ضرورت ایجاد استان «جنوب کرمان»


استان کرمان 180836 کیلومتر مربع وسعت دارد. این استان بزرگترین استان کشور است. و این استان بزرگ با مشکلاتی مانند پراکندگی جغرافیایی مراکز و خدمات شهری مواجه است. نقص و نقص در سیستم حمل و نقل فرهنگ و قومیت، تنوع، آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری متنوع.

جنوب کرمان شامل هفت شهر و جمعیتی حدود یک میلیون نفر است که بیش از 14 استان کشور و بیش از 9 استان کشور را در بر می گیرد.

تاریخچه تقسیم استان کرمان به دو استان شمالی و جنوبی به بیش از 80 سال پیش برمی گردد و سال هاست که مطرح شده است. از مردم کوچه و بازار گرفته تا رسانه ها، نمایندگان مجلس، مدیران دولتی و در برخی موارد وزرا قبلاً در این باره صحبت کرده اند. اما سیستم اداری کشور و دستگاه های دولتی هنوز وارد فرآیند تصمیم گیری رسمی در این زمینه نشده اند. و هیچ برنامه یا قانونی در این زمینه تدوین نشده است. نه رئیس جمهور و نه وزیر کشور موضع روشنی در پاسخ به درخواست استانی شدن جنوب کرمان نداشتند. رئیس جمهور در سفر به استان کرمان در تاریخ 31 مردادماه، برای اولین بار علناً اعلام کرد که برنامه ریزی برای تبدیل شدن به استان کرمان جنوبی در دستور کار دولت آیت اللهی است.آیت الله رئیسی در تجمع جنوب کرمان در مسجد جیروت گفت: موضوع جنوبی بودن استان کرمان در دستور کار دولت قرار گرفت. وی افزود: این مشکل در چندین نوبت به وجود آمده است و حتماً جنوب کرمان تشکیل خواهد شد. اما اعدام به تعویق افتاد. و این موضوع قطعا در دستور کار است. با توجه به تحصیلات و توانایی های موجود در جنوب استان

قسمت نانوشته

هرچند در حال حاضر استانی به نام «جنوب کرمان» در اداره کشور نداریم. اما مجموعه استانداری کرمان سال هاست که به این دوگانگی اداری پی برده است. تغییرات اداری و تشکیلاتی در جنوب استان کرمان به مرکزیت جیرفت انجام داد و یک مرجع عمومی مستقل ایجاد کرد. از جمله اداره فرهنگ و ارشاد کل، صنعت، معدن و تجارت. راه و شهرسازی جهاد کشاورزی منابع طبیعی همکاری های روستایی و غیره از جمله تأسیس دو دانشگاه جیرفت و علوم پزشکی جیرفت نشان دهنده درک ضرورت تقسیم استان کرمان به دو استان شمالی و جنوبی توسط مسئولان کشور است. وزارتخانه های مربوطه و تلاش مسئولان استانی و محلی

حاصل این تحولات و اقدامات، شکل گیری هویت و موجودیت منطقه جنوب کرمان بود که شامل هفت شهر (جیرفت، نوج، منوجان، عنبرآباد، کالاگنج، رادبار، جنوب و فرجاب) و دارای جمعیتی تقریبی است. یک میلیون نفر که در آن تحلیل های فنی کارشناسی، پوشش رسانه ای و توضیحات و صحبت های مسئولان استانی از این هویت جنوب کرمانی کاملاً مشخص است. امروزه جنوب کرمان و حوزه اداری تا حد زیادی مستقل از شمال استان است. این وضعیت در کشوری بی نظیر است که دو نهاد اداری در یک استان فعالیت می کنند و اداره می کنند. استاندار کرمان امروز استاندار دو استان در قالب یک بخش اداری واحد است.

توسعه نامتوازن شمال و جنوب کرمان از بین خواهد رفت.

ذبیح الله اسامی نماینده جیرفت و عنبرآباد در شورای اسلامی در سال های اخیر پیگیر این موضوع بوده است. هدف اولیه تأسیس استان جنوبی کرمان ریشه کنی فقر و رفاه بود. این منطقه و به «ایران» گفت که اگرچه تشکیل جنوب استان کرمان در دولت های مختلف پیگیری شده است. اما این بار دولت به طور جدی بر تاسیس این استان متمرکز شد. مشکل این منطقه چندین بار بررسی شده و در تلاش هستیم تا توزیع متوازن ثروت را در تمام نقاط استان ایجاد کنیم و شکاف توسعه بین جنوب و شمال کرمان را پر کنیم.

