن فروش نفت تهران به چین” وجود دارد.

این گزارش همچنین جایگزین هایی موسوم به «طرح B» را علیه برنامه هسته ای ایران در نظر گرفته است. «قانونگذار (ایالات متحده) دو هفته پیش گفت. به درخواست سناتور دولت بایدن یک جلسه توجیهی محرمانه درباره ایران برگزار کرد. در این گزارش آمده است و اگر دیپلماسی نتواند توافق هسته ای 2015 را نجات دهد، گزینه احتمالی “طرح B” را در نظر بگیرید.

اما با یک نگاه مشخص می شود که این ادعای رسانه های آمریکایی با واقعیت و تحولات میدانی همخوانی ندارد.

یا نه؛ تماشای اخبار منتشر شده در مطبوعات آمریکا پس از آن جلسه در سنای آمریکا این نشان می دهد که کاخ سفید تا چه اندازه دستان خود را به تلافی علیه ایران بسته است. سخنرانی کمیته روابط خارجی سنای آمریکا همانطور که جویش اینسایدر گزارشگر رسانه آمریکایی گزارش داد، این به دنبال نشستی پشت درهای بسته دو هفته پیش با مقامات دولتی مانند رابرت مالی برای توضیح “طرح B” است. دستشان خالی است او در مصاحبه ای با سناتور تد کروز گفت: «آنها نه طرح ب، نه طرح الف و نه برنامه دارند. (مدیریت بایدن) یک برنامه B داشتند، آنها چیزی به ما نشان ندادند.

بنابراین، به گفته مقامات آمریکایی، آمریکایی ها چاره ای جز مذاکره ندارند. و آنچه در رسانه ها گفته می شود فقط یک جنگ روانی است.

همیشه؛ آنوبیسی مدعی است که در صورت شکست مذاکرات، دولت جوبیدن قصد دارد تحریم های دقیق تری را بر فروش نفت ایران اعمال کند. این شواهد قابل توجهی نشان می دهد که این کشور در جریان مذاکرات دولت جدید آمریکا در مورد فروش نفت در کشورمان کمپین های به اصطلاح اوج فشار را انجام داده است. «مقامات آمریکا و اروپا روز سه شنبه گفت. در حالی که واشنگتن تلاش می کند تهران را برای از سرگیری مذاکرات متقاعد کند، رویترز در گزارشی با عنوان “آمریکا در تماس با چین برای کاهش واردات نفت ایران” گزارش داد: “قدرت هسته ای سال 2015 است. ایالات متحده برای کاهش خرید نفت خام از ایران، تماس های دیپلماتیک با چین دارد.

مشخص نیست که آیا چین به روی اقدامات دیپلماتیک ایالات متحده باز خواهد شد یا خیر. رویترز ادامه داد: به ایران. بسیاری از آمارهای رسمی بعدی نشان می دهد که ایالات متحده اجرای این سیاست ناموفق بود. و نمی‌تواند مانع از روابط تجاری ایران و چین شود جلوگیری از خرید نفت ایران یکی از مشکلاتی است که وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا با آن مواجه است. در جریان بازدید از چین در اواخر ژوئیه دریافت شد.

به گزارش خبرگزاری بریتانیا این مقام اروپایی که از شرایط ناشناس ماندن به دلیل حساسیت مذاکرات هسته ای صحبت می کند. همچنین تحلیل کرد که چین از ایران دفاع می کند. زمانی گفته بود یکی از مشکلات اصلی غربی ها میزان نفتی است که چین از ایران می خرد!

بررسی دقیق این موضوع نشان می دهد که فروش نفت ایران به تسهیل دولت آمریکا نسبت داده شده است. این غیر واقعی است، دولت آمریکا نیز در عمل نشان داده است که تمام اقدامات خود را برای کاهش فروش نفت ایران انجام داده است. از دزدی نفت جمهوری اسلامی در آبهای یونان با انتقام مواجه شد. به تلاش آنها برای جلوگیری از خرید نفت ایران توسط چین. واضح است که تاکتیک اعلام شده از سوی شبکه نوبی یک تاکتیک قدیمی و قطعا شکست خورده است، همچنین باید توجه داشت که آمریکا و کشورهای اروپایی فشار داخلی بی سابقه ای را تجربه می کنند. به دلیل افزایش قیمت نفت به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین. بسیاری از نخبگان و افکار عمومی بر این باورند که چاره ای جز احیای یک معامله ندارند بازدهی ایرانی و نسبی در بازارهای جهانی نیست.

سومین؛ در همین حال رسانه های غربی سعی دارند این مذاکرات را شکست خورده معرفی کنند. تاکنون هیچ مقام رسمی اروپایی یا آمریکایی چیزی نگفته است. حتی انریکه مورا که به عنوان تسهیل کننده مذاکرات در دوحه حضور داشت. فقط گفت که هیچ پیشرفتی آنطور که انتظار می رفت وجود نداشت. و بلافاصله از تلاش های بیشتر برای بازگرداندن توافق هسته ای صحبت کرد. مسئولان کشورمان به شکست مذاکرات اشاره ای نکردند، محمد مرندی، یکی از اعضای تیم رسانه ای تیم مذاکره کننده در گفت و گو با المیادین گفت: اختلاف باقی مانده در وین شکست نخورده است. و ما اظهارات رسانه ای مقامات آمریکایی را نمی پذیریم. جدی» در گفتگوی تلفنی با وزیر خارجه قطر. وزیر امور خارجه ارزیابی خود از مذاکرات دوحه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ما برای دستیابی به یک توافق خوب، قوی و پایدار جدی هستیم و اگر آمریکا آگاه باشد می توان به توافق رسید.

بنابراین می توان گفت در حالی که آمریکا در حال مذاکره است آنها سعی می کنند با ایجاد ترس و ارسال پیام های منفی به مردم پای میز مذاکره، دست خود را باز کنند. و تیم ایران را مجبور به عقب نشینی از حقوق کشورمان کرد. ایران یک معامله ضعیف، کوتاه مدت و زیان آور به نفع کشور را نمی پذیرد.