وی با اشاره به اینکه مشکل تأسیس استان از سال 1838 مطرح شده بود، افزود: کرمان با 11 درصد مساحت کشور بزرگ ترین استان بوده و دورترین و جنوبی ترین استان تا مسافتی بیش از 800 کیلومتر، این فاصله طولانی با شهرهای مختلف. به ویژه بخش جنوبی یا مرکزی استان باعث از بین رفتن حقوق شهروندی در مناطق دور افتاده می شود به دلیل دوری از مرکز استان باعث شده تا این اهالی شهر همواره با مشکلاتی همچون اتلاف وقت، هزینه و تصادفات جاده ای (حادثه) به مرکز استان مواجه شوند. و این یکی از دلایل اصلی است که فقر و عوامل توسعه نامتوازن بین شمال و جنوب کرمان است.

این نماینده مجلس نمایندگان در ادامه گفت فاصله زیاد بین شهرها فرصت کافی برای بازدید از کل شهر و بررسی امور و نیازهای کل استان را به مسئولین داد. این معضل منطقه جنوب استان را مستثنی کرده است و مناطقی که کمترین زیرساخت ها را دارند نیازمند مراقبت ویژه هستند و از سوی دیگر وسعت بسیار زیاد استان آن را در رتبه دوم کشور در فقر قرار داده است. هرچند در صادرات غیرنفتی رتبه اول را دارد به همین دلیل لازم بود این استان ها به 2 یا 3 استان تقسیم شوند.

اعظمی خاطرنشان می کند: بخش جنوبی استان کرمان با هفت شهرستان جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، رودبارجنوب، قالگنج، منوجان و فاریاب که گویش، فرهنگ، منبع درآمد و اقتصاد مشترک دارند. پنج میلیون تن محصول مختلف در سال محصولات کشاورزی که 70 درصد استان های تولید شده و 4 درصد از کل تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

اهالی جیروت و عنبرآباد در شورای اسلامی، یکی دیگر از توانمندی های استقلال جنوب کرمان را ایجاد اداره کل در این منطقه دانستند. شکل یک اداره کل مستقل از مرکز استان به مرکزیت جیرفت در جنوب کرمان ایجاد شد و بدین ترتیب شرایط لازم برای استقلال فراهم شد. [اداری] در بخش جنوبی استان موجود است.

این نمایندگان سفر رئیس جمهور به استان را مایه برکات فراوان دانستند و افزودند با توجه به اهمیت دولت، امیدواریم کمیته شورای اسلامی این طرح را با نظر مثبت بررسی و تصویب کند و وزارت کشور وارد عمل شود. در واقع اعلام استقرار جنوب کرمان توسط رئیس جمهور و اجرای برنامه ها در این سفر گامی در جهت رفع نیازها، نیازها و مشکلات مردم این منطقه محروم و مردم است. متشکرم رئیس جمهور

لایحه استقلال جنوب کرمان باید فوری گرفته شود.

«حجت الاسلام والمسلمین میستم طارم» امام جمعه جیرفت و رئیس شورای فرهنگ عمومی جنوب کرمان نیز در این زمینه گفت: ایجاد استان مستقل در منطقه به دلیل وجود اداره کل و با راه اندازی مجموعه استانداری، بهره وری نیروی انسانی افزایش می یابد و این فاصله فعلی به مرکز استان منتقل می شود.

وی ادامه داد: به گفته نماینده استان کرمان جیرفت 30 سال پیش استحقاق استقلال را داشت اما اکنون با توجه ویژه دولت سیزدهم این اتفاق در حال رخ دادن است و خبر استانی شدن جنوب کرمان توسط رئیس جمهور می رسد. بهترین هدیه این سفر به مردم استان است.

حجت الاسلام طارم خطاب به مصالح سردار دلها خطاب به مردم منطقه: علاقه شهید سلیمانی به مردم جنوب کرمان از رشادت بچه ها نشأت می گرفت. در این منطقه در طول هشت سال جنگ، فضایل، تمهیدات و فداکاری های این نیروی انسانی نیرومند برخاسته از فداکاری عمیق جمعی بوده است.

امام جمعه جیروت با تقدیر از هیئت دولت گفت: از رئیس جمهور به خاطر تحقق آرزوی دیرینه مردم منطقه سپاسگزارم. و با پیروی دل مردم و خانواده شهدا و ایثارگران را شاد کنید توصیه سردار دلها

رئیس شورای فرهنگ عمومی جنوب کرمان با تاکید بر اینکه دو شهر دیگر به منطقه هفتگنج جنوبی اضافه می شود، ادامه داد: این منطقه در کنار ظرفیت های ارزشمند و قابل دفاعی که در سطح ملی دارد شایسته پیشرفت بیشتر است و از هر لحاظ در آینده نزدیک با کمک نیروهای انسانی مستعد شاهد پیشرفت این منطقه خواهیم بود. و از استعدادهای فراوان منطقه استفاده کنیم

حجت الاسلام طارم خاطرنشان کرد: از دولت انتظار داریم در اسرع وقت این لایحه را تقدیم شورای اسلامی کند. همچنین از انقلابیون می خواهیم لایحه استقلال جنوب کرمان را فوری در دستور کار قرار دهند.

مبدا: ایران